Ana sayfa Hindistan Hint Yemekleri Nelerdir? Hindistan’da Ne Yenir?

Hint Yemekleri Nelerdir? Hindistan’da Ne Yenir?

946
0

Hindistan deneyimlerimi detaylı olarak anlatmadan önce Hint Yemekleri odaklı bir yazı yazmanın daha doğru olacağını düşündüm. Çünkü ailem dahil Hindistan’a gidiyorum dediğim herkes beni “yemek ne yiyeceksiniz, nasıl yemekler var kim bilir, orada nasıl yemek yemeyi planlıyorsunuz?” gibi çoğaltılabilecek birçok soruya boğdu. Herkesin en çok merak ettiği konunun şüphesiz Hindistan’da ne yenir sorusu ve Hint mutfağı olduğuna kanaat getirdim. Fakat öncesinde Hindistan gezilecek yerler ve Varanasi ile ilgili notlarımı merak edenler linklere tıklayıp okuyabilirler.

Hint yemekleri nelerdir

Sırf tüm bu sorulara cevap verebilmek ve Asya kıtasının en büyük ülkelerinden biri olan Hindistan’a gezi planlayanlara yol gösterebilmek amacıyla Hindistan’da ne yenir içilir etraflıca yazmaya çalışacağım. O halde Eee! Ne yediniz, ne içtiniz diyenleri rengarenk ülkenin yeme içme kültürü ve Hint yemekleri hakkında bilgiler vermek üzere yazının devamına alalım.

Hindistan yemekleri samosa

Hint Mutfağı Hakkında Bilgiler

Öncelikle dışarıdan kesinlikle açık yemekler yememeli, açık su ve açık süt içmemelisiniz. Yine içinde buz bulunan içecekleri de asla içmeyin!

Hindistan’da ne yenir? Hint yemekleri nelerdir?

Özellikle açık sütlerde halk sütü almadan önce elini içine bastırıyor ve eğer süt eline yapışmıyorsa bayat olduğu gerekçesiyle almıyor. Dışarıda yer alan sütlere binlerce insanın elini batırdığını hayal edebiliyor musunuz? Peki kim alıyor bu sütleri? Son olarak kimin eline yapışıp kalıyorsa sahibi o oluyor. Otellere bu sütlerden gelmez korkmayın dediler ama bu olayı yaşadıktan sonra içmek biraz cesaret istiyor. 🙂

Ayrıca içiniz rahat olsun KFC, Burger King, Mc Donald’s, Subway gibi zincirlerin tamamı ülkede mevcut, illa ki yiyecek bir şeyler buluyorsunuz.

Hindistan mutfağı

Biz giderken yanımıza tok tutması için açlığımızı bastırsın yeter diyerek bolca kuruyemiş, kuru meyve ve bozulmayacak kraker, bisküvi vs. götürdük. İnanın otellerin yemekleri o kadar güzel ve temiz di ki götürdüklerimizin yarısını da geri getirmiş olduk.

Hindistan da ne yenir

Otellerde sadece Hint yemekleri değil dünya mutfağından da yemekler var. Ben genelde Hint yemeklerini tercih ettim fakat acı ve baharatlı yemeklerden hoşlanmayanlar için Hint yemekleri zorlayıcı olabilir ama buraya kadar gelmişken denemek gerekir diye düşünüyorum.

Hintliler genellikle bütün yemekleri elleriyle yiyor ve servis ediyor. Korkmayın restoranlarda ve otellerde çatal, kaşık bulabiliyorsunuz. 🙂

Masala soslu tavuk ve safranlı pilav

Hint mutfağında acı, tatlı, ekşi olmak üzere her çeşit lezzeti bulmak mümkün. Hint yemekleri içinde kişniş, kimyon, zerdeçal ve zencefil başta olmak üzere farklı farklı baharatlar kullanılıyor. Binlerce tanrısı olan Hindu inanışının pek çok mezhebinde et veya belirli türde etleri yemek yasak olduğu için Hint Mutfağı son derece zengin vejetaryen çözümler üretmiş. Velhasıl Hindistan’da ne yenir kaygısı biraz gereksiz onu baştan belirteyim.

Hint mutfağı baharatlar

Hindistan’da Ne Yenir? 

Samosa

Genelde üçgen şeklindeki hamurların içine patates, soğan, bezelye, mercimek ve bol baharat konularak hazırlanır, derin yağda kızartılır. (İç harcı değişiklik gösterebiliyor.)

