Ana sayfa Gurme Gezi Rehberi Kamboçya Gezi Rehberi: Kamboçya’da Ne Yenir İçilir, Ne Yapılır?

Kamboçya Gezi Rehberi: Kamboçya’da Ne Yenir İçilir, Ne Yapılır?

Kamboçya Gezi Rehberi: Ne Yenir İçilir, Ne Yapılır?

Kamboçya PHOTO BY: http://www.thousandwonders.net/Cambodia

Kamboçya Gezi Rehberi

İlk yazım Kamboçya ile merhaba demek istiyorum sizlere. Adım adım Kamboçyayı anlatamayacağım belki ama beni etkileyen ve şaşırtan yönlerini paylaşacağım. Gitmeden önce Killing Fields isimli filmi mutlaka izleyin. Yeşil tabiatı, mükemmel gün batımları ve küçük kasabaları ile huzurlarınızda hayatın çok ağır aktığı bir ülke var.

KamboçyaKamboçyada gezilecek yerler

Kamboçya gezilecek yerlerKamboçyada ne yapılır?

Öncelikle ülkenin olmayanları ile başlayalım: egzotik adalar, süper lüks oteller, alışveriş merkezleri ve şıkır şıkır gece hayatı yok. İlk gören heyecanlanmıyor bile fakat alabildiğine huzur dolu. Günümüzde en çok ihtiyacımız olan şey de bence bu.

Kamboçya köyleri kampotCountry side in Kampot | Kampot’un köyleri

Kamboçya müslüman köylerWaving children in a Muslim village in Kampot | Müslüman bir köyde bize el sallayan çocuklar

Kamboçya tipik evlerA typical Cambodian house | Kamboçyanın tipik evlerinden biri

Ülkeye girişte 20 dolar vize ücreti çıkışta ise 25 dolar havaalanı vergisi alıyorlar. Müzelere giriş yerel halka ücretsiz. Esmer bir insansanız ve biraz da çekik gözlü iseniz 3-5 kelime khmerce öğrenip müzeye girebilirsiniz tabi 3 kuruş için bu zahmete değer mi o sizin takdiriniz. 🙂

Kamboçya gezi rehberi

Kamboçya Gezilecek Yerler: Angkor Tapınağı

Dünya’nın en görkemli yapılarından 1000 yıllık Angkor tapınağını ve Antik kenti ziyaret etmek, zamanda seyahat etmek gibi geldi bana.

Kamboçya Angkor tapınağı

Çok sayıda etkileyici tapınaklar içeren ve 400 kilometre karelik bir alana uzanan Angkor’un, Sanayi devriminden önce dünyanın en büyük kenti olduğuna inanılıyor. Yaklaşık bin yıl önce, bir milyondan fazla kişi burada yaşamış olabilir.

Kamboçya gezi notlarıAngkor Tapınağı

Sıcak hava ve yüksek nem nedeniyle, Angkor’u bisikletle değil Tuk Tuk’la gezdik ( üç tekerlekli araç). Geriye bakınca, bu çok iyi bir karardı. Çünkü sohbet ettiğimiz bisikletle giden arkadaşlar bu büyük arkeolojik sitenin sadece çok azını görmeyi başarmış. (bu durum isteğinize göre kötü bir şey olmasa da! )

Kamboçya ne yapılır

Giriş biletimizi 3 günlük aldık ve dolayısıyla Angkor’da üç gün geçirdik. Angkor’un güzelliğinin sonsuz olduğunu söyleyebilirim; ama sonuna yaklaşırken, Hollanda‘dan gelen bir arkadaşın sözleri aklıma geldi: “Aşırı doz tapınak geçirdim” demişti. Şimdi onu daha iyi anlıyorum.

Kamboçya gezilecek tarihi yerler

Angkor’un gizemli güzelliğini fotoğrafta yakalamak çok zor, ama sizler için elimden geleni yapmaya çalıştım. 😉

Kamboçya Siem Reap gezi rehberiSiem Reap Gezi Rehberi

Kamboçya Siem Reap Gece Hayatı

Yine Siem Reap‘de Cultural Village‘a uğramanızı tavsiye ederim. Hem az biraz Miniatürk havası var hem de öğlenden akşama kadar çeşitli yerel danslar, khmer kültüründen bazı canlandırmalar izleyebilirsiniz. Geleneksel khmer evliliği vs. bu aktivitelerde sizi de sahneye alabiliyorlar.

Kamboçya Siem Reap gece hayatıSiem Reap at night | Siem Reap’de akşam ışıkları ve gece hayatı

Kamboçya gezilecek yerler

Kamboçya Katliamı ve Soykırımı

Bu arada gözlük takıyor musunuz? Eğer öyleyse, kırk yıl önce komünist Kızıl Khmerler rejimi altında olan Kamboçyada muhtemelen hayatınızı kaybetmiştiniz.

