Bozcaada Kalesi Tarihi ve Amphoralar

Bozcaada Kalesi Tarihi ve Eserleri

Bozcaada’ya yaklaştıkça ilk gözünüze çarpan ihtişamlı görüntüsüyle kalesi olur. Oldukça iyi korunmuş kalenin ilk olarak ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı tam olarak bilinmemekle birlikte Venedik, Ceneviz ve Bizanslılar döneminden beri kullanıldığı tahmin edilmektedir.

loading...

bozcaada-kalesi-giris-ucreti

Ada’nın kuzeydoğu burnu üzerine kurulmuş olan Bozcaada Kalesi, Osmanlı döneminde önemli konumu sebebiyle Fatih Sultan Mehmet tarafından esaslı bir şekilde onarılmıştır.

bozcaada-kalesi-hakkinda-kisa-bilgi

Venedikliler’e geçip geri alındıktan sonra esaslı bir tamir görüp genişlemiştir.

Bozcaada Kalesi, 1703-1706 yıllarında ve 1714’de Kaptan-ı Derya Süleyman Paşa tarafından tamir ettirilmiştir. En önemli tamirinin 2. Mahmut tarafından 1815 yılında adeta yeniden inşa ettirilircesine yapıldığını taşıdığı kitabelerden anlamaktayız. Kale, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1965-1970 yılları arasında ve en son 1996 yılında restore edilerek koruma altına alınmıştır.

bozcaada-kalesi

Yüksek kayalar üzerine oturtularak şehirden yaklaşık 10 metre genişliğinde ve 250 metre uzunluğunda bir hendekle ayrılmıştır. Eskiden su dolu olduğu anlaşılan hendeğin üzerinden kalenin ana giriş kapısına asma bir köprüyle geçilmektedir.

bozcaada-kale

Bu ana kapının dışında Mendirek ve Deniz Kapısı olmak üzere iki kapı daha bulunmaktadır. Mendirek kapısı 1905 yılında mendireklerin yapılmasından sonra açılmıştır. Bu iki kapı şu anda aktif olarak kullanılmamaktadır.

bozcaada-kale-gezisi

Bozcaada Kalesi, dış ve iç olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Dış surun içindeki Dış Kale’de iki cephanelik, bir kuyu, iki tabya yeri, kamacı atölyelerinin bulunduğu bina temelleri, tören ve eğitim alanları ve eskiden kale içinde yaşayanların evlerinin bulunduğu, şimdi ise boş olan alandır.

bozcaada-kalesi-giris-ucreti

bozcaada-kale-resimleri

bozcaada-kalesi-nerede

İç Kale iki bölümden oluşur. Birincisi giriş bölümü olup İç Kale’nin doğusundadır. Biri doğuda biri batıda iki rampaya açılan iki kapısı vardır. Bu bölümde şimdi yıkılmış olan revir, cami, minare, zindanlar ve kışla bulunmaktaydı. Asıl İç Kale olan ikinci bölüme doğudaki küçük bir kapıdan girilir. İç Kale’nin biri baş burç olmak üzere sekiz burcu vardır. Ortada levazım deposu, cephanelik ve sarnıç yer alır.

bozcaada-kalesi-gezi-rehberi

bozcaada-kale-giris-fiyatlari

bozcaada-kalesi-kapanis-saatleri

Bozcaada Fatih Sultan Mehmed döneminde ilk defa Türklerin eline geçtiğinde, kale içine bir cami yaptırılmıştır. Temelleri hala görünür bir şekilde durmakta olan bu cami Kanuni Sultan Süleyman zamanında yenilenmiştir. En büyük değişikliği ise 1657 yılında ada Venediklilerden geri alındığında görmüştür. Kale içindeki bir diğer caminin varlığını ise 1800’lü yıllardan kalma gravürlerden anlamaktayız.

bozcaada-kalesi-gezi-yazisi

bozcaada-kalesi-giris-saatleri

bozcaada-kalesi-eserleri

bozcaada-kalesinin-tarihcesi

bozcaada-kalesi-tarihi

Kalenin iç bölümünde Bozcaada ile ilgili tarihi ve etnografik eserlerin sergilendiği bir sergi mekanı bulunmaktadır.

bozcaada-kalesi-tarihi-eserler

bozcaada-kalesi-ziyaret-saatleri

bozcaada-kalesi-ne-zaman-gidilir

bozcaada-venedikliler

bozcaada-kale-surlari

bozcaada-kalesi-tarihi-eser-kalintilari

bozcaada-kalesi-osmanli

bozcaada-kalesinin-plani

bozcaada-kalesinin-ozellikleri

bozcaada-kalesi-muzesi

bozcaada-kalesi-hakkinda-bilgiler

bozcaada-kalesi-gezileri

bozcaada-kalesi-cenevizliler

bozcaada-kalesi-bizans-eserleri

Bozcaada Kalesi yaz dönemi boyunca her gün 10.00 – 19.00 saatleri arasında ziyarete açık olup giriş biletlidir. Müze kartın geçmediği kalede giriş ücreti 5 TL’dir.

Yine kalenin iç bölümüne ilk girişte sağda Amphoralar ile ilgili güzel bir sergi mevcut göz atmanızı öneririm.

bozcaada-kalesi-nasil-gidilir

bozcaada-kalesi-manzaralari

bozcaada-kalesi-fotograflari

bozcaada-kalesi-bahar-cicekler

bozcaada-kalesi-rehber

Amphora Nedir?

