Ana sayfa Edirne Ne Yenir İçilir Aydın Tava Ciğer & Izgara: Edirne’de Ciğer Tava Nerede Yenir?

Aydın Tava Ciğer & Izgara: Edirne’de Ciğer Tava Nerede Yenir?

1184
0

Aydın Tava Ciğer & Izgara: Edirne’de Ciğer Tava Nerede Yenir? 

Aydın Tava Ciğer Nerede, Nasıl Gidilir?

Aydın Tava Ciğer Edirne tava ciğerini ilk denediğimiz mekan. Günübirlik Edirne turumuzun finalini tavsiyeler üzerine Aydın Tava Ciğercisinde yapalım istedik. Eski Cami önünden önce aşağıya, ardından Muaffıklarhane sokaktan çarşıya doğru sallandık ve mekanı sora sora bulduk. Siz Saraçlar Caddesinden yürüdükten sonra Yoğurtçular sokağa girmeniz halinde de mekanın önüne çıkabilirsiniz. Mekanın çarşı içinde olması sebebiyle otopark imkanı olmadığından araçla geleceklerin öncelikle araçlarının çaresine bakmaları gerekiyor.

Aydın Tava Ciğer, Edirne'de tava ciğeri nerede yenirAydın Tava Ciğercisi Edirne

Tahmis çarşısı içinde onlarca tava ciğercisi var. Hatta ismini eminim herkesin bildiği Edirne tava ciğeri yapan bir marka mekanda burada mevcut. Lakin çarşıda bir dükkan arayla iki şubesinin bulunduğu Aydın Tava Ciğer Salonu’ndan başka önünde sıra olan mekan yok. Sıra ki hemde ne sıra biz yaklaşık kırk dakika bekledik.

Aydın Tava Ciğer, Edirnede ciğer nerede yenirAydın Tava Ciğercisi – İlk Şubeleri

İki şubede oldukça küçük o yüzden bekleme süreniz tamamen müşterilerin ciğer keyfini kısa tutmalarına bağlı. Biz ikinci şube önünde sıra beklemeyi tercih ettik. Yeni olduğu için daha nezih bir ortam vardı.

Aydın Tava Ciğer, Edirnede ciğer tava nerede yenirAydın Tava Ciğercisi – ikinci şube sırası

Aydın Tava Ciğer İkramlar

Masaya oturur oturmaz domates ve soğan söğüş, kurutulmuş ve kızartılmış acı biber, kızartma yeşil biberler servis ediliyor. Siparişinizi verdikten kısa bir süre sonrada ciğerler masaya geliyor.

Aydın Tava Ciğer, Edirnede en iyi ciğer nerede yenir

Aydın Tava Ciğer, Edirnede en iyi tava ciğer nerede yenir

Aydın Tava Ciğer, Edirnede en iyi ciğer tava nerede yenirAydın Tava Ciğeri: Edirnede tava ciğer nerede yenir?

Biz ekstra tava yoğurdu, Piyaz ve cacık sipariş ettik. Servisin hızı ve ikramlarının kalitesi öncelikle bizi memnun etti. Garsonların gözleri sürekli masalarda tabaklar bittikçe yenisi takviye ediliyor. Buradan bir artıyı verdik kendilerine.

Aydın Tava Ciğer, Edirnede en iyi ciğerciler

edirnede-cigerciler-cigerci-aydin-tava-izgara-salonu-edirne

Aydın Tava Ciğer, Edirnede en iyi tava ciğeri

Kurutulmuş ve kızartılmış acı biber çok lezzetliydi. Tava ciğeri ile ahenkle dans ediyor. Yalnız biberler oldukça acı. Arası olmayanlar durduk yere bence macera aramasın. 🙂

Edirne Tava Ciğeri mi yoksa Adana Ciğer Şiş mi?

Bir hafta arayla sıcağı sıcağına pişirme stilleri farklı olsada Adana ve Edirne ciğer kıyaslaması yapma imkanını bulduğum için heyecanlıydım. Çünkü sosyal medyada ve bloglarda bu mekan ile ilgili çok şey yazılıp çiziliyordu. Altı üstü bir ciğer! bu kadar ne olabilirdi ki?

