Ana sayfa Beslenme & Sağlık Kabak Nasıl Ekilir? Organik Kabak Tatlısı Tarifi ve Kabağın Faydaları

Kabak Nasıl Ekilir? Organik Kabak Tatlısı Tarifi ve Kabağın Faydaları

Kabak Ne Zaman ve Nasıl Ekilir?

Mart ayı içinde, iki gün suda bekletilmiş kabak çekirdekleri hazırlanmış ve gübrelenmiş (doğal hayvansal gübre: güvercin, tavuk vs.) toprağa ekilir.

İlk ekimden sonra her gün bir hafta boyunca sulanır. Sonraki günlerde gün aşırı su verilir.

organik-kabak-ekimi-ne-zaman-yapilir

15 gün sonra kabaklarımız çıkmaya başlar ve suyu çok seven bir sebze türü olduğundan havanın sıcaklığına göre sulama devam eder.

Mayıs ayında bir bir çiçeklerini açmaya başlar, sadece erkek olan çiçeklerinden dolma yapabilirsiniz.

kabak-cicegi-dolmasi-nasil-yapilir

Dişi çiçeğimiz ise zamanla kabak olacaktır ve döllenme için mutlaka üzerinde bir erkek çiçek bırakmalısınız.

Genelde dolma kabağı çiçeğinden dolma yapıldığı bilinir. Ama tatlı kabağından da çiçek dolması yapılır. Tatlı kabağı hasadı ekim sonunda yapılır. Güneşli günler boyunca bahçede kuru yerde korunur.

Kabak ve Çekirdeğinden Nasıl Faydalanılır?

Yemeği, tatlısı ve çiçeklerinden dolması yapılabilir. Tohumu kurutularak kuruyemiş olarak kabak çekirdeği elde edilir.

organik-kabak-ekimi-nasil-yapilir

Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır?

Kabaklar yıkanıp kabukları soyulur, istenilen biçimde dilimlenir ve yıkanır.

organik-kabak-tatlisi-tarifi

1 kilo kabak için yarım kilo (2) su bardağı toz seker kullanılır. Kabaklar tencereye konur ve üzerine şeker serpiştirilir.

organik-kabak-tatlisi

5 yada 6 tane karanfil bir tülbente sarılıp yine tencere içine konulur, kısık ateşte suyunu salıp şekerle birlikte eriyene kadar kaynatılır.

Saldığı suyu çekene kadar yaklaşık 3 saat pişirilir. Tencerenin dibinde hiç su kalmadığı zaman kabak tatlınız olmuş demektir.

Üzerini ceviz ve kaymakla yada istediğiniz gibi süsleyip servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun..

kabak-tatlisi-nasil-yapilir

Kabağın Faydaları Nelerdir? 

Sürüngen bir bitki olan kabak sarı renkte çiçekler açar. Özellikle B1 ve C vitaminleri ile potasyum ve fosfor mineralleri açısından oldukça besleyici ve zengindir. Ayrıca bitkisel protein, nişasta ve çinko içerir. Lif açısından da zengin bir besindir ve tok tutan yapısı, az kalori içermesi gibi nedenlerden dolayı diyetlerde de yaygın olarak kullanılır.

Mide ve bağırsakları yumuşatma özelliği yanında idrar söker ve kabızlığı giderir. Böbrek ve mesane iltihaplarını giderir. Basur ve prostat şikayetlerini minimuma indirir. Yüksek tansiyonu ve kan şekerini düşürmeye yardımcı olur. Göğse yumuşaklık verir ve öksürüğü keser. Cinsel gücü ve doğurganlığı arttırır. Kan yapar. Sinirleri yatıştırırken zihninizi açar.

Gurmex'i instagramda takip edin
Önceki makaleBerlin Müzeler Adası Almanya (Pergamon-Altes Müzesi)
Sonraki makaleCevizli ve Damla Sakızlı Un Helvası
Hepimiz doğanın birer parçasıyız. Bende bu sevgi çocuklarımın dünyaya gelmesi ile tavan yaptı. Onları doğal beslemek ve bilinçlendirebilmek için ne yapabilirim soruları çoğaldıkça bu konuda ne kadar bilgisiz, yetersiz olduğumu anladım. Bahçemde her türlü sebze, çiçek, ağaç ve hayvan yetiştirerek doğadan ders almaya başladım ve hala almaya devam ediyorum. Benim için en önemli ders ondan aldığımızı mutlaka geri vermek oldu. Sebze kabukları, çam kozalakları, tüm sebze ve meyvelerin çekirdekleri gibi. Ben doğayım, doğa da ben. İnsan da aynı değil mi? Bir gün bizde ait olduğumuz doğaya kavuşacağız.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here