Ana sayfa Sakarya Ne Yenir İçilir Natürköy Sapanca

Natürköy Sapanca

İçerik

Natürköy Sapanca yazımızdan önce biraz Sakarya‘dan bahsedelim. Evliya Çelebi Sakarya’dan bahsederken, buranın son derece gür ormanlarının olduğunu, adeta bir ağaç denizi biçiminde göründüğünü anlatır. Evliya Çelebi Kocaeli‘den Sakarya’ya yaptığı yolculuğu: “Doğu tarafından dağlara ‘Ağaç denizi’ derler. İçinde adam kaybolur. Öyle göklere baş uzatmış büyük ağaçlar vardır ki gölgesinde on bin koyun gölgelenir.” şeklinde izah eder.

Natürköy
Natürköy Sapanca

Sapanca Hakkında

Evliya Çelebi’nin Sakarya topraklarından ilk geçişi 1641 yılıdır. Doğuya gitmek amacıyla İstanbul‘dan yola çıkan Evliya Çelebi, İzmit’ten sonra Sapanca topraklarına ayak basar ve seyahatini şu cümleler ile anlatır: “İzmit’te bir gün bekleyerek ertesi gün nefir çaldırıp altı saatte doğu tarafa, ağaçlar ve ormanlar arasında gittikten sonra Sapanca kasabası durağına geldik. Vaktiyle İzmitli bir koca ihtiyar buradaki dağlık dikenleri kırıp saban yürüttüğünden “Sabanca Koca” adıyla bir köy olmuştur. Sonra zamanla mamur olup, Koca Süleyman Han zamanında bir kasaba şekline girer.”

Natür köy sapanca

Natür köy nerede

Natürköy Nasıl Bir Yer?

İşte bir ağaç denizine kurulmuş, Sakarya’da kahvaltı nerede yapılır diye soran okuyucularımıza önerdiğimiz doğallıklar diyarıdır Natürköy. Yine Sapanca’nın Mahmudiye Köyünde bir vadinin ortasında kurulmuş güzellikler diyarıdır.

Natürköy sapanca nasıl bir yer

sapanca nasıl gidilir
Su Üzerinde Kahvaltı Keyfi

Sabah saatlerinde gitmemize rağmen epey yoğun bir mekanla karşı karşıyayız. Naturköy keyifle kahvaltı yaparak güne başlamak ve ardından treking alanında vakit geçirmek için oldukça elverişli.

Mini Şelaleler
Mini Şelaleler

sapanca kahvaltı nerede yapılır

Natürköy ‘ün bulunduğu vadide pek çok ağaç mevcut. Çam ağaçları, defne, karayemiş, ceviz bunlardan bazıları. 2008 yılında hizmete açılan Natürköy içerisinde göletler, şelaleler, restoran, kır düğün alanı, yürüyüş parkurları ve mini futbol sahası bulunuyor. Ayrıca toplantı ve seminer odaları, serender tipi ahşap konaklama evleri ve mini hayvan yaşam alanları da mevcut.

Natürköy sapanca nerede

Ördek Bakım Evleri Natürköy
Ördek Bakım Evleri

Natürköy Kahvaltı

Natürköy ‘de ilk dikkat çeken kahvaltı saatlerinin çok yoğun olması. Zengin ve doğal serpme kahvaltısı ile mideleri fetheden bir lezzet turu var burada. Rezervasyon yaptırmadan çıka gelmiş olmamıza rağmen (her zamanki gibi. :)) güzel bir masaya oturabiliyoruz. Zaten köy içindeki her alan paha biçilemez güzelliklerle dolu olduğundan yer pekte fark etmiyor.

Güveçte Kızarmış Peynir
Güveçte Kızarmış Peynir

Hizmette bir aksama olmaksızın kahvaltılıklar masayı donatıyor. Çay sınırsız ve termos ile geliyor. Böylelikle serviste bekleme yaşanması da engellenmiş. Güveçte kızarmış peynir özellikle dikkat çeken lezzetler arasında başı çekiyor. Bir kahvaltı masasında olması gereken tüm malzemeler de mevcut. Kişi başı kahvaltı fiyatı 60 TL.

Natürköy sapanca kahvaltı

Peynir tabağı, reçel çeşitleri, tereyağ, zeytin, kızarmış biber ve patlıcan, patates, omlet, yeşil ürünler ve salatalık domates, sucuk, sigara böreği ve gözleme enfes kahvaltı soframızı süsleyen tatlar arasında yer alıyor. Köy havası bizim için zaten başlı başına bir iştah açıcı. 🙂

Natürköy sapanca kahvaltı nerede edilir
Yeşilin Her Tonu Sanki Natürköy ‘de Buluşmuş.

Doğal Güzellikler

Kahvaltı sonrası köy içinde bulunan yürüyüş parkurundan ilerleyerek keşfe çıkıyoruz. Mini hayvan bakım alanları, geleneksel Türk evlerinin olduğu konaklama alanları, gölet çevresi ve tüm bunların yanında doğanın muhteşem güzelliği ile yürüyüş yapılabilecek harika bir parkur.

Natürköy sapanca kahvaltı mekanları

Natürköy ‘de yemek yeme alanları dışına sipariş gönderilmiyor. Fakat harici alanlarda kitap okuma, boyama, doğayı dinleme gibi dinlendiren aktiviteler yapmak mümkün.

Natürköy Sapanca Sakarya
Hobi Saatleri İçin Mükemmel Bir Alan

Akşam yemeği için de harika menüler mevcut. Yöresel yemek çeşitleri dikkat çekiyor. Ayrıca günün spesiyal menüsünün de mutlaka sorulup denenmesi tavsiye ediliyor. Gölet yanında barbekü keyfi de tercih edilebilir. Yemek için kapalı ve açık restoranlar mevcut.

Natürköy Sapanca adres telefon

Şehir stresinden uzak ve doğa ile baş başa bir gün geçirmek istiyorsanız doğru adrestesiniz. Bazı mekanları anlatıma dökmekte zorlanır ya hani insan. İşte bize göre öyle yerlerden Natürköy.

Uğrayın, tadın, hissedin ve bizi hatırlayın.

Sevgiyle kalın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer Sakarya Restoranları için linke tıklayın.

Natürköy Sapanca İletişim

Adres: Mahmudiye Köyü, Dereiçi Mahallesi Sapanca / Sakarya
Telefon: 0264 310 10 60 – 61 / 0533 619 53 88
Çalışma Saatleri: 09:00 – 22:00

Gurmex Navigasyonu şimdi ÜCRETSİZ indirin!
Gurmex'i Instagramda takip edin!
GURMEX DEĞERLENDİRME
Temizlik
Lezzet
Servis Hizmet
Atmosfer
Fiyat Performans
Önceki makaleMavi Durak Izgara
Sonraki makaleGürkan Restaurant
blank
İstanbul doğumluyum. İzmit’te yaşayan Karadenizli bir ailenin en küçük üyesiyim. 2013 yılından beri Gıda Mühendisi olarak çalışmaktayım. Seyahat etmeyi, sokak sokak gezip keşfetmeyi seviyorum. Deniz, doğal hayat ve hayvan sevgisi yaşama sevincim. 3 yıl kadar gönüllü olarak çalıştığım TEGV ve çocuklar da en sevdiklerim, özlediklerim...

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here