Ana sayfa İstanbul Ne Yenir İçilir Mevlana Pide Beylikdüzü

Mevlana Pide Beylikdüzü

843
0

Mevlana Pide, İstanbul Beylikdüzü taraflarında iseniz pide ve etli ekmek yiyebileceğiniz Konya mutfağına yönelik hizmet veren bina olarak şık ve nezih bir lokanta.

Taş fırın Mevlana Pide
Taş Fırın

İstanbul Zeytinburnu, 58. Bulvar Caddesinde sekiz masalı küçük bir lokanta da 1993 yılında faaliyete başlayan Mevlana Pidecisi, lezzete adını vererek müşterilerinin beğenisi ile gelişimini sürdürmüş.

Pide Çeşitleri Mevlana Pide
Pide Çeşitleri

İstanbul Beylikdüzü ile Esenyurt ilçelerinin kesişme noktasındaki havuzlu kavşağının yanında, çorba ve pidenin yanı sıra kebap menüsü ve 600 kişi kapasiteli, 60 kişilik özel VIP salonu, 100 kişilik açık terası bulunan çok daha modern binasında Mevlana Pide ‘nin şubesini açmışlar.

Esenyurt Mevlana Pide
Mevlana Pide Beylikdüzü Esenyurt

Şifalı Mercimek Çorbası

Lokanta Türk kültürünü ve yöresel Konya mutfağını içinde barındıran geleneksel bir restoran olmuş. Ortalama 8 saat civarı pişirdikleri taş fırında şifalı süzme mercimek çorbası güzel olan Mevlana Pide, daha geniş bir menüyle Zeytinburnu’ndaki başarısını Beylikdüzü ve Esenyurt’a da taşımaya çalışmış fakat bizce pek başarılı olamamış. Sebeplerini birazdan yazacağım.

Süzme mercimek çorbası Mevlana Pide
Taş fırında Şifalı Süzme Mercimek Çorbası

Sakın benim gibi pide veya kebap yiyeceğiz midemizi doldurmayalım deyip çorbayı içmeme veya az içme gafletinde bulunmayın. Çünkü çorba gerçekten enfes. Hatta çorbayı bol bol için çünkü burada çorba dışında pek bir şey yenilip içileceğini düşünmüyorum.

İçli Köfte

Ben Mevlana Pide ‘de çorbadan sonra 1 adet içli köfte patlattım limonu üzerine güzelce süzdükten sonra mideye hoplattım! Sonuç mu? İçli köftesi de başarılı.

İçli köfte Mevlana Pide
İçli Köfte

Etli Ekmek ve Bıçakarası

Etli ekmek, lahmacun, bıçakarası ve pideleri fena sayılmaz. Fakat Mevlana Pide fiyatları çok uygun olmadığından performans olarak başarılı bulduğumuzu söyleyemeyiz. Bu hesapları ödedikten sonra uçak biletleri dahil Konya’ya etli ekmek yemeye gidip gelirsiniz zaten.(!)

Lahmacun Mevlana Pide
Lahmacun
Salata Mevlana Pide
Lahmacun fena değildi, garnitür ise çok küçük porsiyona sahip.

Karışık Pidesi, Kavurma-kaşar pidesi de yan masalarda gördüğüm kadarıyla güzel görünüyordu, denenebilir. Ben bıçakarası yedim lezzet ve kıtırtı olarak fena değildi ama bu fiyatlara sadece ilk ve son kez yenilebilir.

Bıçakarası Mevlana Pide
Bıçakarası
Kaşarlı bıçakarası Mevlana Pide
Kaşarlı Bıçakarası

Döneri, kebapları ve tandırı Mevlana Pide ‘nin tavsiye edilen diğer lezzetleri arasında yer alıyor. Fakat bana kalırsa kebap işini pek beceremiyorlar. Elli kere iyi pişsin diye belirtmemize rağmen çiğ et getirdiler. En sonunda sanırım gurur yapmış olacaklar ki kömür halinde servis edildi.

Sacarası

Mevlana Pide kapanışını tatlı ile yapalım da moralimiz düzelsin dedik, öyle de oldu. Fıstığı eser miktarda koymuşlar ama Sac arası tatlısını beğendik. Diğer tatlı önerim ise künefe.
 Sacarası tatlısı Mevlana Pide
Sacarası Tatlısı

Mevlana Pide Menü ve Fiyatlar

Özetlemek gerekirse Mevlana Pide çok memnun ayrılmadığımız bir deneyim oldu. Mercimek çorbası, içli köfte ve sacarası dışında çok beğendiğimiz bir lezzet olduğunu söyleyemeyiz.
Künefe Mevlana Pide
Künefe
Etli pide ve pideleri fena sayılmaz lezzet nihayetinde görecelidir. Belki de siz çok beğenebilirsiniz. Fakat ortak noktamızın Mevlana Pide Beylikdüzü fiyatlarının oldukça yüksek olduğu ve lezzet performansı için yetersiz olacağı yönündedir. Ve bu tablo ile maalesef verdiğiniz paranın karşılığını alamıyorsunuz.
Süzme mercimek çorbası 9.5 TL, İçli köfte tanesi 9 TL, Salatalar 13 TL, Etli ekmek 18 TL, Bıçakarası 24 TL, Pide çeşitleri 20-29 TL arasında, Kebaplar 24-75 TL arasında, Sacarası ve Künefe ise 13 TL.
Temizlik ve mekanın kalitesi iyi. Aldığımız hizmet, damağımızda kalan lezzeti göz önüne aldığımızda Mevlana Pide ‘ye bir daha gelir miyiz? veya önerir miyiz? pek sanmıyorum.
Anladık ki bir mekanda saygı ve ego lezzetin önüne geçiyorsa çok lezzetli olması veya fiyatlarının pahalı yada çok ucuz olması önemli bir faktör olmuyor.
Sevgiler.

Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer İstanbul Restoranları için linke tıklayın.

Mevlana Pide Adres ve Telefon

Adres: Cumhuriyet Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, 1987. Sokak Esenyurt / İstanbul
Telefon: 0212 852 90 90

Gurmex'i instagramda takip edin
GURMEX DEĞERLENDİRME
Temizlik
Lezzet
Servis Hizmet
Atmosfer
Fiyat Performans
Önceki makaleBizce Kuru Ortaköy
Sonraki makaleÇengelköy Kokoreççisi
Samsun doğumlu, Endüstri Mühendisi. En büyük hobisi Balık avı, 3 değerli sözcüğü "Ye... İç... Balık tut..." Aynı zamanda mekan avcısı ve gurme. Namı diğer Obur Hamsi. Kendisine kalırsa "Ne gurme ne de usta bir avcı... Obur bir hamsi, lezzet deryasında yolcu..."

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here