Ana sayfa Gurme Gezi Rehberi Şarm El Şeyh Gezi Rehberi: Nasıl Gidilir, Ne Yenir?

Şarm El Şeyh Gezi Rehberi: Nasıl Gidilir, Ne Yenir?

668
0

Şarm El Şeyh Gezi Rehberi: Şarm El Şeyh’e Nasıl Gidilir, Ne Yenir, Ne Yapılır?

Şarm El Şeyh FOTOĞRAF: EGYPTE.NL | SAVOY RESORT

Şarm El Şeyh hakkında bilgi vermeden önce biraz Mısır’dan bahsedelim. Mısır, derin tarihi kadar hiç derin olmayan sularda bile size mucize güzellikler yaşatacak rengarenk denizi ile ünlü..

Mısır Hakkında Faydalı Bilgiler

Aslında dünyada bana göre 3 farklı Mısır var! Biri o kitaplarda bol bol okuduğunuz piramitleri, tapınakları ve muhteşem hazinelerle süslü yer altı mezarlarının olduğu Mısır. Bunları ülkenin güneyinde Luxor krallar vadisinde ve Kahire’de görebilirsiniz.

Şarm El Şeyh Mısır,sharm el sheikh

İkincisi yıllardır o kadim kültürün ekmeğini yiyen Mısır. Biraz mistik, çokça kirli, Arap kültürüne eğer çok hayran değilseniz sizi biraz rahatsız edebilecek bir hali vardır. Etleri açıkta satılır. Taksi pazarlık usulüdür, eğer pazarlık etmezseniz direkt normal fiyatın 5 katını isterler. Aman dikkat!

Şarm El Şeyh gezi rehberi

Üçüncüsü Mısır’ın yani benim hayranı olduğum Kızıldeniz’in muhteşem su altı dünyasıdır ki bu cennete ulaşmak için yanıp tutuşmamıza sebep olan cennetin adresi şüphesiz Şarm El Şeyh’tir. Kızıldeniz rengarenk balıklar, mercanlar ve türlü türlü güzel canlıları içinde barındıran tam bir su altı cenneti..

Şarm El Şeyh nerede kalınırKaynak: www.thomson.co.uk

Bu rengarenk deniz öylesine bonkör ki ne dalış ustası ne de usta bir yüzücü olmanıza hiç gerek yok. Bu güzel dünyaya misafir olmak, onları saatlerce izlemek için bir deniz gözlüğü ve biraz cesaret gerekiyor. Bu berrak sularda bir çok deniz canlısı, pek çok balık, bitki türü ve bol bol mercan görebilirsiniz.

Şarm El Şeyh gezilecek yerler

Şarm El Şeyh’e Nasıl Gidilir? Sharm El Sheikh’te Nerede Kalınır?

Şarm El Şeyh’e Nasıl Gidilir, Şarm El Şeyh’te Nerede Kalınır diye soracak olursanız bu güzel su altı cennetine Türkiye’den hem ucuz hem de çabuk gidebilmek mümkün. Yalnızca bir ay evvelden aldığımız 199 €’luk THY Bileti ve Booking’den uzun araştırmalar sonucu bulduğumuz Hilton Shark Bay (her şey dahil) rezervasyonu toplam kişi başı 1100 TL tuttu (4 gece 4 gün). Gerçi ismine kanıp Hilton’u iyi bir şey sandık, yanılmışız. Ama bu fiyatlara o civarda onlarca otel var. Siz her şey dahil değil yarım pansiyon sistemiyle yine 4-5 yıldızlı otelde daha bile ucuza kalabilirsiniz.

Şarm El Şeyh ne yapılır

Hem THY, hem Pegasus Sharm El Sheikh’e gece 3 civarı iniyor. Gece o saatte otele sadece yatmak için gidiyorsunuz ve bir gün kaybınız varmış gibi geliyor. Ancak son gün öğlen odayı boşaltıp gece yarısına kadar oteli, denizi ve çarşı pazarın olduğu Naama By semtini ya da Soho’yu yaşama imkanınız oluyor. Yani 4 gece 4 günü dolu dolu kullanıyorsunuz. Yurt içinde deniz tatili yapmaktan çok daha hesaplı..

Mısır Kızıldeniz’de siyah ve vahşi bir güzel

Ama bunların hepsi bir tarafa Mısır’da Siyah, vahşi ve güzel biri var ki hiç sormayın. Tüm gezi boyunca ekip birbirine hiç bir şey sormasa da aslında gizliden gizliye hep onu aradı. Onu gördüğümüzde ise suyun altında ve yüzer konumda olduğumuz halde herhalde hepimizin dizlerinin bağı çözülmüştü. Sırf bu anı tekrar yaşamak için bile tekrar tekrar gelmeye değer bir şehirdir Mısır Sharm El Sheikh..