Kamboçya katliamı nedeni

1975’te Kızıl Kımerler adlı radikal komünist bir hareket Kamboçyada iktidarı ele geçirmiş ve önderleri Pol Pot, 2 milyondan fazla kişinin ölümüne neden olmuştur. Bu o zamanki nüfusun yüzde 25’idir.

Kamboçya soykırımı Choeung Ek

Kamboçya Katliamı Nedeni

Rejimin amacı: ülkeyi sınıfsız ve çalışkan bir çiftçi toplumuna çevirmek. 1975-1979 seneleri içerisinde, Pol Pot çiftçi olmayan herkesi en başta aydın insanları ve bütün ailelerini (bebekten nineye kadar) öldürttü ve çiftçileri ya açlık ya da çalışmaktan ölene kadar pirinç tarlalarında köle gibi çalışmaya zorladı. Ayrıca okulları, hastaneleri ve bankaları kapattı. Aydın insan Pol Pot’a göre üniversite diploması olan birisi değildi sadece ilkokula gitmiş olmayı, yabancı dil bilmeyi veya gözlük takmayı bile bir insanı öldürmeye yeterli bir neden olarak görmüştü Pol Pot.

Kamboçya Choeung Ek Kızıl kımerler

1975’den 1979’a kadar inanılmaz acı bir dönemden geçmiş Kamboçyalılar. Bu ülkede derin izler bırakmış. Örneğin, Kamboçyada gezerken yaşlı insanlarla nadir olarak karşılaşırsınız. Tüm aydın insanlarını kaybetmiş olan ülke çok gelişememişte bu yüzden.

Pol Pot 1998’de suçları yüzünden hiç yargılanmadan, kalp krizinde ölürken. Duch, rejimin baş gardiyanı ve on binlerce kişinin katili daha yeni, 2010 senesinde mahkum edildi. Birçok Kızıl Kımer komutanları hala özgür bir yaşam sürüyorlar.

Kamboçya vahşeti

Kamboçya Soykırımı: Choeung Ek

Choeung Ek bu soykırımın gerçekleştiği birçok yerlerden biri; binlerce kişinin gömülü olduğu bir yer. Burayı ziyaret etmek pek güzel bir duygu değildi.

O dönemde yaşananları daha da yakından hissetmek istiyorsanız müzeye çevrilmiş olan eski hapishaneye de uğrayın. Gerçi söylediklerine göre hapishaneyi son dönemde baya bir temizlemişler. Önceden hücrelerin yerlerinde ve duvarlarındaki kan izleri duruyormuş.

Neyse konumuzun çok dışına çıktık aslında ben sizlere biraz da Kamboç yemek kültürü hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Kamboçya ne yenir içilir,şeker kamışı suyuEver tried sugar cane juice? | Şeker kamışı suyunu hiç denediniz mi?

Kamboçya Yeme İçme: Kamboçyada Ne Yenir İçilir?

Birçok insanın yemek mevzusuna takıldığı ve Kamboçyada aç kalır mıyım korkusu yaşadığı için özellikle yemek konusuna ağırlık vermek istedim. Bence oralara kadar gitmişken yöresel yemekleri deneyin. Fast food büyüsüne kapılmayın. Damak tatları bizimkiyle çok farklı olsa da beğeneceğiniz şeyler de mutlaka olacaktır. 🙂

Mango ve Muz’un bol bulunduğu Kamboçyanın diğer lezzetleri neler şöyle bir bakalım.

Kamboçya ne yenir mango ağacıMango tree | Mango

Kamboçya yeme içme muz ağacıBanana tree flower | Muz ağacının çiçeği

Kamboçya Yemekleri ve Kamboç Mutfağı

Kamboçyada Nerede Ne Yenir?

Balık, karides gibi deniz ürünlerini seviyorsanız, birçok lokantada bol bol bulmanız mümkün. Biz balık yemek istediğimizde kocaman bir balığı iyice pişirip getirdiler. Balığın cinsini sorarsanız gerçekten bilmiyorum ama lezzetli olduğunu söyleyebilirim.

Her mekanda kızarmış tavuk ve türevlerini bulabilirsiniz, ki tavuk damak tatlarımızın çok tutmadığı ülkelerde acil çıkış kapısı gibidir. 🙂 Biz genelde ortaya 2-3 çeşit yemek söylüyorduk. Bunlardan biri banko kızarmış tavuk oluyordu ve diğer yöresel Kamboçyanın yemekleri beğenilmese bile aç kalmıyorduk. 🙂

Kamboçya Türk yemekleri nerede yenirGreat Turkish dinner in Sihanoukville | Türk mutfağını Kamboçyada da bulduk.

