Ana sayfa Gurme Gezi Rehberi Vatikan Gezi Rehberi: Ne Yapılır, Ne Yenir?

Vatikan Gezi Rehberi: Ne Yapılır, Ne Yenir?

Vatikan Gezi Rehberi: Ne Yapılır, Ne Yenir?

İtalya‘nın Roma şehrinde yer alan Vatikan Hristiyanlık dini, Katolik mezhebinin yönetim merkezidir. Yüz ölçüm olarak bakıldığında Dünya’daki en küçük ( 44 hektar ) 10 ülke arasına giriyor. Devlet aynı zamanda Katolik mezhebinin ruhani lideri olan Papa tarafından yönetiliyor. Yönetim şekli mutlak monarşidir. Yasama, yürütme, yargı hepsi Papa tarafından yürütülür. 1929 da İtalya ile Vatikan arasında imzalanan Laterano Antlaşması ile ülkenin resmi dininin Katolik dini olduğu ve Roma‘nın kutsal bir şehir olduğu kabul edilir.

1-Vatikan-nerede

2-vatikan-nasil-gidilir

Nüfus olarak 900-1000 kişi olmasına karşın ziyaretçiler ile bu sayı iki katına çıkmaktadır.
Vatikan devletinin kendine ait bayrağı ve ordusu vardır. 100 kişiden oluşan bu ordu Dünya’nın en küçük ordularından biridir. 500 yıldan daha fazla bir süredir İsviçreli paralı askerler tarafından korunmaktadır. İsviçreli askerlerin bu görevde yer alabilmeleri için öncelikli şart İsviçre vatandaşı ve Katolik olmalarıdır. İsviçreli askerlerin bu göreve seçilmeleri 1500’lü yıllara dayanır. O yıllarda bu askerlerin ünü tüm Avrupa’ya yayılır. Papa II.Julius’ta İsviçre‘den böyle bir talepte bulunur. Günümüze kadar da gelen bu koruma ordusunun özellikleri de oldukça fazladır. Görev süreleri 2-25 yıl arasında değişir ve bu süre zarfında Vatikan vatandaşı olurlar. Görev süreleri bitince vatandaşlıkları geri alınır. İsviçreli askerlerin Rönesans dönemine ait mavi, kırmızı, sarı ve turuncu renklerden oluşan üniformaları turistlerin ayrıca ilgi odağıdır.

Vatikan yüksek duvarlar ile çevrili ve 24 saat kamera sistemi kontrolündedir.

vatikan-asker-nobet

Vatikan‘ın milli geliri dünya geneli ile kıyaslandığında küçümsenmeyecek kadar fazladır. Hiçbir yeraltı veya yerüstü kaynağa sahip olmamasına rağmen kişi başı milli gelirde bu en küçük ülke en zengin ülkeler sıralamasına girebilmektedir. Değirmenin suyu genel olarak Radyo istasyonlarından, TV kanallarından, Katoliklerden kesilen kilise vergilerinden, bağışlardan, aidatlardan, bankacılık ve faiz gelirlerinden, hisse senetlerinden ve hediyelik eşya satışlarından gelmektedir. Para birimi Avrupa birliğinin ortak para birimi olan Euro’dur.

Vatikan‘ın meydanı, müzeleri, bahçeleri ve Bazilikası ziyarete açıktır.

3-vatikan-ne-yenir 4-vatikan-roma
Bunun yanında geçmişten bugüne en çok merak edilen yerlerin başında gelen Vatikan Gizli Arşivleri ise ziyarete kapalıdır. Personel otoparkının altında bulunan bu gizli arşivler 2 kattan oluşmaktadır.

5-vatikan-da-nereler-gezilir

Sadece arşivciler ve özel izinli kişiler girebilmektedir. Bu arşivlerde tarihi belgeler, papa mektupları, çok gizli notlar, kraliyet aileleri ile yapılan yazışmalar yer alır. Beş farklı depodan oluşan bu arşivler bir gün açıldığında çok önemli sırların da açığa çıkacağı tahmin edilebilir.