Şarm El Şeyh nasıl gidilir ne zaman gidilir

Bizim amacımız ne ışıklı Şarm El Şeyh gece hayatı, ne havuz başı keyfi, ne de sakin bir tatildi. Soğuk havaya, buz gibi esen rüzgara ve tüm şanssızlıklara rağmen yılmadık. Harika insanlar tanıyıp, güzel dostluklar kurduk. Ama asıl amacımız farklıydı, herkese onu sorduk ve en derin köşelerde onu aradık. Oysa ki aradığımız canavar bir gün ansızın yanı başımızda beliriverdi. 2 metre boyunda dev simsiyah bir Müren Balığı!

İstese bir hamlede bu meraklı ziyaretçilerini yutabilirdi. Burası onun dünyası, seçim onun seçimiydi, fazlalık olan bizlerdik. Etrafımızda dolandı, heybeti ve vahşi dünyadaki ünü suyun çok üzerindeydi. Konuklarının canını bağışladı ve uzaklaştı. Bizler ise geride şaşkın, ürkmüş ama bir o kadar mutlu bir şekilde kalakaldık. Dönüş yolunda yapılacak tek şey yeni bir ziyaretin planlarının hayallerini kurmaya başlamak oldu.

Hiç yüzme bilmeseniz bile otelinizin hemen önünde belinize kadar gelen suda bu muhteşem dünyanın konuğu olabilirsiniz. O güzelim renkleriyle o muhteşem şekilleriyle insanı “Allah’ım bu güzellikleri nasıl yarattın? Hadi onu yarattın da bunlar dururken bu çirkin insanoğlunu nasıl yeryüzüne hakim kıldın?” diye düşündürür.

Böyle güzel bir cennetten sonra hiç bir denizden keyif alamama tehlikesi ise en can yakıcı kısımdır.

Sharm El Sheikh ve su altı güzellikleri anlatmakla bitmez, yaşanmadan hissedilmez.

İşte size harika bir Şarm El Şeyh tatili için pratik bir yap/yapma listesi! Ayrıntıları ve anlaşılmayan her noktayı yorum kısmından sorabilirsiniz.

Şarm El Şeyh Gezilecek Yerler, Yapılacaklar ve Yapılmayacaklar Listesi

Sharm El Sheikh Vize, Yolculuk ve Oteller Hakkında Bilgi

1- Mısır vizesi maalesef gerekli. Çok fazla evraka gerek yok basit birkaç evrakla vizenizi alabiliyorsunuz. Ancak kimi zaman 2 hatta bazen 3 haftayı bulabiliyor. O yüzden heyecan yaşamamak için 1 ay evvelden müracaatınızı yapın!

2- Rezervasyon yaparken otelin deniz kıyısı olduğundan kesinlikle emin olun! Kimi otellerin 2 ayrı binası oluyor. Hesaplı olacak derken çöl ortasında bir otelde konaklamak zorunda kalabilirsiniz. Bunu teyit ettirmeden rezervasyon yapmayın!

3- Uçak bileti 00.15 gibi abuk bir saatte olduğundan hangi günün gece yarısı gidilecek, hangi tarihte dönülecek aman çok dikkat edin! Ufak bir kafa karışıklığı sizin bir önceki günün biletiyle havaalanında şok yaşamanıza sebep olabilir.

Şarm El Şeyh Mısır gece hayatı

4- Gecenin bir vakti uçaktan indiğinizde eğer otelinizden servis istemediyseniz taksiciye 15 dolardan fazla sakın vermeyin! Normalde şehrin her yerine 10$’a giderler ama maksimum 15$’dan fazlası fena kazıklanıyorsunuz anlamına gelir.

5- Otele vardığınızda odanız tam bir hayal kırıklığıysa sakın resepsiyonun “valla inanın en iyi odayı size verdik” yalanına kanmayın! Ertesi gün odanızı değiştirmekten asla çekinmeyin!

Sharm El Sheikh Yeme İçme ve Gezi Turları Hakkında Bilgi

6- Günlük öğle yemekli tekne turları tam bir zaman kaybıdır. Saatlerce limanda bekleşip öğle yemeği ve nerede olduğu belirsiz koylara “İşte Ras Muhammed” demelerine kanmayın! 3 kez denize gireceğim diye kişi başı 25$ sakın vermeyin! Onun yerine otelin sürat teknesiyle anlaşıp (Bizim otelde 8 kişilik teknenin saati 75$’dı.) çok daha süratli, konforlu enfes yerlerde (Tiran Adası veya Ras Muhammed Resifi) yüzebilirsiniz. Üstelik yolda size yunusların eşlik etmesi de bonusunuz olur.

