Ana sayfa Gurme Gezi Rehberi Roma Gezilecek Yerler

Roma Gezilecek Yerler

Roma gezilecek yerler açısında Türkiye‘den uçuş süresi kısa bir Akdeniz ülkesi olması, ikliminin tıpkı insanları gibi sıcak kanlı olması ve romantizm ile tarihi iç içe barındırması nedeniyle çok ilgi görmektedir. Ve Roma gezilecek yerler İtalya‘da turistik gezilerde en çok tercih edilme nedenlerindendir.

Roma’ya Nasıl Gidilir?

Roma’da yıl içinde hangi tarihte giderseniz gidin mutlaka bir Türk’e rastlarsınız. Özellikle resmi tatil dönemlerinde başınızı çevirdiğiniz her yerde Türkçe diyaloglara kulak misafir olmak mümkün.

Erasmus (öğrenci değişim programı) ile yurt dışına çıkan öğrenciler diğer Avrupa şehirlerine nazaran daha ekonomik olması nedeni ile memleketlerine dönmeden önce mutlaka Roma’yı ziyaret ederler. Türkiye’den birçok havayolu şirketi ile Fiumicino Havalimanına (Leonardo Da Vinci Havalimanı) direkt uçuş yapabilirsiniz.

Roma seyahatinizi 2-3 ay önceden alacağınız uçak bileti ile çok daha ekonomik hale getirmek elinizde. Diğer bir alternatif ise Türkiye’deki seyahat acentalarının tur programlarına katılmak olabilir. Fiumicino Havaalanından merkeze ulaşım toplu taşıma, taksiler ve metro hattı ile yapılıyor. Şehir merkezine gelindiğinde şehir turuna nereden başlayacağınıza iyi karar vermeniz önemli.

Roma gezilecek yerlerRoma Dondurması yemeden olmaz. 🙂

Roma’ya Gideceklere Önemli Tavsiyeler

Roma gezilecek yerler noktasında; meydanları, çeşmeleri, kaleleri, müzeleri ve içinde dünyanın en küçük ülkesi olan Vatikan‘ı ile keşfetmeniz için sizi bekliyor. Bence bir şehri doya doya yaşamak ve  tanımanın en iyi yolu yürüyerek gezerek kalabalığa karışmaktır. Unutulmaması gereken yardımcı ise şehir haritasıdır ki tüm turizm danışma bürolarından temin edebilirsiniz.

Hangi Mevsimde Gitmek Gerekir?

Dünyanın her yerinden turist çeken bir şehir, dolayısıyla çok kalabalık ve çok sıcak. Hava sıcaklığı açısından ideal ziyaret dönemi Mayıs ve Eylül ayları diyebilirim. Yaz aylarında ziyaret edecekler su, güneş gözlüğü ve şapkalarını kesinlikle unutmamaları gerekir.

Roma'da İtalya PizzaMamma miaaaaaa Pizzeriaaaaa  

Roma’da Ne Yenir?

Gezi süresince mideniz, ruhunuz ve gözleriniz bayram ediyor. Pizzanın ana vatanı İtalya’da yemekler enfes.

Roma Pastalar

Makarna çeşitleri, Parmesan peyniri, meşhur Romanın dondurması, Cheesecake, Cappucino, Esppresso ve Latte gibi kahve çeşitlerinin uzayıp gittiği bir liste sıralamak mümkün.

Roma Cheesecake
Kahve Marziali

1-2 € ya dilim pizzalarla hem gezip hem de karnınızı doyurabiliyorsunuz. Pizza seçenekleri oldukça fazla. Ton balıklı, patlıcanlı ve deniz mahsulleri ile yapılanları; Tavuklu, mantarlı, kırmızı etli ve İtalyan bayrağını temsil eden meşhur Margherita pizzayı mutlaka deneyin!

Roma Gezilecek Yerler

1- Fontana di Trevi – Trevi Çeşmesi (Aşk Çeşmesi)

Roma gezilecek yerler arasında sadece Türklerin Aşk Çeşmesi olarak isimlendirdiği muhteşem Barok tarzında yapılmış çeşmeye ulaşmak İspanyol Merdivenlerinden yürüme mesafesinde.

Fontana Di Trevi Aşk Çeşmesi Roma

Daracık sokaklardan küçük meydana vardığınızda muhteşem çeşme ve mimari ile karşılaşıyorsunuz.

Roma Fontana Di Trevi ÇeşmesiFontana Di Trevi Çeşmesi

Büyük bir görsel şölenin daracık bir alana sıkıştırıldığını görmek ayrı bir şaşkınlık hissi uyandırıyor. Ortamın büyüsü adı gibi sizi kendine aşık ediyor. Aşk çeşmesinde akıldan geçen dilekler eşliğinde havuza düşen paralar ve o anı ölümsüzleştirmek için gösterilen çabalar görülmeye değer.

