Ana sayfa Gurme Gezi Rehberi Natürköy Sapanca: Sakarya’da Kahvaltı Nerede Yapılır?

Natürköy Sapanca: Sakarya’da Kahvaltı Nerede Yapılır?

Natürköy Sapanca: Sakarya’da Kahvaltı Nerede Yapılır?

Natürköy yazımızdan önce biraz Sakarya‘dan bahsedelim. Evliya Çelebi Sakarya’dan bahsederken, buranın son derece gür ormanlarının olduğunu, adeta bir ağaç denizi biçiminde göründüğünü İzmit‘ten anlatır: “Doğu tarafından dağlara ‘Ağaç denizi’ derler. İçinde adam kaybolur. Öyle göklere baş uzatmış büyük ağaçlar vardır ki gölgesinde on bin koyun gölgelenir.”

Sapanca Hakkında

Evliya Çelebi’nin Sakarya topraklarından ilk geçişi 1641 yılıdır. Doğuya gitmek amacıyla İstanbul‘dan yola çıkan Evliya Çelebi, İzmit’ten sonra Sapanca topraklarına ayak basar: “İzmit’te bir gün bekleyerek ertesi gün nefir çaldırıp altı saatte doğu tarafa, ağaçlar ve ormanlar arasında gittikten sonra Sapanca kasabası durağına geldik. Vaktiyle İzmitli bir koca ihtiyar buradaki dağlık dikenleri kırıp saban yürüttüğünden “Sabanca Koca” adıyla bir köy olmuştur. Sonra zamanla mamur olup, Koca Süleyman Han zamanında bir kasaba şekline girer.”

Natürköy sapanca

Natürköy Nasıl Bir Yer?

İşte bir ağaç denizine kurulmuş doğallıklar diyarı Natür köy. Sapanca’nın Mahmudiye Köyünde bir vadinin ortasında kurulmuş güzellikler diyarı. Sabah saatlerinde gitmemize rağmen epey yoğun bir mekanla karşı karşıyayız. Burası keyifle kahvaltı yaparak güne başlamak ve ardından treking alanında vakit geçirmek için oldukça elverişli.

Natürköy nerede

Natürköy sapanca nasıl bir yer

Natürköyün bulunduğu vadide pek çok ağaç mevcut. Çam ağaçları, defne, karayemiş, ceviz bunlardan bazıları. 2008 yılında hizmete açılan Natür köy içerisinde göletler, şelaleler, retoran, kır düğün alanı, yürüyüş parkurları ve mini futbol sahası bulunuyor. Ayrıca toplantı ve seminer odaları, serender tipi ahşap konaklama evleri ve mini hayvan yaşam alanları da mevcut.

Natürköy sapanca kahvaltı nerede yapılır

Natürköy sapanca nasıl gidilir

Natürköy sapanca neredeSu üzerinde kahvaltı keyfi

Natürköy sapanca ne yenirÖrdek bakım evleri

Natürköy sapanca ne yapılırMini şelaleler

Natürköy sapanca kahvaltı nerede edilirYeşilin her tonu sanki Natür köy’de buluşmuş

Sakarya Sapanca’da Kahvaltı Nerede Yapılır?

Natürköyde dikkat çeken kahvaltı saatlerinin çok yoğun olması. Zengin ve doğal serpme kahvaltısı ile mideleri fetheden bir lezzet turu var burada. Rezervasyon yaptırmadan çıka gelmiş olmamıza rağmen (her zamanki gibi 🙂 ) güzel bir masaya oturabiliyoruz. Zaten köy içindeki her alan paha biçilemez güzelliklerle dolu olduğundan yer pekte fark etmiyor. Hizmette bir aksama olmaksızın kahvaltılıklar masayı donatıyor. Çay sınırsız ve termos ile geliyor. Böylelikle serviste bekleme yaşanması da engellenmiş. Güveçte kızarmış peynir özellikle dikkat çeken lezzetler arasında başı çekiyor. Bir kahvaltı masasında olması gereken tüm malzemeler de mevcut. Peynir tabağı, reçel çeşitleri, tereyağ, zeytin, kızarmış biber ve patlıcan, patates, omlet, yeşil ürünler ve salatalık domates, sucuk, sigara böreği, gözleme enfes kahvaltı soframızı süsleyen tatlardan. Köy havası zaten başlı başına bir iştah açıcı. 🙂

Natürköy sapanca kahvaltı

Natürköy sapanca kahvaltı yapılacak yerlerKızarmış peynir denemeye değer

Kahvaltı sonrası köy içinde bulunan yürüyüş parkurundan ilerleyerek keşfe çıkıyoruz. Mini hayvan bakım alanları, geleneksel Türk evlerinin olduğu konaklama alanları, gölet çevresi ve tüm bunların yanında doğanın muhteşem güzelliği ile yürüyüş yapılabilecek harika bir parkur. Yemek yeme alanları dışına sipariş gönderilmiyor. Fakat harici alanlarda kitap okuma, boyama, doğayı dinleme gibi dinlendiren aktiviteler yapmak mümkün.

Natürköy sapanca kahvaltı mekanları

Natürköy Sapanca SakaryaHobi saatleri için mükemmel bir alan

Akşam yemeği için de harika menüler mevcut. Yöresel yemek çeşitleri dikkat çekiyor. Ayrıca günün spesiyal menüsünün de mutlaka sorulup denenmesi tavsiye ediliyor. Gölet yanında barbekü keyfi de tercih edilebilir. Yemek için kapalı ve açık restoranlar mevcut.

Şehir stresinden uzak ve doğa ile baş başa bir gün geçirmek istiyorsanız doğru adrestesiniz.

Bazı mekanları anlatıma dökmekte zorlanır ya hani insan. İşte öyle yerlerden Natürköy.

Uğrayın, tadın, hissedin ve bizi hatırlayın.

Sevgiyle kalın.

Natürköy Sapanca kahvaltı yerleri


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer Sakarya Lezzet Durakları için linke tıklayın.

Natürköy Sapanca

Adres: Mahmudiye Köyü, Dereiçi Mahallesi Sapanca / Sakarya
Telefon: 0264 3101060 – 61 / 0533 6195388
Çalışma Saatleri: 09:00 – 22:00

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here