Katar Gezilecek Yerler: Katar’da Ne Alınır, Ne Yapılır? FULL

Katar Gezilecek Yerler: Katar’da Ne Alınır, Ne Yapılır?

Katar Gezilecek Yerler Fotoğraf: DOHA CITY SKYLINE

Katar Gezilecek Yerler yazısında sizi detayda boğmadan direkt faydanıza olacak Katar gezi notları ile birlikte Katar’da ne yapılır kapsamında Katar yapılacak şeyler, Katar gezilecek noktalar ve Katar’da nereler gezilir konularına bakacağız. Katar Gezilecek Yerler öncesine Katar nerede ve nasıl gidilir önce onu yazalım.

Katar Nerede?

Katar, Arap Yarımadası’nın doğusunda ve tek kara sınır komşusu Suudi Arabistan olan bir Basra Körfezi ülkesidir. Kalan diğer yerleri tamamen Basra Körfezi ile çevrilidir. Doğusunda Birleşik Arap Emirlikleri, Kuzeybatısında Bahreyn, batı ve güneyinde Suudi Arabistan ve kuzeyinde İran yer alır.

Katar’a Nasıl Gidilir?

Qatar Airways veya THY tarafından her gün gerçekleştirilen direk uçuşlar ile Katar’a gidebilirsiniz. Yaklaşık olarak 4 saatlik bir uçuş süresine sahip Katar bize İngiltere ile aynı mesafede bulunuyor.

Katar’a Hangi Mevsimde Gidilir?

Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart ve Nisan ayları Katar’a gitmek için en uygun aylardır. Yılın tamamında yaz mevsiminin yaşandığı ülkede Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları maalesef çok sıcak oluyor.

Katar Gezilecek Yerler, Doha westbayKatar Gezilecek Yerler – Doha Westbay

Katar Hakkında Genel Bilgi

Katar’ı yakından tanıma fırsatını nihayet bizde yakaladık. Katar 563 km’lik kesintisiz kıyı şeridi ile gerçekten bambaşka bir ülke, Türkiye‘de bilinen ticari şirketler ve Qatar Airways’in İspanya Barselona forma reklamından çok daha fazlasına sahip. Başkenti Doha olan Katar’ın nüfusu 2,3 milyon.

Katar’da bizim en çok ilgimizi çeken özetle cezbedici noktalar şöyle;

🔶 Türkiye’ye 4 saat mesafede ve vize yok.
🔷 Gurme Gezileri için dünyanın en iyi 10 rotasından biri.
🔶 Banana Island Maldivler‘le neredeyse benzer güzellikte.
🔷 Beyaz ve ince kumdan oluşan çölleri ile diğer Arap ülkelerine göre benzersiz.
🔶 Direkt çölden denize, denizden çöle geçebileceğiniz iki ülkeden birisi, tam sıfır noktada. (Diğeri Namibya)
🔷 Dünyanın en zengin Doğal gaz rezervine sahip.
🔶 Dünyanın en zengin ülkesi.
🔷 Doha havaalanı dünyanın en iyi stopower noktalarından biri.
🔶 Qatar yağmur damlası demek, Arap yarımadasının en çok yağmur alan ülkesi.
🔷 Dünyanın en güvenilir ülkelerinden biri suç oranı neredeyse sıfır.
🔶 Tüm yıl yaz mevsimi.
🔷 Souq Waqif mükemmel bir alışveriş noktası. Sırf iPhone almak için bile bu ülkeye gidilir.😊
🔶 Sağlık turizminde dünyanın en iyi ülkelerinden biri.

Katar Gezilecek Yerler, Pearl Qatar
Pearl Qatar

Batıya adaptasyon ve markalaşma sürecinde çok ciddi mesafeler alan Katar 15. Asya Oyunları, ATP Tenis Turnuvası ve Moto GP gibi birçok uluslararası spor organizasyonuna ev sahipliği yaptı. Bildiğiniz üzere 2022 Dünya Kupasına’da ev sahipliği yapıyor. Enteresan olan Dünya Kupasına kadar hazır olması planlanan 20’ye yakın stadyum prefabrik olarak inşa edilecek. Turnuva sonunda ise demonte edilip ihtiyaç sahibi Afrika ülkelerine hibe olarak verilecek. Çok ilginç bir bilgi daha verelim turnuva yaz aylarında yapıldığı için Katar’da o tarihlerde sıcaklık 40 derece civarlarında seyredecek ve bu da ateşin karşısında oturmakla eş değer. Fakat Katar bu turnuva için stadyumlarda 22 derece sabit bir sıcaklık vaad ediyor.