Samosa Hint yemekleri

Idli

Pirinç ve mercimek karışımı ile elde edilen hamurla pişirilen bir kek. Genelde kahvaltıda tüketiliyor.

idli Hint yemekleri

Vada

Donut şeklinde ortası delik hamur kızartması. Nohut, mercimek gibi baklagiller, soğan, kimyon, kişniş, baharat, acı biber ile karıştırılarak hamur hazırlanıyor.

Vada Hint yemekleri

Aloo Gobi

Patatesli karnabahar yemeği. Sarımsak, soğan, zencefil, köri, zerdeçal ve kimyon yemeğin en güzel baharatları. Hindistan’da kesinlikle en favori yemeğim oldu. 🙂

Aloo Gobi Hint yemekleri

Roti

Roti ismini duyunca aklıma direkt olarak piliç roti gelmiş olsa da aslında Hint Yemekleri eşlikçisi bir Hint ekmeği olduğunu öğrendim. 🙂 Görüntü olarak bizim lavaşlara benziyor. Kepek unundan yapılan mayasız bir ekmek olan Roti çeşitli soslar ile ana yemek olarakta tüketilebiliyor.

Roti ekmek Hint yemekleri

Naan Ekmeği

Naan Roti’ye nazaran biraz daha kalın hamurlu, sarımsaklı ve baharatlı bir Hint ekmeği. Naan için bizim bazlamanın yağsız versiyonuna veya pideye benziyor desek yanılmış olmalıyız. Hemen hemen her öğünde tüketiliyor ve neredeyse tüm yemeklerle beraber servis ediliyor.

Naan ekmek Hint mutfağı

Chana Masala

Köri ve baharatla yapılan nohut yemeği. Chana nohut, masala da baharat karışımı anlamına geliyor. Gayet lezzetli bir yemek öneririz.

Chana masala Hint yemekleri

Garam Masala

Acı kırmızı biberin yoğun olduğu bir karışımdan oluşan Hint baharat sosu. Bu sosla yapılan bütün yemekler çok lezzetli oluyor.

Masala Çayı

Hintlilerin baharat karışımı ve sütle hazırladıkları bir çay türü. Hindistan’da geleneksel çay gibi ziyaret ettiğiniz her yerde ikram ediliyor. Tadı biraz Chai Tea Latte benziyor.

Hindistan’da ne yenir sorusunun cevabını verirken en meşhur ve yöresel Hint yemekleri üzerinde durmaya çalıştım. Hint mutfağını keşfetmek için bu yemekleri denemek gerçekten iyi bir başlangıç.

Hindistan da neler yedik

Hint Yemekleri Pişirme ve Yeme Teknikleri

Hint mutfağı elbette yukarıda yazdığımız yemeklerle sınırlı değil. Thali, Masala dosa, Uttapam, Aloo Palak, Pakora, Pratha, Tandoori, Biryani, Çapati, Puri, Paparam, Dhal, Paneer, Aloo Tikki, Rogan Josh, Pav Bhaji ve Dhokla gibi daha birçok lezzet var.

Ayrıca Hint yemekleri arasında çatal ve bıçağa gelmeyen çok fazla yiyecek yer alır. Yemek servislerinde eğer çatal ve kaşık verilmediyse elle yemeniz gerekir. Ya da diğer Hintliler gibi ekmeğinizi kaşık olarak kullanabilirsiniz.

Tikka masala soslu tavuk

Yine Hint mutfağında tek bir pişirme tarzı da yoktur. Dolayısıyla Hindistan’da yalnızca bir Ulusal yemeğin varlığından söz etmekte pek mümkün değil. Hint yemekleri içine konulan malzemeler ve pişirme tarzları bölgeden bölgeye değiştiği gibi evden eve bile değişebilir.

Hindistan’ı hijyen takıntısı olanlara ve bizim gibi yeme içmeyi sevenlere çok tavsiye etmiyoruz. Fakat tarihi zenginliği, hiçbir yerde göremeyeceğiniz farklı ve renkli kültürü sebebiyle bu ülkeyi mutlaka görmenizi öneriyoruz.

Bir gün Hindistan’a yolunuz düşer ve kendinize Hindistan’da ne yenir sorusunu sorarsanız bizi hatırlayın.

Sevgiyle kalın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here