Gelelim yeryüzündeki ziyaret edilesi, görünce insanı kendine hayran bırakan muhteşem eserlerin sergilendiği müze, bazilika ve meydanlarına…

Müzeye ilgi çok fazla olduğundan kuyruklar da bir o kadar uzundur. Sabahın en erken saatinde dahi gitseniz mutlaka sizden önce gelenlerin olduğunu görüyorsunuz. Benim size tavsiyem mutlaka gitmeden önce online olarak biletinizi alın. Ama oldu da alamadıysanız üzülmeyin bende bir tane fazla bilet var 🙂 demiyorum müzeye giriş kuyruğu çabuk ilerlediğinden sıcakta ve ayakta beklemek yormuyor. [müze ziyareti için o kadar hevesli bir haldeyim ki herşeyi toz pembe görüyorum :)] Ufak bir ayrıntı yanınıza fazlalık eşya almayın. Zira Vatikan müzeleri gezilecek.

Müze kuyruğu, sabahın erken saatleri sakin..

7-vatikan-nereler-gezilmeli   8-vatikan-eserleri

9-vatikan-ziyaret-saatleri

10-vatikan-turlari

Müzeye giriş 20€ civarında olup her ayın son pazar günü ücretsizdir. Ancak belirttiğim gibi kalabalığı geçmek ve Vatikan‘a ulaşmak için sabrınızın son noktasına kadar beklemeniz gerekmektedir.

Vatikan müzelerinde Mısır mumyalarından, Yunan – Roma heykellerine ve Ortaçağ Rönesans yapıtlarına kadar çok zengin eserler mevcuttur.

11-vatikan-seyahat

12-vatikan-yemekleri

13-vatikan-heykelleri  14-vatikan-tarihi

15-vatikan-ekonomi

Ayrıca herkesçe bilinen ve ziyaret edilmeden dönülmeyen Sistine Şapeli ve Raffaello odaları da görülmesi gereken yerlerden.. Vatikan müzeleri birbiri içine geçmiş galerilerden oluştuğundan dolayı bu isimle anılmaya başlamıştır. Zannedildiği gibi ayrı ayrı yapılara sahip değildir. İstediğiniz galeri ve sanat eserine daha fazla zaman ayırmak istediğinizde yapmanız gereken müze girişindeki haritaları alıp yön bulmaktır.

16-vatikan-askerleri 17-vatikan-sanat

18-vatikan-kultur

Müzedeki kalabalığın en üst seviyeye çıktığı noktadaysanız Sistine Şapeline geldiğinizin göstergesidir. Merdivenlerde adım adım ilerleyen kuyruk içerideki yoğunluğun habercisidir.

Michelangelo’nun resmettiği ”Ademin Yaratılışı” ve ”Kıyamet Günü” freskleri sizin gibi herkesi büyüler. Tavan ve duvarlara Michelangelo tarafından 1508-1512 tarihleri arasında yapılmış bu freskleri izlemek için ayrı bir çaba sarf etmek gerekir. Zira tavana yarım saat baktıktan sonra oturacak yer ararsınız ancak adım atacak yer yoktur. Polislerin tetikte beklediği salonda fotoğraf ve video çekmek yasaktır. Hafızanıza kaydettiğiniz görüntülerle mest olmuş bir vaziyette salondan çıktığınızda hala anın etkisindesinizdir.

19-vatikan-macerasi  20-vatikan-gezelim

21-vatikan-ne-zaman-gidilir

22-vatikan-ne-zaman-gidilmeli

23-vatikan-özel

24-vatikan-ne-yiyelim

Naçizane tavsiyem Vatikan‘ı ziyaret edecekseniz önceden az da olsa bilgi edinin. Zira çok kalabalık olması, duvarların ve tavanın komple resimlerle kaplı olması, nereye bakacağınızı şaşırmanıza sebep oluyor. Dışarıya çıktığınızda çok fazla ayrıntıyı kaçırdığınızı fark ettiğinizde içinizde buruk bir hüzün kalacaktır.

26-vatikan-neden-onemli

28-vatikan-hangi-tarihte-guzel

29-vatikan-nufusu

30-vatikan-vize-islemleri

31-vatikan-konaklama

32-vatikan-italya

33-vatikan-papa

Sistine Şapeli günümüzde Papa’yı seçmek için kullanılan mekanlardandır. Kardinaller bir araya gelerek oylama ile seçtikleri Papa’yı dış dünyaya çıkan beyaz dumanla haber verirler. Şapelin bacasından siyah dumanın çıkması henüz Papa seçiminin sonuçlanmadığının göstergesidir.