Arabistan yarımadasında, Suudi Arabistan’ın baskısı altında olmasına rağmen Katar laik bir ülke. Kadınlar için örtünme zorunluluğu yok, fakat hem erkeklerden hemde kadınlardan yerel kültüre ve örflere saygılı olunması bekleniyor. Bikiniler ve plaj kıyafetleri otel havuzlarında kabul görür ancak halk arasında kabul edilemez.

Katar Gezilecek Yerler, Doha westbayKatar Gezilecek Yerler – Doha Westbay

Katar Gezilecek Yerler

Katar gezilecek yerler başlığımızda Katar’da ne yapılır, Katar’da nereler gezilir sorularının cevaplarını verirken genel hatları ile Katar gezi notları ile birlikte Katar yapılacak şeyler konularına yer vereceğiz.

Katar Dünya’nın her ülkesinden insanın yaşadığı kozmopolit bir ülkedir. 2,3 milyon nüfusun yalnızca 300 binini Katarlılar oluşturuyor. Dünya’nın en zengin ülkesi olması, ülke nüfusunun azlığı ve yapılan ciddi yatırımlar sebebiyle çok elverişli bir çalışma ortamı da sağlıyor. Çok güvenli bir ülke olması, sağlık ve eğitim alanlarında dünya standartlarının üstünde yer alması diğer önemli artıları. İngiltere ile aynı uzaklıkta yer alan ve çok daha sıcak bir ülke olan Katar Gezilecek Yerler ve yeme içme konusunda çok zengin bir ülkedir.

Katar Gezilecek yerler arasında en önemlileri;

1- Doha Corniche:

7 km’lik gezi parkuru ile Doha körfezini çevreleyen kordon enfes gökdelenler ve İslam Eserleri Müzesi ile muhteşem manzaralar sunuyor. Körfezde yer alan ahşap Arap yelkenlileri ise sizlere Katar’ın köklü denizcilik geçmişini yaşatıyor.

Katar Gezilecek Yerler, Doha cornicheKatar Doha Corniche

2- Souq Waqif:

Katar’dan ne alınır sorusunun cevabını en iyi şekilde alabileceğiniz geleneksel bir çarşı. Souq Waqif kalabalık sokakları, enfes tarihi mimarisi ve otantik kültürü ile sizlere geleneksel ticari deneyimi yaşatacaktır. Adeta bir labirenti andıran çarşıda yer alan küçük dükkanlarda çeşit çeşit baharatlar, parfümler, mücevherler, elbiseler, mevsimlik lezzetler, ucuz hatıra eşyaları ve el işlerine kadar herşeyi bulabilirsiniz. Ansızın karşınıza çıkan geleneksel sanat ve kültürel etkinlikler ve müzikler ise gününüzü güzelleştirecek diğer ayrıntılardan. Souq Waqif’ın geleneksel Katar yemekleri veya dünya mutfağı sunumu yapan otantik restoranlarında ve kafelerinde dinlenin, enfes lezzetlerin tadını çıkarın.

Katar Gezilecek Yerler, Souq WaqifKatar Gezilecek Yerler – Souq Waqif

3- İslam Eserleri Müzesi:

İslam dünya sanatının en iyi örneklerinin ve eserlerinin çok yaratıcı bir şekilde sergilendiği İslam Eserleri Müzesini mutlaka ziyaret edin. Dünya’nın en önemli kültürel kurumları arasında yer alan İslam Eserleri Müzesinde 14 yüzyıllık muhteşem tarihi bir kaç saatte keşfedeceksiniz. Sergilenen koleksiyonların kalitesi ve çeşitliliği başınızı döndürecek cinsten. Müze sürekli düzenlenen özel sergi programları ve etkinlikleri ile kendisini yeniliyor. Özel sergi programları ve etkinlikler için girişte ücret alınabilme ihtimali olsa da kalıcı galerilere girişler ücretsiz.

Katar Gezilecek Yerler, İslam eserleri müzesiKatar İslam Eserleri Müzesi

4- Katara Kültür Köyü:

Katar’ın geleneksel mimarisinin çağdaş çizgilerle yorumlandığı bu özel yapıda sizleri muhteşem tiyatrolar, galeriler ve yıl boyu konserlerin düzenlendiği performans merkezi bekliyor. Aynı zamanda Katara Kültür Köyü’nde dünya ve yöresel mutfaklardan yemekler sunan birinci sınıf restoranlar hizmet veriyor. Katar yeme içme çeşitliliği açısından köy tam bir biçilmiş kaftan.

