Ana sayfa Gurme Gezi Rehberi Yalova Yemekleri ve Yalova Mutfağı: Yalova’da Ne Yenir? FULL

Yalova Yemekleri ve Yalova Mutfağı: Yalova’da Ne Yenir? FULL

1537
0

Yalova Yemekleri ve Yalova Mutfağı, Tatlılar ve Lezzetler: Yalova’da Ne Yenir?

Yalova Yemekleri Hakkında Bilgi

Yalova Yemekleri hakkında bilgi vermeden önce şehrin gastronomi bilgilerine bakalım. Yalova, bulunduğu iklim ve coğrafyanın tarıma elverişli olması nedeniyle her türlü sebze ve meyve çeşidinin yetiştirildiği bereketli topraklara sahip sayılı illerimizden biridir. Ülkemizin batısında yer alan Yalova, bulunduğu coğrafi konumu itibariyle yoğun göç aldığından, göç ederek gelenlerin kendi yöresel kültürlerini yaşatma isteği ortaya çıkmıştır. Çerkezler, Boşnaklar, Gürcüler, Tatarlar, Lazlar ve daha birçok etnik grup bu verimli topraklarda hayatlarını idame ettirmekte ve böylelikle Yalova mutfak kültüründe çok zengin bir yemek kültürü oluşmuştur diyebiliriz.

Türkiye’de Yalova denince ilk akla gelen yöresel lezzetler şüphesiz; Yalova Çorbası, Milföylü Yalova Kebabı, Yalova Köftesi, Termal Sarma, Yaprak Pidesi, Termal Tatlısı ve Yalova Sütlüsü’dür.

Yalova Yeme İçme: Yalova Çorbası

Yalova yemekleri arasında meşhur Yalova çorbası lahana yaprakları, yeşil mercimek ve bulgurdan oluşan, soğuk kış günlerinde sıcacık içi ısıtan besleyici bir çorbadır.

Yalova Yemekleri, Yalova çorbası Yalova mutfağı blogKaynak: http://allah-ne-verdiyse.blogspot.com.tr

Yalova’da Ne Yenir: Milföylü Yalova Kebabı

Milföylü Yalova kebabı, çıtır çıtır milföy arasında, etin kaşar ile buluştuğu, hem gözünüzü hem de karnınızı doyuracak harika bir lezzet. Yalova’ya gelenler bizce Yalova yemekleri arasında en gözdelerden biri olan bu lezzeti denemeden asla şehirden ayrılmamalılar.

Yalova Yemekleri, Milföylü Yalova kebabı Yalova mutfağı

Yalova’da Ne Yenir: Yalova Köftesi

Yalova köftesinin, kendine has malzemelerden oluşan kıymasının ortasına delik bırakılıyor ve içine enfes kaşarlı, yeşil salatalı krema giriyor. Hasanpaşa köftesine benzese de bu köfteye hayran olmamak mümkün değil.

Yalova’da Ne Yenir: Termal Sarma

Termal sarma, hepimizin bildiği yaprak sarmadan farklı bir lezzet. Bu kez mantar, soğan ile sotelenerek biftekle buluşuyor ve sarılıyor. Patates kroket ve tereyağında domates soslu spagetti ile servis ediliyor.

Yalova Yemekleri, Termal yaprak sarma Yalova mutfağı

Yalova’da Ne Yenir: Yaprak Pidesi

Yaprak pidesi, ismini duyduğunuzda yaprak şeklinde bir pide olmalı dediğinizi duyar gibiyim, ama öyle değil. Şeklinden ziyade bu pide asma yapraklarından oluşan harika bir lezzet. Farklı lezzetlere açık olan herkesin denemesi tavsiyelerimizden.

Yalova Yemekleri, asma yaprak pidesi, Yalovada yeme içme gurme blog

Yalova’da Ne Yenir: Termal Tatlısı

Termal tatlısı, krepin arasına elma marmelatı ve kavrulmuş fıstık tanelerinin sarılmasıyla oluşuyor. Bu tatlı, üzerine gezdirilen vişne reçeliyle adeta görsel bir şölen sunuyor.

Yalova Yemekleri Termal tatlısı, Yalovada ne yenir blog

Yalova’da Ne Yenir: Yalova Sütlüsü

Yalova Sütlüsü, patenti alınmış bir tatlıdır. Yalova’ya yolu düşen herkesin tatması gereken bir lezzettir. Tamamen doğal olan bu tatlı süt, un, şeker, badem, fıstık, ceviz ve meyvelerden oluşuyor. Tarifi sır gibi gizli tutuluyor. Çikolatalı, tahinli, damla sakızlı ve sade var. Çikolatalısı da güzel ama biz sadeyi öneriyoruz.

Yalova Yemekleri, Yalova sütlüsü nerede yenir, Yalovada nerede ne yenir mutfak ve yemek kültürü

Yalova termal yolunun göl manzaralı geniş bandı piknikçilerin sık sık tercih ettikleri mekanlardandır. Hafta sonları ailenizle ya da arkadaşlarınızla birlikte Yalova’nın güzel manzarasıyla yapacağınız piknikler size huzur verecek.

Yalova’dan Ne Alınır?

Yalova Termal Topçular arası bir çeşit açık market gibidir. Neler yok ki? Çam balı, çiçek balı, dağ balı, kestane balı, ev turşusu, salatalık ve elma tatlarına bakmanız gereken lezzetlerden.

Hiçbiri olmasa bile Güneyköy’de Hinkal mantı ya da organik olan bütün sebze ve meyvelerden alıp yiyebilirsiniz.

Yalova’da aç kalma olasılığınız yoktur, her yerde yemek yiyeceğiniz bir yer mutlaka bulabilirsiniz. Öyle ki bir köyde, herhangi bir evin kapısını çalsanız dahi sizi seve seve davet edecek sofralarına misafir edeceklerdir.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here