7- Geceleri renkli, ışıklı ve müzikli Mısır Sharm El Sheikh eğlencelerini yaşamak için Naama Bay’a mutlaka uğrayın! Ücretsiz otel servisi yoksa her yer için taksi fiyatı 10$ unutmayın! Taksici verdiğiniz 10$’ı elinde değiştirip bu 1$ diye iddia ederse en yakın turizm polisine şikayet etmekle kendisini tehdit edin ve gerekirse bunu yapmaktan çekinmeyin!

Şarm El Şeyh ne alınır

8- Ülkede Mısır Poundu kullanılıyor. Doları her yerde pounda çevirebilirsiniz ama poundu bir daha dolara çeviremezsiniz. Üstelik pek çok şeyi dolar ile almanız mümkün. Çok fazla dolar bozdurup dönüşte elinizde gereksiz poundlarla kalmayın!

9- Asla tek bir mercan, balık veya herhangi bir deniz canlısını dönüşte yanınıza almayın! Normal insanı yeterince kaba ve küstahken bir de bu memleketin polisi, nezareti veya hapishanesiyle muhatap olmak istemezsiniz diye düşünüyoruz.

10- İlk defa gidiyorsanız ve biraz tırstıysanız tur şirketleriyle gidebilirsiniz. Ama orada terör, savaş falan var diyen eşi, dostu hiç umursamayın! Şarm El Şeyh’de bir şeycik yok. Rahat olun!

11- Nisan-Mayıs ve Eylül-Ekim-Kasım arası en güzel zamanıdır bir kerecik olsun görmeye yaşamaya değer.. Kesinlikle bu cenneti kaçırmayın!

Şarm El Şeyh Gezisine Çıkmanız İçin 12 Süper Sebep

1- İş hayatı, kış mevsimi ve ülkenin tüm sıkıntısını kısa bir süreliğine unutup kendinizi Mısır‘da Avrupalı bir turist gibi hissedebilirsiniz.

Şarm El Şeyh gurme gezi notları

2- Hayır, söylendiği gibi o kadarda çok pis değil! Siz İstanbullusunuz unutmayın! Otelinizi 4-5 yıldızlı dahi seçip gayet lüks ve hesaplı bir tatil yapabilirsiniz.

Şarm El Şeyh kalacak yerler blog

3- Tüplü dalışa hiç gerek olmadan hemen otelin önünden yalnız deniz gözlüğü ile bile su yüzeyinde dolaşırken 1-2 metre altınızdan geçen yüzlerce balık sürüsü, mercan ve rengarenk canlının göz alıcılığı ile kendinizi başka bir gezegeni röntgenleyen bir uzaylı gibi hissedebilirsiniz.

Şarm El Şeyh denize girilecek yerler

Şarm El Şeyh’te Ne Yenir, Ne Alınır?

4- Armut ve kavun karışımına benzer enfes bir meyve olan “Guava”yı tadabilirsiniz.

Şarm El Şeyh yeme içme mekanları

5- Akşamları otelinizin servisine binip hemen yakındaki turistik kasaba Naama Bay’da renkli Arap gecelerine akabilirsiniz.

Şarm El Şeyh nerede ne yenir

6- Çarşı esnafının ısrarcı davetlerine kanmayıp tam bir Türk gibi pazarlık yaparak alışveriş yeteneklerinizi sınayabilirsiniz.

Şarm El Şeyh gezi yazıları

7- Her Mısırlının Türk olduğunuzu öğrendiğinde hevesle söylediği “Hasan Şaş, yavaş yavaş..” kelimelerine bir yenisini katmayı deneyebilirsiniz.

Şarm El Şeyh ne alınır

8- Hiç gerçek piramit göremeseniz de, hediyelik piramitler, papirüs yaprakları, sfenksler ve daha bir çok ilginç obje satın alabilirsiniz.

Şarm El Şeyh gezilmesi gereken yerler

Şarm El Şeyh yemek nerede yenir

9- Tutankamon, Ramses, Nefertiti ve daha bir çok Eski Mısırlı ile foto çektirip eşe dosta bunlarla ilgili ilginç hikayeler anlatabilirsiniz.

Şarm El Şeyh

10- Deve eti ve taze hurma yanında yılan balığı ve daha pek çok değişik deniz canlısının tadına bakabilirsiniz.

Şarm El Şeyh gurme restoranlar

11- Süveyş ve Akabe körfezinin birleştiği yerdeki dünyanın en büyük su altı parkı olan “Ras Muhammed” resiflerine giden yemekli bir tekne turuna katılabilirsiniz.

12- Kış ortasında deniz, güneş, kum keyfi yaşayabilir. Soğuk ve çamurla boğuşan dostlarınıza güneş yanıklarınızdan dert yanabilirsiniz.

Uğrarsanız bizi hatırlayın..


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Şarm El Şeyh Mısır

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here