Ana sayfa Hindistan Gurme Gezi Rehberi Hindistan Hakkında İlginç Bilgiler

Hindistan Hakkında İlginç Bilgiler

Hindistan Hakkında İlginç Bilgiler

Hindistanı bir yazı ile anlatmayı bırakın Hindistan hakkında bazı temel bilgileri derlemek bile ipte yürümek kadar zor benim için. Fakat bende iz bırakan ve şüphesiz en sıra dışı seyahatlerimden biri olan Hindistan hakkında en ilginç bilgileri sizlerle paylaşmayı görev biliyorum.

Hindistan gezilecek yerler

Bir gün kardeşim aradı ve “Benimle Hindistan’a gelir misin?” dedi. Hindistan hakkında hiçbir şey bilmediğimi dikkate alarak kısa bir süre düşündükten sonra bu fırsat kaçmaz dedim ve hemen valizimi hazırlamaya başladım. 🙂

Hindistan'da yapılması gereken 10 şey

Ne zaman ki Hindistan’a gittim; şaşırdım, dehşete kapıldım, hayran kaldım. Üzerine bir sürü anı biriktirdim, heybemi hikayelerle doldurdum ve yeni arkadaşlar edinerek geri döndüm. Hindistan ya çok sevdirir ya da nefret ettirir demişler. Ben hem sevdim hem saygı duydum.

Ganj nehri yıkanma Hindistan
Ganj Nehrinde Yıkanma

Bu sebeple renkler ülkesi ve Hintlilerin ilginç özellikleri hakkında bilgiler vermeden önce sizleri Namaste diyerek selamlamak istiyorum. Namaste; Hindistan’da selamlaşma ve vedalaşmada kullanılan bir kelime. “Namah” saygıyla-hürmetle selamlama ve “Te” seni anlamına gelen kelimelerin birleşiminden oluşuyor.

Hindistan namaste nedir
Namaste

Hindistan hakkında kısaca çok çeşitli, renkli ve o kadar farklı bir ülke ki adeta tamamlanması mümkün olmayan puzzle parçaları gibi diyebiliriz. 

Hint yemekleri ile giriş yaptığım Gurmex yazarlığı maceramın 2. yazısında sizlerle Hindistan hakkında bilgiler verecek ve en dikkat çekici deneyimlerimi paylaşacağım.

Anlatılması güç ülke Hindistan

Neden Anlatılması Güç Ülke?

Hindistan’ı anlatmak aşırı zor çünkü hem sahip olduğu çeşitlilik, hem de barındırdığı tezatlar sebebiyle genelleme yapmak neredeyse imkansız. Benim en farklı yolculuklarımdan biriydi ama şunu net söyleyebilirim ki konfor düşkünü “tatilcilere” göre bir yer kesinlikle değil.

Hindistan’da 13 gün geçirdik. Gidene kadar çok uzun bir zaman derken, gittikten sonra Hindistan hakkında fikir sahibi olabilmek için çok kısa bir zaman dilimi olduğunu anladık.

Ganj nehri dua Hindistan
Ganj Nehrinde Dua

Bizim için çok güzel ve özel bir deneyimdi seyahatimiz. Zaman zaman çok darlandık ama şimdi geriye bakıp, “Vay be, ne unutulmaz bir yolculuktu!” diyoruz.

Çünkü Hindistan içindeyken eksilerini, dönünce de artılarını görüp, deneyimlerini sindirmenizin birkaç evrede gerçekleştiği enteresan rotalardan biri. Ama şuna inanın kesinlikle tek sefer gidilecek bir ülke değil…

O zaman eğrisiyle doğrusu ile Hindistan hakkında ilginç bilgiler vermeye başlayalım…

akla hayale sığmayan ülke Hindistan

Neden Akla Hayale Sığmıyor?

İstanbul Atatürk Havalimanından Delhi’ye uçuşumuzla başladı seyahatimiz. Sırasıyla; Jaipur, Agra, Varanasi ve Delhi ile devam etti.

Asya kıtasında yer alan Hindistan, yaklaşık 1 milyar 325 bin kişilik nüfusu ile dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi. Yoksulluk ve zenginlik, karmaşa ve sadelik, kalabalık ve sükunet, kaos ve huzur…

Hindistan kast sistemi hakkında

Herkesin kendinden bir parça bulabileceği farklı bir ülke. Öyle bir ülke ki sizi sürekli şaşırtıyor, akla hayale sığmıyor. Bu sebepledir, sanıyoruz “Incredible India” diyorlar.

