Ana sayfa Ankara Ne Yenir İçilir Ayıntap Sofrası Ankara

Ayıntap Sofrası Ankara

2324
0

Ayıntap Sofrası yazımızla Ankara‘da kebap, döner ve küşleme nerede yenir sorularınızın cevapları yanında enfes yöresel Gaziantep Yemekleri servis eden Ayıntap Sofrası Ankara hakkında detaylı bilgiler vereceğim.

Ankara’da kebap deyince ilk akla gelen mekanlardan biridir Ayıntap Sofrası. Gurme şehrimiz Gaziantep mutfağının temsilcisi, Ankara’nın en gözde caddesi Filistin Caddesinde, eski Gar Lokantası yerinde hizmet veriyor.

Gaziantep’in 1928 yılı öncesi adı malumunuz Ayıntap’tır. Kurtuluş Savaşında gösterdiği Yurt müdafaasındaki kahramanlıklar sayesinde Gazi unvanını alan tek şehirdir.

Ayıntap Sofrası Ankara

Ayıntap Nedir?

Ayıntap, anlam itibariyle; Parlayan kaynak manası taşır. Sebebi Gaziantep ilimizin yer altı ve yer üstü su kaynaklarının zengin ve güneşinin bol, dolayısıyla topraklarının bereketli olmasındandır. Bu bereketli topraklar her türlü sebze, meyve, tahıl, fıstık ve et ürünlerinin en lezzetlisinin bulunduğu yerdir. Maharetli Anteplilerin elinden bu lezzetli ürünler sofralarımıza muhteşem ziyafetler olarak yansımaktadır.

Ayıntap Sofrası Ankara’nın tabela adı ve ilham kaynağı yukarıda özetlediğimiz bilgilere dayanıyor. Biz de çoğumuz tarafından aşikar olan Antep Mutfağı gerçeğini dikkate alarak Ayıntap Sofrası ‘nı bir deneyelim istedik ve çok değerli dostlarımla beraber bu özel mekanı ziyaret ettik.

Ayıntap Sofrası Ankara'da kebap yenir

Öncelikle şunu söyleyebilirim ki, restoran çok değerli işletmecilere emanet.
30 yılı aşkın süredir sektörün duayenlerinden olan Hasan ALICI ve Selim YILMAZ yıllarını bu işe vermiş, konularına oldukça hakim, yüzde yüz müşteri memnuniyetine önem veren tecrübeli kişiler. Restoranda benimsedikleri kaliteli ürün, kaliteli hizmet ve uygun fiyat politikasını hissettiriyorlar.

Onların güler yüzü eşliğinde Ayıntap Sofrası ‘na giriş yaptık ve yerimize oturduk. Açıkçası yemek seçimlerini de kendilerine bıraktık. Ziyafete ikram olarak sunulan Tulum peyniri ve Sıcak lavaş ile başladık. Sonrasında Gavurdağı salata, Çiğ köfte, Halep dolma ve İçli köfte ile devam ettik.

Kömür Ateşinde Döner

Ardından özenle yetiştirilen danaların tranç etinden marine edilip, 24 saat dinlendirilen ve köz kömür ateşinde pişirilmiş o müthiş döner tabaklarımıza sunuldu. İşte bu lezzet gerçekten müthişti. Ayrıca Ayıntap Sofrası Çankaya ilçesinde kömür ateşinde döner yapan tek mekan olmanın haklı gururunu da yaşıyor. Bu döner şüphesiz insanda tutku haline geliyor.

kömür ateşinde döner Ayıntap Sofrası

Ardından yapılan Küşleme ve Lokum servisi ile damak tadımız zirve yaptı. Kebapta işledikleri etleri erkek süt kuzusu olarak seçiyorlar. Genel olarak büyük şehirlerde yaşayan toplumlar koyundaki kokuyu pek sevmez. Erkek süt kuzusunda ise bu kokuya rastlamıyorsunuz. Etleri işlerken doğal dokunun bozulmasına izin vermeden marine ediyorlar. Ayıntap Sofrası ‘nda ürün niteliğine göre et ürünlerini taze, olarak 24 saat ve haftalık dinlendirilmiş ızgara et olarak sunuyorlar.

Ankara Ayıntap Sofrası

Ayıntap Sofrası ‘nda bizlere servis edilen meze, ara sıcak ve ana yemek; yani tüm lezzetler ciddi bir emek ve tecrübenin ürünüydü. Merak edenler için Gaziantep Mutfağının yöresel lezzetlerinden Yuvalama, Şiveydiz, Dolmalar, Köfteler, Lahmacun ve her türlü kebap çeşidi de menülerinde mevcut.

Son olarak ikram edilen ve benim favorim olan dondurmalı Antep Katmeri ise takdire şayandı.

Ayıntap Sofrası adres telefon

Servis ve hijyen açısından da beğenimizi kazanan bu özel mekanı tüm dostlara tavsiye eder, Başkentin bu güzel Antep hayalini gerçekleştirdikleri için Ayıntap Sofrası Ankara ekibine teşekkür ederim.

Ankara’da Kebap yemek için Ayıntap Sofrası ‘na bir gün yolunuz düşerse bizi hatırlayın. Sevgiyle ve afiyetle kalın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer Ankara Restoranları için linke tıklayın.

Ayıntap Sofrası Adres ve Telefon

Adres: 100. Yıl Mahallesi, Filistin Caddesi No: 35 GOP – Çankaya / Ankara

Telefon: 0312 447 53 85

Gurmex'i instagramda takip edin
GURMEX DEĞERLENDİRME
Temizlik
Lezzet
Servis Hizmet
Atmosfer
Fiyat Performans
Önceki makaleKeyfi Bahçe Pursaklar Ankara
Sonraki makaleButcha Steakhouse Ankara
1973 Ankara doğumludur. Yükseliş Koleji ve Bilkent Üniversitesi mezunudur. Türkiye'nin önde gelen Enerji Firmalarından Ayen Enerji’de Enerji Uzmanı olarak görev yapmaktadır. Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı TÜSİAV Verimlilik Platformu Başkanlığı görevini yürütmektedir. Ankara'nın önde gelen birçok Sivil Toplum Kuruluşunda çeşitli görevlerde bulunmuştur. Ankara Cemiyet ve İş Hayatı içerisinde oldukça aktif olan Kutlu TAMAY, sosyal ve görsel medyayı en aktif şekilde kullanmaya çalışan, gezdiği gördüğü yediği içtiği her yerden, konuştuğu her kişiden kendisine alıntılar yapan, dersler çıkartan ve bu birikimlerini de insanlarla paylaşmaktan keyif alan biridir. Uzun zamandır Ankara’da çeşitli dergi, gazete, web sitesi ve sosyal medya mecralarında mekan ve gurme yazıları yazmaktadır.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here