Katar Gezilecek Yerler, Katara kültür köyüKatar Gezilecek Yerler – Katara Kültür Köyü (Katara Cultural Village)

5- Pearl – Qatar:

West Bay sahili açıklarında lüks yat marinaları, rezidans kuleleri, villalar, lüks oteller, dünyaca ünlü markaların butikleri ve showroomlarıyla lüks bir yaşam ve alışveriş imkanı sunan yapay bir adadır. Pearl Qatar’da kordon boyunda gezerken nefis bir dondurma ile günün tadını çıkarabilir veya 5 yıldızlı bir restoranda kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Her türlü lezzetin sunulduğu çok çeşitli kafe ve restoranlarıyla Pearl çok popüler bir yerdir.

Katar Gezilecek Yerler, Pearl QatarPearl Qatar

6- Al Zubarah:

Katar’ın kuzeybatı kıyısında yer alan Al Zubarah Kalesi UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor. 18. ve 19. yy. yerleşimini en iyi şekilde yansıtan Al Zubarah günümüze kadar mükemmel bir şekilde korunmuştur. Al Zubarah Hint okyanusuna uzanan bağlantıları ile zamanında körfezin en önemli inci dalgıçlığı ve ticaret merkezlerinden biriymiş.

7- Khor Al Adaid:

Doha’ya 60 km uzaklıkta, Katar’ın güneydoğu köşesinde yer alan Khor Al Adaid çok etkileyici doğa harikalarından biridir. Aynı zamanda UNESCO tarafından tanınan doğal koruma alanı olan Khor Al Adaid kendine has eko sistemiyle göz kamaştırıcı bir yer. Kara yolu ile erişimin olmadığı bu cennete ulaşabilmek için çölü ve kum tepelerini aşmak gerekiyor. Khor Al Adaid denizin çölün kalbine kadar ilerlediği dünyadaki nadir yerlerden biridir.

8- Aspire Park:

Katar’da doğası ve eko sistemiyle yemyeşil bir park hayal edin. Çok etkileneceğiniz Aspire Park’ı görmeden asla dönmeyin!

Katar Gezilecek Yerler, Aspire parkKatar Gezilecek Yerler – Aspire Park

9- Banana Island:

Aslında Anantara grubu tarafından işletilen bir otel. Doha’ya 20 dk. mesafede yer alan Banana Island Katar’ın en lüks adreslerinden biri oldu. Deniz üzerinde yer alan bungalov villaları ile Maldivler deneyimini Ortadoğu’ya taşıyan Banana Island’da helikopter pisti, yat limanı, SPA, kendine özel havuzlu villaları ve çeşitli restoranları ile herkesime hitap eden unutulmaz ve romantik bir tatil vaad ediyor.

Yaklaşık 1 kilometre uzunluğunda plaja sahip Banana Island’da surf deneyimi yaşatan surf havuzu ile çeşitli su sporu aktiviteleri yapmaya olanak sağlayan otel aktiviteleri bulunuyor. Bowling, sinema, golf, SPA terapileri ve uluslararası restoranları ile muhteşem bir tatil noktası. Özellikle balayı çiftleri Maldivler’den önce bu destinasyonu mutlaka değerlendirmeli. Deniz, kum, güneş aradığınız her şey burada fazlasıyla mevcut.

Katar Gezilecek Yerler, Banana IslandKatar Banana Island

Katar’da Ne yapılır?

  • Çölde safari yapabilirsiniz.
  • Khor Al Adaid’de hem çöl hem deniz keyfi yapabilirsiniz.
  • Doha Corniche, Aspire Park ve Katara Kültür Köyünü gezebilirsiniz.
  • Banana Island’da denize girebilirsiniz.
  • Souq Waqif’ta alışveriş yapabilirsiniz.
  • İslam Eserleri Müzesini gezebilirsiniz.
  • Al Zubarah’ı gezebilirsiniz.
  • Pearl – Qatar’da gezip alışveriş yapabilir veya yemek yiyebilirsiniz.
  • Nefis Katar Yemeklerinden yiyebilirsiniz.
  • At Yarışlarını izleyebilirsiniz.

Ayrıca önümüzdeki dünya kupası Katar’da düzenleniyor kim bilir milli takımımız ile birlikte belki bizde Katar yollarına düşeriz. ❤

Katar yemekleri hakkında bilgi için linke tıklayın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve dünyadan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexpo ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik

Name

Website

Phone

Facebook ile Yorum Yazın