Aarti tören Hindistan
Aarti Törenleri

Genel olarak Hindistan hijyen açısından sıkıntı yaşayabileceğiniz bir ülke. Biz giderken aşı olmadık ama 1 aydan fazla kalacak olursanız aşı olmanızda fayda var.

Sinek, böcek endişesi akla gelen bir diğer konu. Özellikle hava sıcaklığı arttıkça, sinekler de artıyor. Biz böceklerle pek karşılaşmadık. Ama evet sivrisinekler çok fazla, bu yüzden mutlaka yanınıza o sevimsiz sinekkovar spreylerden alın.

Kast sistemi Hindistan

Hindistan Kast Sistemi Nedir?

Halk inanılmaz fakir ve müthiş bir gelir dağılım adaletsizliği var. İnsanlar hangi kastta doğarsa o kastta yaşamak zorundalar.

Hindistan’daki kast sisteminde aşağıdan yukarıya doğru köleler ve işçiler, esnaf ve tüccarlar, soylular ve din adamları geliyor. Kastlar arasında geçişe izin yok. Hatta kastlar arası evlilik olması durumunda eşlerden biri bir alt kasta inmeyi göze alıyor.

Kast sistemi nedir Hindistan

Hindistan Güvenli mi?

Sokakta yaşayan milyonlarca insan var. İnekler, domuzlar sokaklarda serbestçe dolaşıyorlar. İnekler kutsal oldukları için dokunmak, yolun ortasında yatar halde görürseniz korna çalarak keyfini bozmak yasak. 🙂

Hindistan güvenli mi

Güvenlik ve temizlik istiyorsanız 4 veya 5 yıldızlı oteller tercih etmelisiniz. İnsan kaçırma ve tecavüz oranının yüksek olduğu bir ülke olduğu için gece geç saatte tek başınıza çıkmak biraz cesaret ister.

Varanasi Hindistan hakkında
Varanasi

Hindistan’da Yapmadan Dönülmeyecek 10 Şey

1- Hint yemeklerini tatmadan dönmemelisiniz.
2- Jaipur’da Hawa Mahal‘i, Jal Mahal‘i görmeden, fillerin üzerine binip Amber Kalesine çıkmadan dönmemelisiniz.

Hawa Mahal Jaipur Hindistan
Hawa Mahal
Jal Mahal Jaipur Hindistan
Jal Mahal
Amber Kalesi fil gezisi Hindistan
Amber Kalesi Fil Gezisi

3- Agra’da Tac Mahal‘i görmeden dönmemelisiniz.

Tac Mahal Agra Hindistan4- Varanasi‘nin büyüsünü yaşamadan dönmemelisiniz.

Varanasi ölü yakma merasimleri Hindistan

5- Bir gündoğumu anında sandalla Ganj nehrinde gezmeden dönmemelisiniz.

Ganj nehri Hindistan hakkında

6- Ölü yakma merasimlerine katılmadan dönmemelisiniz.

Hindistan ölü yakma merasimleri
Varanasi Ölü Yakma Merasimi

7- Ganj nehri kıyısında her akşam güneş batarken Tanrı Ganga’ya saygı içeren ve ona ibadet edilen Aarti veya tam adıyla Ganga – Aarti törenlerini izlemeden dönmemelisiniz.

Ganga Aaarti törenleri Hindistan

Hindistan ganj nehri ayin toplanması

8- Hindu Tapınaklarını gezmeden dönmemelisiniz.

Hindistan hakkında

9- Tuk tuk veya rikşalara binerek şehir merkezlerinde gezmeden dönmemelisiniz.
10- Hint kınası yaptırmadan dönmemelisiniz.

Yukarıda listelediğim 10 şeyi yapmanız halinde ancak Hindistan hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Agra Namaste Tac Mahal namaste Hindistan

Sonuç olarak Hindistan’a yeniden gitmek ister miyim? Elbette çok isterim. Eğer Tac Mahal’den ayrılırken el sallarsanız 22 vakte kadar tekrar geri dönermiş siniz. Ben de bir gün yeniden kavuşabilmek dileğinde bulunarak, yürekten el sallayarak veda ettim Tac Mahal’e…

Şüphesiz kalbimiz Hindistan’da kaldı.

Sevgiyle kalın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here