Ana sayfa Diyarbakır Restoranları Kahvaltıcı Mustafa

Kahvaltıcı Mustafa

691
0

Diyarbakır Ulu Camii’nin doğu girişinin karşısında, Gazi Caddesinin üzerinde yer alan 5 asırlık Hasanpaşa Hanı’na giriyor ve Kahvaltıcı Mustafa ‘ya doğru tarihi basamakları çıkıyoruz. Hasanpaşa Hanı eskiden kervancıların konakladığı günümüzde ise cam, seramik, alçı, bakır, mum, ahşap ve taş ustalarının yanında Kahvaltıcı Mustafa gibi UNESCO’ya girmesi gerektiğini düşündüğüm enfes kahvaltıcılara ev sahipliği yapıyor. Fakat bana göre hanın en iyi kahvaltıcısı şüphesiz Mustafa’nın Kahvaltı Dünyası

Mustafa'nın Kahvaltı Dünyası

Mustafa’nın Kahvaltı Dünyası

Öncelikle dışarıda güneş tüm yakıcılığıyla sizi beklerken Tarihi Hasanpaşa Hanı’nın serin ortamında dinleniyorsunuz. 60 derecelik, dik, tarihi merdivenlerden sağ salim çıkarak Kahvaltıcı Mustafa ‘da çok güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Kahvaltıcı Mustafa, 1930’dan beri değişmeyen lezzetiyle Diyarbakır kahvaltı kültürünü oluşturan ilk mekanlardan biridir. Mustafa Abi 7 yaşından itibaren Babası Hacı Mehmet Usta’nın elinde bir çırak gibi çalışarak esnaflığın, lezzetin ve kaliteli hizmetin inceliklerini öğrenmiş.

Yöresel Diyarbakır kahvaltısı
Yöresel Diyarbakır Kahvaltısı

Diyarbakır, Hakkari, Şırnak, Siirt, Bitlis ve Van‘dan temin edilen organik ürünlerle tek bir kahvaltıda masaya 16 çeşit tabak servis ediyor. 1 kişilik kahvaltı fiyatı olan 40 TL’ye börekler, yumurtalı kavurma ve sınırsız çayda dahil. Bu kahvaltı için sadece bir kahvaltı demekten gerçekten imtina ediyorum. Büyüleyici bir masa ve göz alıcı bir çeşitlilik en önemlisi de attığınız her çatalda ayrı bir nefaset var. Kahvaltıcı Mustafa ‘da öğle saatlerine kadar kahvaltı hizmeti alabiliyorsunuz.

Eğer yer bulabilirseniz Mustafa’nın Kahvaltı Dünyası’nda bana göre Anadolu’nun belki de en güzel kahvaltılarından birini yapabilirsiniz. Atmosfer, çeşitlilik, lezzet, konfor, keyif ve fiyat performans gibi mutlu eden detaylardan hiç bahsetmiyorum bile…

Kavurmalı Yumurta
Kavurmalı Yumurta

Nefis yöresel kahvaltınızı Hasanpaşa Hanı’nın avlusuna tepeden bakan balkonda yapabileceğiniz gibi içerideki odaları da tercih edebiliyorsunuz. Arzu edenler için mistik ortamda yer sofrasında bile kahvaltı yapma imkanı sunuyorlar. Fakat ben size Tarihi avluya bakan balkonda kahvaltı yapmanızı ısrarla öneriyorum. Kesinlikle sabah saatlerinde balkonda yöresel Diyarbakır kahvaltısı, öğlen avlunun tam ortasında da kahve keyfi yapmalısınız.

Öğleden sonra ise tarih kokan, han kültürünü insanın iliklerine kadar hissettiren bu mekan nargile ve kahve hizmeti verilen otantik bir kafeye dönüşüyor. Ben nargileyi pek sevmiyorum ama müdavimleri için nargile, menengiç kahvesi eşliğinde bu handa sizleri birkaç asır geriye götürecektir.

Diyarbakır serpme kahvaltı

Tarihi Hasanpaşa Hanı

Eğer Diyarbakır’da yaşasaydım mutlaka her gün Tarihi Hasanpaşa Hanı’nı ziyaret eder boş vakitlerimin birçoğunu bu handa değerlendirirdim. Han insanın kendisini başka bir diyardaymış gibi hissetmesini sağlıyor.

Kahvaltıcı Mustafa ‘nın nefis kahvaltısının ardından hana inip bakır ve ipek dükkanlarından ipek şal alabilirsiniz. Yine hanın altındaki devasa kitapçıda kendinizi kaybedebilir ve raflardan seçtiğiniz kitabı koltuklardan birine oturarak akşama kadar okuyabilirsiniz.

Diyarbakır yağlı ekmek
Yağlı Ekmek

Tarihi Hasanpaşa Hanı’nın çevresinde de gezilecek çok güzel yerler vardır. Diyarbakır Ulucamii, Dört ayaklı minare, Cahit Sıtkı Tarancı ve Ahmet Arif gibi yazarların evleri, Kiliseler, Sülüklü Han, Japon pazarı, biraz yürüyünce sur kapıları ve bir labirenti andıran arka sokakları gezebilirsiniz.

Diyarbakır kahvaltıcı Mustafa Hasanpaşa Hanı
Hasanpaşa Hanı

Kahvaltıcı Mustafa Video

Zengin ve güzel bir sabah kahvaltısı ile güne keyifle, huzurla başlamak için Diyarbakır’a yolu düşenlere Tarihi Hasanpaşa Hanı’na ve Kahvaltıcı Mustafa ‘ya uğramalarını mutlaka tavsiye ediyorum. Aşağıdaki 48 saniyelik videoyu izleyerek hem kahvaltı hemde Hasanpaşa Hanı hakkında daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.

Diyarbakır’ı gördüm demek için Tarihi Hasanpaşa Hanı’na mutlaka uğrar, tekrar gelebilmek ümidiyle, görüşürüz deyip hüzünle veda edersiniz.

Sevgiyle ve afiyetle kalın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer Diyarbakır Restoranları için linke tıklayın.

Kahvaltıcı Mustafa İletişim

Adres: Gazi Caddesi, Tarihi Hasanpaşa Hanı 1. Kat No: 2 Dağkapı / Diyarbakır
Telefon: 0532 524 94 95

Gurmex'i instagramda takip edin
GURMEX DEĞERLENDİRME
Temizlik
Lezzet
Servis Hizmet
Atmosfer
Fiyat Performans
Önceki makaleAmsterdam Sokak Lezzetleri
Sonraki makaleYeniden Çiçek Pasajı 6 Aralık
Gurmex.com kurucusu. Uluslararası bir Catering şirketinde IT uzmanı. Koyu bir Bursaspor taraftarı ve kongre üyesi. Yemelere ve gezmelere doyamıyor. Hayatının özeti 4 kelime de saklı. Gez, Ye, Dua Et, Sev...

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here