Ana sayfa Beslenme & Sağlık Ispanak Nedir, Ispanağın Faydaları Nelerdir?

Ispanak Nedir, Ispanağın Faydaları Nelerdir?

Ispanak Nedir, Ispanağın Faydaları Nelerdir?

Ispanak A, C, E ve B grubu vitaminleri ile demir, magnezyum, fosfor ve iyot mineralleri ve protein açısından oldukça zengin bir besindir.

Ispanağın Faydaları Nelerdir?

Vücudun dayanıklılığını arttırır ve vücuda kuvvet verir. Yorgunluğu giderir. Zihni kuvvetlendirir. Yaşlılığa bağlı öğrenme güçlüklerini giderir. Ispanak, kansızlığa iyi gelmesinin yanında kanser, kalp ve damar hastalıkları ile soğuk algınlığı, ağız, boğaz ve göğüs hastalıklarına karşı da faydalıdır. Yüksek tansiyona, felce ve özellikle yaşlanmaya bağlı görme bozukluklarına iyi gelir. Hamilelere ve doğacak çocuğa güç verir. Sinirleri yatıştırır ve sakinlik verir. Sindirimi kolaylaştırır. İdrar söktürücüdür. Hemoroite (Basur) iyi gelir. Yara ve yanıkların iyileşmelerini hızlandırır. Kemikleri ve dişleri güçlendirir. Diş çürümelerini önler. Kolesterolü düşürür. Şeker hastalarına yararlıdır.

Ispanak Nasıl Kullanılır?

Ispanağın salatalara ve çorbalara katılabileceği gibi yemeği de yapılır. Ispanağı kaynatıp suyunu içmek vücuda kuvvet ve dinçlik verir. Cilt bakımı için de kullanılır. Kaynamış süte batırılıp yüze ve boyna maske yapılabilir. Bu maske sivilcelere karşı da yararlıdır. Ispanağın bütün bu yararlarının yanında romatizma, gut hastalığı, eklem iltihabı ve böbrek taşı olanlara tavsiye edilmez.

Gelelim ıspanaktaki demir miktarına. Hani Temel Reis, başı sıkıştığında ıspanakları yutup, içindeki demir nedeniyle demir gibi oluyor ve önüne geleni çiğneyip geçiyordu ve bu haliyle Süpermen’i çatır çatır çatlatıyordu, bunu gören çocuklar da bol bol ıspanak yiyordu ya. İşte hepimizin severek izlediği Temel Reisin maceraları gibi, ıspanakta yoğun demir vardır inancı da bir masaldır.

Ispanak nedir faydaları nelerdir

Ispanakta demir yok değil, tabii ki var, ama gerçekte sanıldığı kadar fazla değil. Yukarıda sözünü ettiğimiz ıspanak yemeğinden hareket ederek, bir tabak ıspanaktaki demir miktarını söyleyelim. Bir tabak ıspanakta, yani iki yüz on gram ıspanakta, toplam altı buçuk miligram demir mevcuttur. Halbuki aynı miktarda kuru fasulyeyi yediğimizde, on yedi miligram demir almış oluruz. Ya da aynı miktardaki roka salatasıyla bir karşılaştırma yapacak olursak, gene ıspanak solda sıfır kalır, çünkü iki yüz on gram rokadan yapılmış salatada yirmi miligram demir bulunur.

Görüldüğü gibi aslında Temel Reis aldatılmıştır. İyi yürekli Temel Reis, maalesef araştırmacıların yaptığı bir virgül hatasına kurban gitmiştir. Yapılan laboratuvar araştırmalarında, ıspanakta çok miktarda demir bulunduğu sanılmış, ancak daha sonraki araştırmalar bunun böyle olmadığını, yapılan yanlışlığın ise bir virgül hatasından kaynaklandığını ortaya çıkarmıştır. Ama ne yazık ki, Temel Reis için iş işten geçmiş, ikinci araştırma yapılana kadar Temel Reis çoktan ünlü olmuştur.

Diğer Beslenme Sağlık yazıları için linke tıklayın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmex'i instagramda takip edin
Önceki makaleSu İçmek İçin 46 Neden!
Sonraki makaleBitkisel-Hayvansal Yağlar Kuzey Afrika 2015 Kongresi
Yaz mevsiminin en ılımlı zamanı haziranda Samsun’da dünyaya geldim. Öğretmen bir baba ve hemşire bir anne ile eğitim, sağlık alanındaki temelim okul öğreniminden çok önce başlamış oldu. Lise öğrenimini Samsun Anadolu Lisesi’nde fen bilimleri bölümünü tercih ederek başarı ile bitirdim. Lisans öğrenimine Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Beslenme Diyetetik Bölümü ve Erasmus öğrenci değişim programı ile katıldığım Lizbon ESTeSL’de devam ederek hastane, okul, özel bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde; toplu beslenme, klinik ve poliklinik üzerine stajlarımı gerçekleştirdim. Yüksek lisans eğitimini tamamlayıp uzman diyetisyen olarak İstanbul’da 2015 yılından itibaren global bir catering firmasında; menü planlama, reçete geliştirme, sağlıklı beslenme üzerine eğitim seminerleri gerçekleştirme, çalışanların vücut analizi ve parametre yorumlamaları üzerine görev yapmaktayım.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here