Ana sayfa Lüleburgaz Ne Yenir İçilir Balaban Dondurma Lüleburgaz

Balaban Dondurma Lüleburgaz

1001
0

Balaban Dondurma, profiterol, boza ve dondurma denilince Trakya’da akla gelen ilk markadır. Özellikle Trakya’da profiterol üzeri dondurma Balaban’da yenir.

Aslında bozaları ile Türkiye çapında namı var ama ben Balaban Dondurma ‘nın kısa bir mazisini anlatıp ardından size profiterol ve dondurmasından bahsetmek istiyorum.

Balaban Dondurma

Balaban Boza

İlk kez boza ustası İsmail Efendi’nin 1938’de yerleştiği Kırklareli Lüleburgaz’da denediği formülün çok beğenilmesi ile başlamış üretilmeye. Daha sonra İsmail Efendi’nin sırtladığı imbiği oğlu Hacı İbrahim devralmış ve Balaban Boza‘nın lezzeti üç kuşak değişmeden bugünlere kadar gelmiş.

Daha sonra Dondurma imalatına başlamışlar ve kısa sürede Trakya bölgesinin hatırı sayılır sayıda müdavimi olan bir dondurmacısı olmuşlar. Balaban Dondurma ‘ya giren müptela olup çıkar, gerçekten lezzetli ve doğal dondurmalar yapıyorlar.

Lüleburgaz Balaban Dondurma

Dondurma Çeşitleri

Kırklareli Lüleburgaz’da başlayan Balaban Dondurma lezzet serüveni Trakya’da marka haline gelerek adım adım büyümeye devam etmiş. Balaban Dondurmacısı‘nın lezzetli çeşitleri arasında sade, kakao, karamel, limon, ceviz, vişne ve geçen yıl ilk kez çıkarttıkları kahveli dondurma var.

Balaban Dondurma Bahçesi

Profiterol

Sütlü tatlıları da çok beğeniliyor hele ki bir profiterolleri var. Trakya bölgesinde dilden dile dolaşıyor. 🙂

Profiterol Balaban Dondurma
Profiterol

Benim favorim genel olarak profiterol üzerine sade, ceviz ve karamel dondurmadan oluşuyor. Profiterol üzeri limonlu, cevizli dondurma kombinasyonunu da tavsiye ederim. Arzu ederseniz keşkül ve supangle gibi diğer sütlü tatlılarını da deneyebilirsiniz. Balaban Dondurma ‘nın profiterolü ülkenin en iyi profiterollerinden biri olabilir.

profiterol Balaban Dondurma
Profiterol üzeri sade ve karamel dondurma
Supangle Balaban Dondurma
Supangle üzeri sade ve cevizli dondurma

Antep Baklavaları

Hamur tatlıları sevenler için Tel kadayıf, Sarma ve Gaziantep‘ten transfer edilen bir ustanın ellerinden çıkan baklavalarını önerebiliriz. Keza baklavaları da çok başarılıdır. Cevizli sarma üzerine vanilyalı dondurma da aynı şekilde harika.

Kadayıf Balaban Dondurma
Kadayıf

Türk kahvesinin yanında mis gibi çilek suyu veya Limonata tavsiye edebileceğim içeceklerden olur.

Türk kahvesi Balaban Dondurma
Türk Kahvesi

Balaban Dondurma ‘da çay servisi yok göze çarpan en büyük eksiklik bence bu onun dışında fiyat, kalite ve hizmet dengesi kusursuz.

Rahatsız edilmeden, hizmet ve kaliteyi bir arada hissedebileceğiniz farklı konseptte şubeleri, Lüleburgaz Edirne bayırında herkesten her şeyden soyutlanmış huzur kokan ve insanı dinlendiren bir de Dondurma bahçeleri var.

Unutmadan Balaban Dondurma ‘da kredi kartı uzun zamandır geçmiyordu artık geçtiği bilgisini verebiliriz. 1 top dondurma 2,5 TL. Sütlü tatlılar 8 TL.

Balaban Dondurma Bahçesi
Dondurma Bahçesi

Uğrarsanız bizi de hatırlayın.

Sevgiyle kalın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer Lüleburgaz Restoranları için linke tıklayın.

Balaban Dondurma Bahçesi Adres ve Telefon

Adres: Kocasinan Mahallesi, Sanayi 7. Sokak No: 11 Lüleburgaz / Kırklareli
Telefon: 0288 413 30 83

Gurmex'i instagramda takip edin
GURMEX DEĞERLENDİRME
Temizlik
Lezzet
Servis Hizmet
Atmosfer
Fiyat Performans
Önceki makaleAgapi Restaurant Lüleburgaz
Sonraki makalePaluza Dondurma Lüleburgaz
Gurmex.com kurucusu. Uluslararası bir Catering şirketinde IT uzmanı. Koyu bir Bursaspor taraftarı ve kongre üyesi. Yemelere ve gezmelere doyamıyor. Hayatının özeti 4 kelime de saklı. Gez, Ye, Dua Et, Sev...

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here