Ana sayfa Beslenme & Sağlık Ardıç Ağacının Yararları

Ardıç Ağacının Yararları

695
0

Doğada bulunan bir çok bitki insanlığa faydaları kadar zararları da vardır. Bu bitkileri yeter ki doğru bir şekilde kullanmasını bilelim. Günümüzde bitkilerden üretilen bir çok ilaç ve kremler piyasada mevcuttur.

Eczacılıkta ve tıp alanında kullanıldıkları gibi, kozmetik ve parfümeri sektöründe de kullanılmaktadırlar. Bu bitkiler arasında ardıç da bulunmaktadır. Ardıç 2 ve 5 metre arasında uzunluğa sahip olan bir ağaçtır. Yaprakları dikenimsi uzun, yeşil ve hoş kokuludur. Meyveleri ise siyah ve kozalak şeklindedir. Bu kozalaklara ardıç tohumu da denilmektedir. Tohumları kasım ve aralık aylarında toplanmaktadır. Kurutularak faydalanma yoluna gidilmektedir.

Ardıç denince bu ağaçların bir çok çeşidi vardır. Ardıç meyvelerinin antiseptik özeliği olması nedeniyle bir çok faydası bilinir. Balgamı söktürür ve aynı zamanda mikropları da öldürür. Meyveleri dövüldükten sonra bir çorba kaşığı alınarak kaynatılmış suya atılarak 2 saat demlenmesi bekler, bunu da her gün yemeklerden önce 4 defa içerseniz kansızlığa iyi geldiğini göreceksiniz. Ayrıca idrar söktürerek vücuttaki zararlı maddelerin atılması da sağlanır. Eğer şekeriniz var ise kan şekerini de düşürmektedir. Bayanların regl dönemlerindeki adet ağrılarına iyi geldiği gibi beyaz akıntıyı da kesme özelliği vardır. Nefesiniz kokuyor ve buna da bir çare bulamıyorsanız yine bu yöntemi denemelisiniz.

ardic-agaci-faydalari

Dallarından merhem yapılır, direkt olarakta ciltteki yaralara sürülmesi sonucu yaraları iyileştirici özelliği bulunur. Meyvelerinde bol miktarda C vitamini bulunduğundan diş etlerinin bu meyve ile ovulması durumunda diş etlerini güçlendirecektir. Meyvelerini toz haline getirerek etlerin dinlendirilmesinde de kullanabilirsiniz. İçeceklere de ayrı bir aroma katmaktadır.

Faydalarının yanında tabi ki yan etkileri de vardır. Bunlardan da bahsetmek gerekirse 6 haftadan fazla kullanılması durumunda böbreklere zarar verecektir. Ayrıca rahim kaslarının da kasılmasına sebep olduğundan hamile bayanların  kullanması kesinlikle sakıncalıdır. Bildiğimiz gibi bitkiler her zaman alternatif tıp olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle bu tip rahatsızlıkların uzun süre zarfında geçmemesi halinde mutlaka bir doktora baş vurulması en doğru verilmiş bir karar olacaktır.

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here