Ana sayfa Bozcaada Ne Yenir İçilir Çiçek Pastanesi Tahir Usta

Çiçek Pastanesi Tahir Usta

1976
0

İçerik

Çiçek Pastanesi Bozcaada, büyük bir çınar ağacının gölgesinde Çanakkale Bozcaada’nın eski kütüphanesinin bulunduğu yerde uzun yıllardır hizmet veriyordu. Fakat Çiçek Pastanesi ‘nin mimarı Tahir Abi vefat edince pastane el değiştirdi. Artık Çınaraltı Cafe’nin önünden Ayazma’ya doğru giderken sağda hizmet veriyorlar. Her türlü pastane ürünü, kahvaltı ve içecek servisi de yapılıyor.

Çiçek Pastanesi Bozcaada

Bozcaada Kahvaltı

Güne bir ada efsanesi olan Çiçek Pastanesi ’nin yöresel kahvaltısı ile başlamak ayrıcalıktır. Rize Çamlıhemşin’den mekan sahibi rahmetli Tahir Abinin (Tahir Abi 2018 yılında vefat etti.) özel olarak getirttiği tereyağ ve peynir ile yapılan mıhlama, kekikle beslenen ada hayvanlarından yapılan sucuklu köy yumurtası ile zirveye çıkıyorsunuz.

Serpe Kahvaltı Bozcaada

Çeşit çeşit yöresel peynirler, poğaçalar ve börekler ile birlikte uzun yıllar aklınızdan çıkmayacak bir kahvaltı olacak. Bu organik kahvaltıyı Çiçek Pastanesi’nin en popüler ürünleri olan damla sakızlı kurabiye, dondurma ve Bozcaada bademlisi ile taçlandırmak size kalmış. Bizce tek kelime ile muhteşem.

Çiçek Pastanesi Kurabiyeler

Tahir Abi rahmetli olduktan sonra el değiştiren Çiçek şuanda çocukları tarafından yeni yerinde “Çiçek Pastanesi Tahir Usta” ismiyle faaliyetini sürdürüyor. Bizce tek kelime ile muhteşem.

Bozcaada kahvaltı nerede edilir
Eski Çiçek Pastanesi

Bozcaada’da yaşayan Rum vatandaşların yıllar öncesinde (150 yıl) kendi evlerindeki mutfaklarında özel günler için yaptıkları Damla Sakızlı Bademli Kurabiye’yi (Tenedos Kurabiyesi) ülkemizin lezzet arşivine eklemişler.

Rum komşuları ile görüşüp tarifler ve reçeteler alarak beraberce deneme üretimleri yaptıkları (Tenedos Kurabiyesi) kurabiyeleri ilk 2005 yılında beğeniye sunmuşlar.

Bozcaada kurabiyeleri
Damla Sakızlı Bademli Kurabiye, Hacı Tahir Badem Lokumu, Bozcaada Bademlisi

Kısa zamanda Bozcaada’nın kaybolan lezzetleri arasından çıkarılıp geleneksel lezzetler arasına alınması aşamasında Pelayia Pişirici, Vasiliki Buğday, Atina Savaidis ve Antula Arvanitoğlu’nun emeği büyük.

Yine tarifi tamamen kendilerine ait olan ata mirası Hacı Tahir badem lokumu ve Madam Sofia Nine’nin tarifiyle yaptıkları Sofia Badem (Bozcaada Bademlisi) mutlaka denenmesi gereken tatlardan.

Çiçek Pastanesi
Dondurmaları Çok Güzel

Halk arasında Kavala kurabiyesi olarak bilinen bu tarifin bugüne ulaşmasında Sofia Nine’nin akrabaları Atina Savaidis, Antula Arvanitoğlu, Vasiliki Buğday ve Pelayi Pişirici’nin emekleri var.

Bozcaada Dondurmacısı

Çiçek Pastanesi dondurması Bozcaada sütünden, katkısız ve boya kullanmadan yapılıyor. Dondurma çeşitlerinin renkleri olması gerektiği gibi, hiçbir müdahale yok. Ada inciri, karadut ve damla sakızlı dondurma öne çıkan lezzetlerden.

pastalar ve sütlü tatlılar
Pastalar ve Sütlü tatlılar

Sütlü tatlılarda çok hafif limonlu trileçe tatlısını kesinlikle yemelisiniz. Arka Denize çıkan sokağa atılmış masalarında oturmak büyük bir keyif. Huzuru damarlarınızda hissediyorsunuz.

