Berlin Duvarı Kalıntıları: Berlin Gurme ve Gezi Rehberi

Berlin Duvarı Kalıntıları: Berlin Gurme ve Gezi Rehberi

Berlin Duvarı Kalıntıları, East Side Gallery, Berlin Wall Memorial ve Checkpoint Charlie Gezisi

Berlin Duvarı yazısı ile merhaba gözü tok karnı açlar..

4 yazıya zor sığdırabildiğim Berlin gezimizin son yazısında, Berlin duvarı kalıntılarından East Side Gallery, Berlin Wall Memorial‘i ve Checkpoint Charlie‘yi ziyaret edeceğiz. Tabi bu sırada oburluğa ara vermek yok. Tıka basa yiyeceğiz!

berlin duvarı öpüşen adamlar

Sabah Friedrichshain parkına gidip kahvaltı öncesi uzun bir koşu yaptıktan sonra, Berlin‘de son günümün temposuna hazırdım artık.

Berlin Duvarı: Berlin Wall Memorial 

Otelden çıkıp metroyla Berlin Wall Memorial‘a doğru yola çıktık. Berlin duvarı kalıntılarından en önemli iki yerden biri olarak burası gösteriliyor.

Doğu Berlin‘den Batı Berlin‘e kaçışlar sırasında çok fazla kişinin öldürüldüğü Bernauer Strasse‘de yaşamını yitiren ilk kişi olarak bilinen Ida Siekmann, 22 Auğustos 1961’de tam burada öldürülmüştür.

berlin duvarı gezi rehberi

Berlin duvarı kalıntılar arasında gezerken, o zamana ait gazete haberlerini görmek mümkün. Duvarın yapımının sabahında, devlet radyosundan tüm halka yapılan bildirinin orijinali tüylerinizi ürpertecek cinsten..

Sizi işgal dönemine götüren ve o anları yaşamanıza sağlayan çok özel bir yer Memorial Wall.. Buraya uğrayıp hikayeleri okumayı ihmal etmeyin derim.

berlin wall memorial

berlin duvarına nasıl gidilir

Berlin Duvarı: Berlin’de Ne Yenir? 

Burada uzun uzun vakit geçirdikten sonra öğle yemeği için Burger Treff‘e geçtik.

Almanya‘ya giden bilir, buradaki et ürünleri çook lezzetli. Bu nedenle hep tavsiye edilir: Almanya‘da mutlaka döner yiyiniz! Biz et, kebap, döner ve hamburgeri bol bol tükettik. (Burger Treff için ayrı bir yazı yazdım linke tıklayıp okuyabilirsiniz.)

Berlin Duvarı,Burger Treff Berlin 3

Berlin Duvarı: East Side Gallery

Hamburgerimizi mideye indirdikten sonra metro ile East Side Gallery‘ye doğru yola çıktık. East Side Gallery Berlin duvarının bilinen en meşhur parçalarının olduğu yer. Her Berlin duvarı parçasının üzerinde, o döneme ait tepkiyi ve başkaldırışı anlatan çeşitli graffitiler bulunuyor.

Bir çoğunu resimledim, bazıları hayranlık verici..

Berlin duvarı berlin

berlin duvarı checkpoint

berlin duvarı graffiti

Berlin duvarı HD resim

berlin duvarı neden yapıldı

berlin duvarı neden yıkıldı

berlin duvarı nerede

berlin duvarı resim

berlin duvarı resimler

berlin duvarı

berlin duvarına nasıl gidilir (1)

berlin duvarının yıkılması

berlin gezilecek yerler

berlin wall graffiti

berlin wall nerede

Bir zamanlar mayın tarlalarıyla çevrili, motorlu, köpekli polislerle korunan duvardan geriye kalanlar bunlar. Bunun gibi duvarlar fiziki olarak dünya üzerinde az sayıda olsa da maalesef özellikle ülkemizde zihinlerde sayısız duvar bulunmakta..

(Aç karnına sosyal mesaj verme lan pis hamsi!) Neyse, devam edelim gezimize.. 🙂

Berlin Duvarı: Checkpoint Charlie

Berlin‘de gitmeyeni dövdükleri yer, Doğu Berlin ile Batı Berlin sınırının en önemli noktası Checkpoint Charlie‘e doğru yol aldık duvardan..

Benim bildiğim 3 adet geçiş noktası vardı. Biri Helmstedt‘te, biri Dreilinden‘de ve en meşhurları Checkpoint Charlie de Friedrichstrasse‘de..

Burayı, geçiş noktalarının en meşhuru yapan olay ise, 1960’lı yılların başında, ABD ve Sovyet askerlerinin tam burada 16 saatlik karşılıklı gergin bekleyişidir. Tek kıvılcım 3. Dünya Savaşının başlangıcı demekti. 🙂

Berlin Duvarı,berlin checkpoint charlie

Resimdeki arkadaşlar, beraber resim çekilmek için 2 € istiyorlar. Hayatta vermem.. 🙂

Bu arada arkadaki kontrol kulübesi orijinal değil maalesef. Orijinali bir müzedeymiş. Alttaki resim de geçiş noktasının eski halini gösteriyor.

