Ana sayfa Bilecik Bilecik Yemekleri ve Mutfağı: Bilecik’te Ne Yenir? (FULL LİSTE)

Bilecik Yemekleri ve Mutfağı: Bilecik’te Ne Yenir? (FULL LİSTE)

1643
0

Bilecik Yemekleri ve Bilecik Mutfağı, Tatlılar ve Lezzetler: Bilecik’te Ne Yenir?

Bilecik Yemekleri Fotoğraf: İNHİSAR NAR LOKUMU

Bilecik Yemekleri şehir küçük olmasına rağmen içinde büyük lezzetler barındırıyor. Türkiye‘nin her köşesi karış karış birbirinden lezzetli yemeklerle doludur. Kendisi oldukça küçük bir şehrimiz olsa da Bilecik ilinin de kendine has yöresel lezzetleri bulunmaktadır. Sebze yemeklerinden etine, salata çeşitlerinden tatlısına kadar Marmara bölgesinde bulunan Bilecik, bulunduğu coğrafi konumun ve iklimin elverişli olması nedeniyle zengin bir mutfak kültürüne sahiptir.

Bilecik Mutfağı Hakkında Bilgi

Bilecik geleneksel beslenme yöntemlerine uygun lezzetleriyle ön plandadır. Beslenmede tahıl türleri ilk sırada yer alırken, yöresel Bilecik yemeklerinin çoğunluğunu hamur işleri oluşturur. Yöre halkının bazıları ekmeğini kendisi pişirir. Pide, bükme, hodalak fırında pişirilen ekmek türleridir. Ayrıca Bilecik’e özgü yeni sönmüş ocağın kıvılcımlı küllü ateşine gömülerek yapılan kömme adı verilen bir tür ekmekte yapılmaktadır. Malatya‘da yapılan kömbe isimli hamur işine benzerliği belki dikkatinizi çekmiş olabilir.

Bilecik halkı eskiden beri büyüklerimizin günlerce uğraşıp bizlere yaptıkları makarna, tarhana, kuskus ve erişte gibi yiyecekleri kendisi hazırlar ve bu geleneksel mutfak kültürünü devam ettirir. Yeni beslenme alışkanlıkları her şehrimizi etkisi altına aldığı gibi Bilecik’te bu akıma ayak uydurmaktadır. Ancak geleneksel beslenme düzeni ve özgün Bilecik yemekleri halen ağırlığını korumaktadır.

Bilecik Yemekleri Pazaryeri helvası, meşhur Pazaryeri bozası, Bilecik mutfağıPazaryeri helvası ve meşhur Pazaryeri bozası

Bilecik Yemekleri Nelerdir?

Büzme, nohutlu tavuklu mantı, keşkek, ovmaç çorbası, mercimekli mantı, kesme hamur, saçta yufka böreği, yağlı yufka, su böreği, keklik kebabı güveç, kuru fasulye, kuskus pilavı, piruhi, samsı, pancar pekmezi, sac kebabı, köpük helvası, höşmerim, kıtırcı helvası, Karacaoğlu helvası, cevizli üzüm sucuğu, mantı ve kavurma yöresel Bilecik yemeklerinin başlıcalarıdır.

En çok tercih edilen yöresel ve meşhur Bilecik yemeklerinden bazıları ise şöyle;

Dağ Eriği Ekşili Kesme Çorbası;

Son derece doğal malzemelerle yapılır. Sıvı yağda soğanlar kavrulur, mercimek ve et suyu eklenerek kaynatılır. Makarna eklenir ve yine kaynatılır. Üzerine tereyağında kavrulmuş baharat eşliğinde, dağ eriği ve kızılcık kurusu da kaynatılarak eklenir. Bütün bu malzemeler bir araya gelince bu benzersiz çorbaya hayır demek mümkün olmasa gerek.

Bilecik Mutfağı: Bıldırcın Kebabı;

Küçücük bıldırcından oluşan kocaman bir lezzettir. Bıldırcınların tüyleri temizlenerek, güzelce yıkandıktan sonra sarımsak, karabiber ve tuz eklenir. 25 dakika pişirilir ve fırın tepsisine alınır. Halka halinde kızartılan patates, domates ve biber tepsiye dizilerek pembeleşinceye kadar bekletilir ve servise hazırlanır, bize de afiyetle yemek düşer.

Bilecik Yemekleri meşhur ünlü yerel yöresel, Bilecik'te ne yenir, Bıldırcın kebabı, Bilecik mutfak yemek kültürüBıldırcın Kebabı

Bilecik Mutfağı: Nohutlu Mantı;

Adından da anlaşılacağı üzere kıyma yerine nohutun kullanılmasıyla yapılan bir mantı türüdür. Klasik mantı severler bu lezzete başta ön yargı ile yaklaşsalar da, tadına bir kez bakan bir daha yemeden duramaz.

Bilecik Yemekleri, nohutlu mantı, bilecik mutfağıNohutlu Mantı

Bilecik Mutfağı: Büzme Tatlısı;

Baklavanın tahtını alamasa da en az onun kadar lezzetli bir tatlıdır. Tatlı için gereken malzemelerle hamur elde edilir ve ince ince oklava ile açılır. İçine ceviz içi konularak oklavaya sarılarak büzülür. Üzerine tereyağı gezdirilir, fırına verilir. Çıktıktan sonra soğuk şerbet dökülür. Ağızda çıtır çıtır olacak bu tatlı hem mide de hem de damakta hoş bir tat bırakıyor.

Bilecik Yemekleri tatlıları, Büzme tatlısı bilecik, Bilecik'te nerede ne yenir yeme içme lezzet site blogBüzme Tatlısı

Bilecik’te almadan dönme listesi

  • Pazaryeri Kınık Köyü toprak ürünleri,
  • İnhisar’dan nar,
  • Pazaryeri’nden helva,
  • Osmaneli’nden ayva almadan dönme!..

Bilecik’te yemeden dönme listesi

  • İnhisar’ın Nar Lokumunu,
  • Pazaryeri’nin meşhur bozasını,
  • Osmaneli’nin Ayva Lokumunu,
  • Bilecik’in meşhur kokoreççilerinde kokoreç ve uykuluk yemeden dönme!..

Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


*Bilecik Yemekleri ve Bilecik Mutfağı başlıklı yazımıza katkılarından dolayı Bilecik İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne teşekkür ederiz.

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here