Müzeden ayrılırken kullanılan merdivenler de ayrı bir güzeldir. Müze içinden Vatikan Bahçelerine geçilebilir veya Aziz Petrus Meydanı ve Bazilikasını ziyaret edebilirsiniz.

34-vatikan-guzel-mi

35-neden-vatikan

36-vatikan-tarihcesi

37-vatikan-muzeler

53-vatikan-heykeller

52-vatikan-merdivenleri

Aziz Petrus Meydanı diğer adı ile San Pietro Meydanı.. Vatikan devleti ile Roma‘yı ince bir çizgi ile birbirinden ayıran meydandır. Aziz Petrus Bazilikasına gitmek için uğrayacağınız Dünya’daki en ünlü meydanlardan biridir. Gian Lorenzo Bernini tarafından sütunlarla elips şeklinde (herkesi kucaklar gibi) tasarlanmıştır. Meydanın ortasında süslü fiskiyeli su havuzu ve Mısır‘dan getirilen Dikilitaş bulunmaktadır. Papa yılbaşılarında veya önemli ve özel günlerde meydanın tam karşısında yer alan binadaki 4.cü kat penceresine çıkarak konuşmalarını yapar. Papa konuşma yapacağı bu günlerde alanda iğne atsanız yere düşmez. Aziz Petrus Meydanı aynı zamanda Vatikan‘ın simgelerinden biridir.

38-vatikan-gezisi

40-vatikan-koridorlar

41-vatikan-tablolar

43-vatikan-turu

39-vatikan-seyahati

Aziz Petrus Bazilikası (San Pietro Bazilikası) Hristiyanlığın en büyük kilisesidir. 22000 metrekare bir alan üzerine kurulu olan bazilikanın içi kadar Michelangelo tarafından tasarlanan 42 m çaplı kubbesi Vatikan‘ın en önemli yapıtlarındandır. Bazilika ziyareti ücretsiz olup oldukça yoğundur. Bazilika kubbesine çıkmak isteyenler merdivenler veya asansör ile çıkabilirler. Asansör ile çıkış paralıdır ( cüz-i bir rakam). Merdivenle çıkış biraz meşakatlidir. Zira 300 küsur merdiveni çıkmak cesaret ister ama verdiği mutluluk bir başka güzeldir. Bazilika kubbesi mutlaka ziyaret edilmesi gereken noktalardandır. Kubbeden görülen Roma sizi kendine bir kez daha aşık eder.

48-vatikan-en-kucuk-ulke

45-vatikan-meydani

46-vatikan-bahcesi

49-vatikan-ortodoks

50-vatikan-manzara

Aziz Petrus Bazilikası İsa’nın 12 Havarisinden biri olan Aziz Petrus’un defnedildiği yere yapılmıştır. 340 yılında yapılan ilk Bazilika yüzyıllar içinde yenilenmiş ve günümüzdeki halini almıştır. Bazilikanın altında ayrıca Katolik dünyasının önemli isimlerinin mezarları bulunmaktadır.

Bazilika içinde herkesin akın ettiği ve kalabalığın oluştuğu nokta tabiki Michelangelo’nun Pieta‘sıdır. Meryem Ana ve kucağındaki İsa’nın tasvir edildiği bu heykel görülmeye değer. Bazilika içindeki heykeller ve özellikle Bernini’nin Baldacchino‘su sizi kendine çeker.

54-vatikan-dili

Bazilika ziyaretinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta tüm diğer dini yerlerde olduğu gibi kılık kıyafettir. Kısa şort ve çok açık kıyafetler ile Bazilika ziyaretine izin verilmemektedir.

Vatikan içerisinde ziyarete açık olduğu saatlerde bir restoran kafe bulunmaktadır. Lezzetli ve çok kallavi fiyatlara sahip olmayan Insalata Ricca, Old Bridge ve Sicilainbocca‘yı tavsiye edebilirim. Ancak Vatikan’da yeme içme yani yemek yemek yerine Roma’nın dünya mutfağını tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır.

51-vatikan-resimleri

Umarım faydalı bir yazı olmuştur 🙂

Roma Günlüklerimi okumak isterseniz linke tıklayın.

Bir gün yolunuz Roma‘ya düşerse Vatikan‘a gidin, görün ve bizi hatırlayın..

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here