Fontana Di Trevi Çeşmesi

Aşk Çeşmesi

2- İspanyol Merdivenleri

İspanya büyükelçiliğinin yanında yer alması nedeni ile bu ismi alan merdivenlerde boş alan bulduğunuzda hiç düşünmeden değerlendirmeniz gerekiyor. Her yaştan insanın oturup soluklandığı hoş bir mekandır İspanyol Merdivenleri.

Roma ispanyol Merdivenleri

ispanyol Merdivenleri
İspanyol Merdivenleri

3- Vittorio Emmanuella Anıtı

Birleşik İtalya’nın ilk kralı adına yaptırılan Roma gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip Vittorio Emmanuella anıtına Trevi çeşmesinden yürüme mesafesindeki Via del Corso caddesini takip ederek ulaşabiliyorsunuz.

Via del Corso oldukça pahalı ve marka ürünlerin satıldığı bir cadde. Vittorio Emmanuella anıtını es kaza oturarak fotoğraflamak istediğinizde görevliler tarafından uyarılıyorsunuz ve fotoğraf çekmeniz engelleniyor.

Roma Vittorio Emmanuella AnıtıVittorio Emmanuella Anıtı gizli çekim 🙂

Merdivenlerde oturmak yasak. Anıtın içini ziyaret etmek ücretsiz. Sıcak havada soluklanıp şöyle bir kafa uzatıp çıkacak kadar vaktiniz varsa kaçırılmayacak bir fırsat. Merdivenlerinden kuş bakışı şehri seyretmenin güzelliği ise tarifsiz…

Vittorio Emmanuella Anıtı

Vittorio Emmanuella Anıtı Roma   Vittorio Emmanuella Anıtı

4- Roma Forumu (Roman Forum)

Antik Romanın şehir merkezi olan forum içinde çok sayıda tarihi yapıyı barındırıyor. (İng: Roman Forum, İta: Foro Romano)

Roma Forumu
Roman Forum

MÖ 5. yüzyıldan MS 5. yüzyıla kadar en önemli anıtlar buraya inşa edilmiştir. Palatine ve Capitoline Tepeleri arasında bulunuyor. Bugün Roman Forum, Mussolini tarafından inşa edilen ve arkeolojik alanı ikiye ayıran Via dei Fori Imperiali adı verilen bir yolla ayrılır. Roma Forumunun sahip olduğu bütün alan içerisindeki tapınaklar, binalar ve anıtlar ile dünyadaki en büyük arkeolojik alanlardan biridir.

Roma Forumu giriş ziyaret saatleri
Roman Forum

Roman Forumda Yer Alan Yapılar

Roma gezilecek yerler listesinden Castor ve Pollux Tapınağı, Romulus Tapınağı, Satürn Tapınağı, Vesta Tapınağı, Venus ve Roma Tapınağı, Aemilia Bazilikası, Julia Bazilikası, Septimius Severus Kemeri, Titus Kemeri, Rostra, Hostilia Mahkemesi, Curia Hostilia, Maxentius ve Konstantin Bazilikası, Tabularium, Antoninus, Faustina Tapınağı, Urbi Göbeği (Umbilicus Urbi) ve  Sezar Tapınağı Roman Forumda yer alan önemli yapılardır.

Roma Forumu
Roman Forum

Ziyaret ücretli olup içinde dolaşmak geçmişe yolculuk yapmakla eşdeğerdir.

Roman Forum

5- Kolezyum (Colosseum)

Romanın simgelerinden biri de Dell Colosso meydanında yer alan Kolezyum’dur. Taş ve demirden inşa edilen Kolezyum, dünyadaki en büyük amfi tiyatrodur ve Romanın mimari ve mühendisliğinin en önemli eseri olarak kabul edilir. Ortaçağ’ın başlarında kullanımı durdurulan yapı, günümüze bir kısmı zarar görmüş olarak ulaşmış olsa da Roma gezilecek yerler arasında kıymetini hiçbir zaman kaybetmiyor.

Roma Colosseum
Kolezyum

Kolezyum giriş ücreti 10 – 15 Euro arasında değişiyor. Uzun giriş kuyruklarını beklemeyi göze aldığınızda içeride sizi Gladyatörler bekliyor. 🙂 Döneminde tiyatro oyunları, hayvan ve Gladyatör dövüşleri için kullanılmış. Kolezyum, 55.000 izleyicinin giriş yapabileceği 80 arklık girişlere sahip.

Kolezyum Roma
Colosseum

Ben size Kolezyumu rehber eşliğinde gezmenizi tavsiye ederim. Daha bilgilendirici hem de çok daha zevkli oluyor. Böylece beklediğiniz kuyruğun ve ödediğiniz paranın ve en önemlisi Kolezyum’un hakkını verebilirsiniz. Onun dışında içeride boş boş gezinip çıkmak sizde biraz hayal kırıklığı yaratabilir.