Önümüze birer porsiyon tava ciğeri geldi. İlk dikkatimi çeken ciğerler çok ince dilimlenmiş. Birkaç ciğerin tadına baktım. Zarları soyulmuş, damarları, sinirleri güzelce alınmış, lezzetliydi. Yazıp çizenlerin haklılık payları vardı 1998 yılında açılan Aydın Tava Ciğer Salonu güzel ciğer yapıyor.

Aydın Tava Ciğer, Edirne'nin tava ciğeri nerede yenirAydın Tava Ciğercisi – Edirne tava ciğeri nerede yenir?

Ekmeksiz yediğim bir porsiyon tava ciğer beni gayet güzel doyurdu. Fakat una bulanan ciğerler kızgın yağda pişirildiğinden yağı içine çekiyor ve o sebeple çabuk tıkıyor olması da muhtemel.

Lakin bana sorarsanız Adana’da yediğim ciğer şiş’ten sonra beni çok açmadı diyebilirim. Ciğer cips tarzında ve kuruydu. Ancak ciğerde bir gram bile koku yoktu bu durum ilk kez ciğer yemeyi deneyecek olanlar için iyi bir haber olabilir.

Aydın Tava Ciğer, Edirnede ciğer nerede yenirAydın Tava Ciğercisi Edirne – Edirne’de tava ciğeri nerede yenir?

Edirne Tava Ciğer Nasıl Yapılır?

Mutfakta bulunan ustalardan birine pişirme öncesinde nasıl bir proses uyguladıklarını sorduğumda özellikle günlük dana ciğeri kullandıklarını, ciğerleri hiç kan kalmayacak şekilde çok iyi temizlediklerini ve ardından tuza yatırıp tüm suyunu salmasını sağladıklarını, son olarak çok ince dilimlenen ciğer parçalarını una bulayıp kızarttıklarını belirtti.

Aydın Tava Ciğer, Edirnede ciğer nerede yenir, fiyat menü, fiayt listesi

Bu ciğeri yemek için uzun kuyruklar halinde beklemeye değer mi diye soracak olursanız buna vereceğim cevap çok göreceli olur. Nihayetinde yağda kızartılmış ciğer yiyeceksiniz, çıtanızı çok yükseltmeyin. Edirne’nin tava ciğeri zaten meşhur bir lezzet. Farklı mekanlarda da bu lezzeti rahatlıkla deneyimleyebilirsiniz. “Tava ciğerini mutlaka burada yiyin, burası efsane. Bu mekandan başka bir yerde yiyen ciğer yemiş olmaz.” gibi cümleler maalesef kuramayacağım. Ancak genel olarak ciğer ve ikramlar çok güzeldi. Eğer Edirne sürekli gelip gittiğiniz bir şehir ise Aydın Tava Ciğercisi’nde ciğer yedikten sonra farklı ziyaretlerinizde Niyazi Usta, Meşhur Edirne Ciğercisi Kazım ve İlhan Usta’ya şans vermenizi öneririm.

Aydın Tava Ciğer, Edirnede tava ciğer nerede yenir

Fakat bu kadar insan dakikalarca sıra bekliyorsa ve mekan bu kadar hıncahınç dolu ise elbette vardır bir bildikleri. Siz ciğerin keyfini çıkarayım derken garsonlar kalksalar da masayı hemen temizlesek, müşteriler ise biz otursak derdinde. Personel biraz gergin birbirleri ile sürekli laf yarıştırıyorlar. Burası yöresel lezzete doyup, çayınızı yudumlayıp keyif yapabileceğiniz bir mekan maalesef değil. Çayda zaten ikramlar arasında yok.

Aydın Tava Ciğer, Edirnede ciğer nerede yenir

Servis hızlı, hizmet iyi, ikramlar kusursuz, porsiyonlar doyurucu, personeli yüksek tempo yormuş. Fiyatlar Edirne standartları için oldukça yüksek hatta İstanbul ile yarışıyor. Mekanda kredi kartı geçiyor. Pazar günleri kapalı.

Uğrarsanız bizi hatırlayın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer Edirne Lezzet Durakları için linke tıklayın.

Aydın Tava Ciğer & Izgara

Adres: Tahmis Çarşısı Sokak No: 8, 22000 Edirne
Telefon: 0284 214 10 46

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here