Berlin Duvarı,checkpoint charlie berlin

Checkpoint Charlie‘de birkaç resim daha çekildikten sonra tekrar Gendarmenmarkt‘a doğru yürümeye başladık. Gendarmenmarkt meydanından 2. yazımız olan “Berlin Yeme İçme Rehberi: Berlin’de Nerede Ne Yenir?” bahsetmiştik. Al kahveni, biranı, çayını, artık ne istersen, saatlerce otur sıkılmazsın..

Berlin’de Çikolata Nereden Alınır?

Bizim de amacımız meydana geçip kahvelerimizi alıp keyif yapmaktı. Meydana bir iki sokak kala Berlin’de en iyi çikolataları yiyebileceğiniz Fassbender & Rausch‘a rastladık. İçeride resmen kendimi kaybettim. 🙂 Ne tarafa baksan çikolata, tatlı, çikolata, tatlı sonra yine çikolata..

Berlin Duvarı,berlin Brandenburg GateMeşhur Brandenburg Kapısını çikodan yapmışlar 🙂

Hediyelik çikoları da aldıktan sonra mağazayı terk edebiliriz artık. Fassbender & Rausch yazımı linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Berlin Duvarı, Berlinde ne yenir,Fassbender Rausch nerede nasıl gidilir ne alınır

İşte yapmak istediğim şey tam da buydu! Aldım kahvemi, moussumu Berlin’in en güzel meydanında yuvarlıyorum ikisini de.. Ve bahsetmeden geçemeyeceğim, mousse A kaliteydi. Tek seferde 4-5 tane rahat yenir. 🙂

Berlin Duvarı, berlin yeme içme,berlin gendarmenmarkt meydanı

Berlin Duvarı,berlinde gezilecek yerlerErgen pozu

Bu keyifli moladan sonra Berlin‘de son saatlerime girmiş bulunuyorum. Daha gitmek istediğim o kadar çok restaurant ve gezilecek yer vardı ki. 🙁 Bu şehri anlatmaya 4 yazı az bile oldu bence. Berlin‘de nereye gidilir, Berlin nerede ne yenir, Berlin gezilecek yerler nerelerdir gibi sorulara onlarca yazı yazılır. 🙂

Çok sevdim seni Berlin, çooook!

Buradan kalkıp, akşam yemeğinden önce son ziyaret edeceğimiz noktaya, televizyon kulesine doğru yola çıktık. Zaten Berlin‘e geldiğinizde ilk dikkatinizi çekecek yerlerden biri de burası..

Berlin Duvarı,berlin televizyon kulesi

Bu muazzam kuleden Berlin‘in her yerini görmek mümkün. Fakat girişe gelip 23 €’luk fiyatını görünce geri adım atmak zorunda kaldık. 🙁   23 € nedir arkadaş komple kuleyi mi kiralıyoruz yaa!!

Berlin Duvarı,berlin sokak satıcısı

Buradan, Berlin‘e ve yazımıza veda edeceğimiz akşam yemeğine doğru ilerlerken resimdeki sokak satıcısını gördük. Bence harika bir fikir.. 🙂 Türkiye‘de uygulanabilir hoş bir iş fikri gibi geldi bana..

Berlin’de Yemek Nerede Yenir?

Veee tüm gezinin finaline gelelim. Trattoria Felice! Bana göre Berlin‘de en iyi italyan restoranlarından biri..

Berlin nerede ne yenir,berlin Trattoria Felice italian restaurant

Daha masaya otururken, harika bir İtalyan restaurantına geldiğimizi anlamıştık. Ben domates çorbası ve sebzeli pizza sipariş ettim. Pizza standartın çok üzerindeydi ama domates çorbası için çok ayrı bir parantez açmak lazım.

Hayatımda tattığım kesinlikle en iyi domates çorbası buydu. Bir ara pizza siparişini iptal edip ikinci çorba tabağını söylemeyi düşündüm ama pizzayı da denemeyi çok istiyordum. Nihayetinde, harika bir kapanış yaptık.

Trattoria Felice yazımı okumak için linke tıklayın.

Elimden geldiğince, keyif almaya çalışacağınız bir yazı sunmaya çalıştım sizlere.. Umarım burada harcadığınız süreye değmiştir.

Böylelikle de yeni yılın ilk, Berlin‘in son yazısını tamamlamış olalım..

Sağlıcakla kalın..


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve dünyadan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexpo ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Tüm Almanya Gurme Gezi yazıları için:

http://www.gurmex.com/gurme/gezi-rehberi-ve-seyahat-rehberi/almanya

Etiketler: Berlin Duvarı Nerede, Berlin Duvarı Nasıl Gidilir, Berlin Duvarı Ne Yapılır, Berlin Duvarı Ne Yenir, Berlin Duvarı Yazıları, Berlin Duvarı Blog, Berlin Duvarı Gezi, Berlin Duvarı Seyahat, Berlin duvarı resimleri.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik

Name

Website

Phone

Facebook ile Yorum Yazın