Kırmızı et olarak dana etiyle yapılmış bazı yemekler var ve tatları da kötü değil. Kulağa tanıdık hoş gelen bir şeyler yemek isterseniz Fransız yemekleri yapan mekanlar da mevcut. Ben Kamboç usulü beef loc lac denen bir yemek sipariş ettim, arkadaşım ise Fransız usulü biftek. Onun biftek çiğ geldiği için yiyemedi ve benim Beef loc lac’a göz dikmişti kendisi. 🙂

Kamboçya Yemek Kültürü

Yemeklerin yanında mutlaka sos oluyor. Köfte, tavuk, karides, et gibi değişik değişik şeyler sipariş ettiyseniz hepsine ayrı ayrı sos getiriyorlar ve masa da sos karnavalı yaşanıyor. 🙂 Özellikle limonlu ekşimsi bir sosları var tadı pek hoş gelmeyen yiyecekleri bile yenilebilir hale getiriyor tavsiye ederim. 🙂

Bu arada herhangi bir yemek sipariş ettiğinizde yanında mutlaka bir tencere de pilav getiriyorlar. “Ben pilav söylemedim ki bu ne şimdi?” demeyin ekmek olmadığı için ekmek yerine geçiyor. Pilav tuzsuz, yağsız yapıldığından bize pek hitap etmiyor. Soslarla tatlandırarak bir ihtimal yiyebilirsiniz.

2 farklı servis sunumları var. İkisinde de sipariş ettiğiniz şeyler çiğ olarak önünüze geliyor. Masaya getirdikleri ocak benzeri sistemle siz kendiniz pişiriyorsunuz, bir nevi ocakbaşı. 🙂

Kamboçya yemek nerede yenir

Resimde gördüğünüz tarzda bir sistem söz konusu. Kenardaki boşluğa yağ döküp kızartıyorsunuz.

Diğeri ise şu şekilde:

Kamboçya yemekleri

Burada da yiyeceklerinizi kaynatıyorsunuz. İkinciyi pek tavsiye etmiyorum çünkü biz millet olarak et, köfte gibi şeyleri kaynatmayız. 🙂 Izgara, fırın, kızartma bize daha çok hitap ediyor. Bu nedenle yağsız tuzsuz bir suda kaynatılmış yiyecekler, sosla dahi olsa pek yenilmiyor.

Tatlı kültürleri yok onun yerine çeşit çeşit tropikal meyve, meyve suları ve milk shakeleri var. Yemeğin yanında mangosundan, dragonuna, durianından, Hindistan cevizine çeşitli shakeler içebilirsiniz.

Kamboçyada Kahvaltıda Ne Yenir?

Kahvaltıda normal yemek yiyorlar. O yüzden şöyle tavşan kanı bir çay demleyelim, zeytin, peynir ve domatesimizi güzel güzel yiyelim gibi bir seçeneğiniz yok. Gerçi turist odaklı hizmet veren yerlere giderseniz belki omlet falan bulabilirsiniz. Markete gidip, kahvaltılık bir şeyler alarak yemek de imkan dahilinde.

Kamboçya’da Yaşam ve Yeme İçme Kültürü

Çinliler gibi ne bulurlarsa yiyen bir millet kesinlikle değiller o yüzden merakla beklediğiniz ve huylandığınız böcek ziyafetleri ile ilgili malumat veremeyeceğim. Öyle böcek yendiğine veya satıldığına şahit olmadım. Gerçi salyangozu pek bir afiyetle mideye hoplatıyorlardı. 🙂

Khmerlerin takıldığı hoş bir mekanda, şöyle kallavi bir yemek yerseniz kişi başı 4-5 dolara çıkarsınız. Turist odaklı işletmeler ise tahmin edebileceğiniz üzere biraz daha pahalı olacaktır.

Genel olarak gitmenizi tavsiye edeceğim farklı bir kültüre sahip ülke burası.

Kamboçya yeme içme kültürüBuddhist school in Siem Reap | Budist bir okul (“Eğer kendini seviyorsan, derslerine iyi çalış!”)

Kamboçya nerede ne yenirWatering the school’s plants | İlk okulda çiçek sulama dersi

Elçilik yok ama bir adet Türk okulu var. Başınız bir şekilde derde girerse oradan yardım alabilirsiniz. Netice itibariyle çok uzak gibi görünse de gidip görülmeye kesinlikle değer.

Kamboçya gezisi budist tapınakları

Uğrarsanız bizi de hatırlayın.

Sevgiyle kalın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here