Bozcaada damla sakızlı kurabiye Çiçek Pastanesi
Çiçek Pastanesi Tahir Usta

Kendi çektikleri taze kahveleri ile kafanızı dinleyip derinlere dalarken ada sakinleri sizi yalnız bırakmıyorlar. 🙂

Tahir abi Çiçek Pastanesi
Bizi hiç yalnız bırakmadılar 🙂
Çiçek Pastanesi Bozcaada
Bozcaada’nın evcil kargaları size poz bile veriyor 🙂

Şiir ve sanat kokan Çiçek Pastanesi ‘nde seyahatimiz boyunca en keyifli anlarımızı geçirdik.

Bozcaada Çiçek Pastanesi
Şiir ve Sanat kokan duvarlar
Çiçek Pastanesi Tahir abi
Burada ben bile şair olurum 🙂
Çiçek Pastanesi
Piyano köşesi

Çiçek Pastanesi

Bozcaada Ressamı Metin Amca

İsmini anmazsam olmaz Çiçek Pastanesi ‘nin bir de Metin amcası var. Kendisiyle tanışma şansımız olmadı ama çok şeker ton ton bir amca. 🙂

4 gün boyunca gözlemlediğim kadarıyla bir saat oturuyor, kitap okuyor ve sonra kalkıp bir yarım saat dışarıda dolaşıp ortadan kayboluyor. Tekrar geliyor bulmaca çözüyor biraz. Kimseye bakmıyor, gözü hep önünde. Sanki dünya ile bağlantısını koparmış.

Tekrar dolaşıyor ve yine geliyor, dergilere göz atıyor bu kez. Tanışmadan sevdik kendisini duruşu, ton tonluğu ve kitaplara olan ilgisi bizi çok etkiledi.

Bozcaada Çiçek Pastanesi
Metin Amca 🙂

Konuyu çok dağıtmadan devam edelim.

Çiçek Ekmek ve Pasta Fırını

Tahir Amca vefat etmeden önce Çiçek Pastanesi bünyesinde aynı zamanda ekmek fırını da işletiyorlardı. Fırın el değiştirse de Ada’nın tek fırını olması sebebiyle uğrayabilirsiniz.

Bozcaada ekmek fırını
Çiçek Ekmek Fırını Bozcaada

Ekmek çeşitlerinden Somun ekmek, Francala, Tava Ekmeği, Geleneksel ekşi mayalı ekmek, Esmer köy ekmeği, Çavdar ekmeği, Kepekli ekmek, Sandviç ekmek, Tost ekmek, Tam buğday ekmeği, on tahıllı ekmek, mısır ekmeği, dere otlu mısır ekmeği.

Çiçek ekmek fırını
Ekmek Çeşitleri

Unlu ve Sütlü çeşitlerinden simit, poğaçalar, açmalar, börekler, pizzalar, paskalyalar, çörekler, kekler, yaş pastalar ve sütlü tatlılar olmak üzere daha birçok çeşit mevcut.

Çiçek Pastanesi kurabiyeler

Bozcaada kurabiye
Kurabiye Çeşitleri
Börek ve poğaçalar
Hepsini Ben Yemedim Tabiki. 🙂

İçinde piyanosu olan ve gün boyunca klasik müzik çalan bir pastaneye sahip adadasınız keyfini çıkarın!

Çiçek Ekmek Fırını

Çiçek Pastanesi adres telefon
Eski Çiçek Pastanesi Artık El Değiştirdi.

Çiçek Pastanesi ‘ne uğrarsanız bizi hatırlayın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer Bozcaada Restoranları için linke tıklayın.

Çiçek Pastanesi Tahir Usta İletişim

Adres: Alaybey Mahallesi, Çınarlıçarşı Caddesi Bozcaada / Çanakkale
Telefon: 0286 690 00 53

Gurmex Navigasyonu şimdi ÜCRETSİZ indirin!
Gurmex'i Instagramda takip edin!
GURMEX DEĞERLENDİRME
Temizlik
Lezzet
Servis Hizmet
Atmosfer
Fiyat Performans
Önceki makaleÇamlıbağ Şarapları
Sonraki makaleÇınaraltı Cafe Bozcaada
blank
Gurmex.com kurucusu. Uluslararası bir Catering şirketinde IT uzmanı. Koyu bir Bursaspor taraftarı ve kongre üyesi. Yemelere ve gezmelere doyamıyor. Hayatının özeti 4 kelime de saklı. Gez, Ye, Dua Et, Sev...

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here