Gazoz Efsanesi: İstanbul’da Yöresel Gazozlar Nerede İçilir?

Gazoz Efsanesi: İstanbul‘da Yöresel Gazozlar Nerede İçilir?

Gazoz bazıları için çocukluk anılarını canlandıran küçük özel bir ayrıntı, bazıları için ise tutkudur. Kimi zaman öğrencilik yıllarımızda Anadolu‘nun bir köşesinde içtiğimiz bir tat olarak kalır damaklarımızda, kimi zamansa ah şimdi orada olsaydım da kana kana içseydim çaresizliğini barındırır. Hele ki mevzu Anadolu gazozları olduğunda gazlı içecek içmeyen insanların bile içip içmeme konusunda aklı karışır.

80’ler çocuğu olarak bende yöresel gazozların yeri çok ayrıdır. 70 ve 80’lerde yaşayan kişiler iyi bilecektir elimize geçen paralarla ilk gazoz alırdık. Benim için gazoz 80’li yıllara geri götürme yetisine sahip zaman yolculuk aracı gibidir. Bir şişe gazoz; sallayıp köpürttüğümüz, içine şeker atıp köpükle birlikte içtiğimiz o en saf en temiz zamanları, çocukluğumu hatırlatır bana..

Hatta o kadar çok severim ki Anadolu‘nun dört bir yanından gazoz getirtir, yakın noktalarda varsa atlayıp içmeye giderim.

En güzel yöresel gazozlar hangileridir?” diye soracak olsanız bu konu bana göre biraz göreceli.. Çünkü her bölgenin suyunun tadı, kullanılan şeker oranı farklı olabiliyor. Gaz oranından, aromaya kadar bir çok değişken var. Anadolu‘da şuanda 60 çeşit yöresel gazoz bulunuyor.

Denizli‘nin “Zafer Gazozu“nu çok severim eminim bir çoğunuz enfes ciklet tadına sahip “Zafer Gazozu“nu bilirsiniz. Yine şeker oranı düşük ve içimi sert bir gazoz olan BursaUludağ” sevdiğim gazozlardandır. “Uludağ Gazozu” yaklaşık sayıları bini bulan yöresel gazoz markalarından ayakta kalan en büyük yöresel gazozdur. Yine Hindistan cevizliBahçeli Bor Gazozu” çok sevdiğim tatlardan biridir. Safranbolu‘nun Bağlar Gazozu ise tam bir lezzet efsanesidir.

bahceli-bor-gazozu-hindistan-cevizli-nerede-icilir-yoresel-gazozlar

Manisa yöresine ait “Dört Mevsim” güzel bir gazozdur. Adana’nın “Zaman Gazozukarışık meyvelisi ile göz doldururken “Bodrum Gazozu“nda Bodrum mandalinası, OrduUfuk Gazozu“nda limon ayırt edici güzel tatlardandır. Niğde GazozuLüleburgaz‘dan Şifa GazozuNeşe GazozuAysu Gazoz, Bozdağ Gazozu ve Kırşehir‘in Özbağ Gazozu‘da önereceğim diğer lezzetli gazozlardır.

Bu yazımda sizlere geçmişteki değerleri ön plana çıkarabilmek adına İstanbul‘da Anadolu’nun yöresel gazozlarını içebileceğiniz noktaları bir araya getirmeye çalışacağım.

Umarım Gazoz severler için faydası olur..

1- Avam Kahvesi

70 ve 80’li yılların atmosferini yaşatan mistik ortamıyla 50’ye yakın çeşiti bünyesinde barındıran mekan, yöresel gazoz içebileceğiniz en güzel mekanların başında gelir. Hafta içi 10.00-23.00, hafta sonu 10.00-24.00 saatleri arası açık mekanda kredi kartı geçiyor.

Adres: Çukurluçeşme Sokak 4/A Cihangir, Taksim – Beyoğlu Tel: 0212 2927276

avam-kahvesi-yoresel-anadolu-gazozlar-istanbul-beyoglu

avam-kahvesi-nerede-nasil-gidilir-telefon-adres-iletisim-cihangir-taksim-beyoglu-istanbul

2- Kibrit Kutusu Cafe

İstanbul‘un en sevimli ve sıcak mekanı olma ihtimali var. Kitap okuma odası, duvarları ve tuvaleti ile her şey çok samimi.. Dünyanın her yanından toplanmış kibrit kutularıyla süslenen mekan bence harika.. Yöresel gazozlardan içmek hiç bu kadar keyifli olmamıştı. Kredi kartı geçiyor.

Adres: Bahariye Caddesi, Ali Suavi Sokak, No: 3 (Sanatkarlar Sokağı) Kadıköy Tel:  216 4499229

kibrit-kutusu-sanatkarlar-sokak-kadikoy-yoresel-anadolu-gazozlari-istanbul

kibrit-kutusu-cafe-nerede-nasil-gidilir-telefon-adres-iletisim-bahariye-kadikoy-istanbul

3- Gazoz Kapaa Cafe & Mutfak

Kaliteli bir mekan, oldukça sıcak ve huzurlu bir atmosfere sahip.. 30 çeşit yöresel gazozu ile göz dolduruyor. Kredi kartı geçiyor.

Adres: Şehremini Mahallesi, Millet Caddesi, No: 89/A Çapa – Fatih Tel: 507 3190956

sehremini-gazoz-kapaa-nerede-nasil-gidilir-adres-telefon-iletisim-capa-findikzade-istanbul-fatih

gazoz-kapaa-sehremini-capa-findikzade-fatih-yoresel-anadolu-gazozlar-istanbul

4- Simitçi, Kahveci, Gazozcu

Şile Ağva merkezde bulunan Simitçi, Kahveci, Gazozcu nisan 2016’da açılan yeni bir mekan.. 50’den fazla yöresel gazoz çeşidi ve fırınında çıkan sıcacık börek ve kurabiyeleri çok beğendiğim bir mekan.. Kredi kartı geçiyor.

Adres: Ağva Mahallesi, Ahmet Yesevi Sokak, No: 5 Ağva – Şile Tel: 553 4871162

agva-simitci-kahveci-gazozcu-yoresel-gazozlar-anadolu-gazozlari-istanbul-sile

simitci-kahveci-gazozcu-nerede-nasil-gidilir-telefon-menu-iletisim-agva-sile-istanbul

5- Bit’ro Coffee Shop Performance 

Kadıköy Karakolhane‘nin güzel mekanlarından.. Çeşit çeşit yöresel gazozları ile keyifli zaman geçirebileceğiniz iyi noktalardan.. Kredi kartı geçiyor.

Adres: Rasimpaşa Mahallesi, Karakolhane Caddesi, Duatepe Sokak, No: 41/A Kadıköy Tel: 0536 4487550

bitro-coffee-shop-performance-yoresel-gazoz-anadolu-gazozlari-yeldegirmeni-kadikoy-istanbul

bitro-coffee-shop-performance-nerede-nasil-gidilir-telefon-iletisim-adres-karakolhane-yeldegirmeni-kadikoy-istanbul

Benim bildiklerim bunlar sizin bildiğiniz farklı mekanlar varsa ilave edin..

Uğrarsanız bizi hatırlayın..

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik

Name

Website

Phone

Facebook ile Yorum Yazın