Kolezyum’un dışında kalan Zafer Takı’da görülmeye değer.

Roma Colosseum
Zafer Takı Roma

6- Pantheon

Antik Roma döneminden kalan, en iyi şekilde korunmuş ve Antik Romanın tüm tanrıları için inşa edilmiş tapınaktır. Navona Meydanına yakındır. Pagan Roma tanrılarına adanan tapınak, MS 118 – 125 yılları arasında inşa edilmiştir.

Roma Pantheon
Pantheon Roma

Roma gezilecek yerler arasında günümüze kadar sapa sağlam gelmiş en eski yapılardan biri olan Pantheon ziyaretinde ünlü kişilerin mezarları ile karşılaşıyorsunuz.

Pantheon Roma
Pantheon

Pantheon’un kubbesi yekpare taştır. Yapıldığı dönemde olduğu gibi hala kendisine hayranlık uyandırıyor. Roma’da gezgin turistlerin görmeden dönmedikleri tarihi yapılardan biri kesinlikle burasıdır.

Roma Pantheon Tapınak
Pantheon Kubbesi

Roma Pantheon Anıt

Pantheon ziyareti sonrası çevresinde yer alan kafelerde soluklanıp kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Roma İtalya KahveKahve Marziali

7- Castel Sant Angelo – Melek Kalesi

Vatikan’dan yürüme mesafesinde olan Roma gezilecek yerler arasında mutlaka görmeniz gereken bu kale oldukça ihtişamlıdır.

Roma Castel Sant Angelo - Melek Kalesi
Castel Sant Angelo – Melek Kalesi ve Hadrian Köprüsü

Castel Sant’angelo (İta: Mausoleo di Adriano), İmparator Hadrian için MS 130 – 139 yılları arasında inşa edilmiş. Ayrıca papanın evi ve hapishane olarak da kullanılmış.

Ponte Sant Angelo Hadrian Köprüsü Roma        Melek Kalesi ve Hadrian Köprüsü

Tiber nehri kıyısında kurulmuş olan Melek Kalesi Türkler tarafından Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultanın hapsedildiği kale olarakta bilinir.

Roma Tiber Nehri
Tiber Nehri

Melek heykelleri ve yanında travertenler bulunan Romanın en güzel köprüleri arasında yer alan Ponte Sant Angelo (Bridge of Hadrian) Hadrian Köprüsü ile kaleye geçilir ve manzarası muhteşemdir.

Roma Castel Sant Angelo - Melek Kalesi Hadrian KöprüsüPonte Sant Angelo / Hadrian Köprüsü

Ponte Sant Angelo Hadrian Köprüsü Roma 3Ponte Sant Angelo / Hadrian Köprüsü

Roma Castel Sant Angelo - Melek Kalesi Hadrian Köprüsü Melek Heykelleri 1Ponte Sant Angelo / Hadrian Köprüsü Melek Heykeli

Roma Castel Sant Angelo - Melek Kalesi Hadrian Köprüsü Melek HeykelleriPonte Sant Angelo / Hadrian Köprüsü Melek Heykeli

Kalenin terasına çıkıldığında Archangel’in orijinal bir heykeli bulunmaktadır. Yine terastan Vatikan’ı görmek mümkündür. Kale müzeye dönüştürülmüş ve ziyaret ücreti  8-12 Euro arasındadır. İçerisinde yer alan muhteşem manzaralı kafede yorgunluğunuzu atabilir ve anın tadını çıkarabilirsiniz.

Roma Castel Sant Angelo - Melek Kalesi 1
Castel Sant Angelo – Melek Kalesi Kafe

Roma Castel Sant Angelo - Melek Kalesi ManzarasıCastel Sant Angelo – Melek Kalesi Manzara

Roma Castel Sant Angelo - Melek Kalesi Manzara
Castel Sant Angelo – Melek Kalesi Manzara

İstanbul gibi 7 tepe üzerine kurulmuş Roma’yı görmek, yaşamak, geçmişin ve günümüzün izlerini sürmek, Roma gezilecek yerler keşfetmek istiyorsanız bir gün mutlaka yolunuzu düşürün.

Kenan Doğulu bir şarkısında Roma’yı da yakarım demiş ama afili yalan söylemiş içine girdiğinizde o sizi fena halde yakıyor benden söylemesi. 🙂

Roma gezilecek yerler yazımız burada sona eriyor. Roma’da ne yenir ve Roma’da konaklama gibi daha fazla sorunun cevabını öğrenmek isterseniz Romada Yeme İçme Rehberimize mutlaka göz atın.

Gittiğinizde bizi de hatırlayın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here