Grekçe olan bu sözcük, “karşılıklı” veya “iki taraflı” anlamındaki Amphi ile taşımak anlamına gelen Pherein fiilinden türetilen “Phoros” sözcüğünün birleşmesinden oluşmuştur. Karşılıklı iki kulbu olan taşıma kabı anlamında kullanılmaktadır.

bozcaada-kalesi-amphora

Özellikle M.Ö. 2000 yılının başlarından itibaren Mısır, Suriye, Filistin, Kıbrıs, Yunanistan ve Girit‘in yer aldığı Doğu Akdeniz Ticaretinin gelişmesi ile uzun mesafe taşımacılığına uygun kaplara daha çok ihtiyaç duyulmuştur. Değişik dönemlerde ve değişik kentlerde çok farklı hacimlere sahip olmakla birlikte, Amphoreus sözcüğü M.Ö. 5. yüzyılda Attika‘da, 26.26 litreyi ifade eden bir ölçü birimidir.

bozcaada-kalesi-amphoralar

Kent Devletleri arasındaki rekabet, her kentin kendi ürününü özel formlu taşıma kapları ile pazarlamasına, bir anlamda markalaştırmaya gitmesine neden olmuştur. Bazen Amphoralar üzerinde ürünün niteliğine ilişkin bilgiler yer almaktadır.

SUM VETU(S) V BAETER(RENSE)” / “BEN BAETERRA’NIN 5 YILLIK ŞARABIYIM” veya “OLIVAS SALITAS” / “TUZLU ZEYTİN GİBİ“..

Devletler, Amphora içine konan ve ihraç edilen ürünlerin kalitesi ve standardizasyonu ve olasılıkla vergilendirmek için ticarete müdahale etmiş, bazen Amphoralar mühürlenmiştir.

amphora-ne-ise-yarar

Amphoralarda Neler Taşınıyordu?

Çoğumuz bu kaplarda su, şarap ve zeytinyağı taşındığını biliriz. Ancak yapılan incelemelerde Amphoraların daha farklı kullanımlara da sahip olduğu anlaşılmıştır. Süt, bira, tereyağı, bal, peynir, et, badem, fındık, kiraz, ceviz, üzüm, şeftali, hurma, mürdüm eriği, zeytin, incir, biber, fasulye, mercimek, mısır, un, sirke, şeker, çeşitli balık sosları, tuzlu balık, tütsülenmiş kuş eti, merhem, göz boyası ve tutkal gibi malzemelerde Amphoralar içerisine konarak taşınmıştır.

amphora-nedir

Çok İşlevli Kap Olarak Amphoralar

İşlevini tamamlayan Amphoralar bazen atılıyorlardı. Ancak sızdırmazlık özelliği taşımaları için iyi işçilikle üretilmiş olan bu kaplar genellikle yeniden kullanılıyordu. Bazı yerler boş Amphoralar için fiyat belirlenmişti. Amphora Mezarlar bu tür kullanımlardan biridir. Bebek ve çocukların Amphora içine konularak gömülmesi, erken dönemlerden başlayarak erken Hristiyanlık dönemine kadar yaygın bir uygulama idi.

amphora-neden-kullanilir

Bunun yanısıra; Çiçek saksısı, para sandığı, soğutucu, kireç taşıyıcısı, sınır işareti, kanalizasyon borusu, akustik sağlamak üzere tiyatro ve stadyum duvarlarında, ısıyı tutmak için ocak, fırın ve hamamlarda,  binaların çatılarında kiremit, yollarda altyapı malzemesi, caddelerin köşelerinde ve askeri garnizonlarda pisuar olarak kullanılmıştır.

amphoralar

Şimdi Mısır’a giden pek az denizcinin gözüne çarpan ilginç bir şey söyleyeceğim. Yunanistan‘ın her yanından ve Fenike’den Mısır’a yılda iki kez şarap gelir. Bunlar Amphoralar içerisine konulmuşlardır. Ama Mısır’ın hiç bir yerinde boş testiye rastlanmaz. “Ne oluyor?” diye sorulabilir bu testiler..  Bunu da anlatacağım. Her Demarkhos (Yerel yönetici) bölgesindeki Amphoraları toplayıp Memphis’e göndermekle yükümlüdür. Orada bu Amphoralara su doldurup Suriye çölünü geçecek olan koruma birliklerine su gönderilir.”

 Herodotos (M.Ö. 5.yy)

*Amphoralar ile ilgili bilgiler Prof. Dr. Ersin DOĞER‘in “Antik Çağda Amphoralar” adlı kitabından alınmıştır.

Etiketler: Bozcaada Kalesi Tarihi, Bozcaada Kalesi Tarihçe, Bozcaada Kalesi Nerede, Bozcaada Kalesi Giriş Ücretleri, Bozcaada Kalesi Ziyaret Saatleri, Bozcaada Kalesi Müzekart, Bozcaada Kalesi rehberi, Bozcaada Kalesi Gezisi, Bozcaada Kalesi Bilgi, Bozcaada Kalesi notları, Bozcaada Kalesi hikayesi

https://www.gurmex.com/bozcaada-sevgi-yuklu-farkli-bir-gezi-rehberi.html

loading...

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik

Name

Website

Phone

Facebook ile Yorum Yazın