Ana sayfa Adana Ne Yenir İçilir Kaburgacı Yaşar: Adana’da Kaburga Kebabı Nerede Yenir?

Kaburgacı Yaşar: Adana’da Kaburga Kebabı Nerede Yenir?

Gurmex TV'ye Abone Olun

Kaburgacı Yaşar Usta: Adana’da Kaburga Kebabı Nerede Yenir?

Kaburgacı Yaşar Usta‘nın Adana kaburgacılar arasında yürüyen destansı bir hikayesi var. Gelin Adana kaburga kebabının ve Yaşar Ustanın hikayesine birlikte bakalım.

Adana Kaburgacı Yaşar Kimdir?

Bir varmış bir yokmuş, bundan yıllar öncesi, buralar hep bataklık tarlaymış. Osmaniye sanayisinde, her sabah güneş doğmadan dükkanı kendi elleriyle açıp, kendi usulünce etin güzelini, patatesin şekillisini seçerek güveçte sulu et yemekleri yapan bir Yaşar usta varmış. Ama bu Yaşar usta’nın gözü yükseklerde, aklı da Adana’daymış. Newyork‘a “Big apple” diyorlar da, Adana’ya da “Big kebap” niye denmesin canım. 🙂

Gel zaman git zaman, Yaşar usta kafaya koymuş; tası tarağı, kepçeyi tabağı toplayıp yollara düşmüş. Adana’nın bir kıyısında kendisine bir çadırlık yer bulmuş, başlamış sanatını icra etmeye. Duvarları branda dan olsa, standartları betondanmış genç Yaşar ustanın. Kendi yemediğini kimseye yedirmez, canlısını görmediği havanın etini, kuyruk yağı katılmış kıymayı, dükkanına sokmazmış.

Kaburgacı Yaşar Usta kimdirAdana’daki Kaburgacılar – Yaşar Usta kimdir?

Anadolu’nun ücra yollarında lokantanın iyisi nasıl kamyoncuları takip ederek bulunuyorsa, Çukurova’da kebapçının iyisi de “malcılar” denen hayvan tacirlerini takip ederek bulunur. İşte Yaşar ustanın kaburga kebabının şanı da önce malcılar arasında, sonra da onları izleyen tüm Adana’da yürümüş yayılmış.

Adana’da Kaburga Kebabı Nerede Yenir?

Yıllar geçmiş, tarlalar Adana’nın modern AVM’lerine, kurutulan bataklık araziler Hilton oteli ve ünlü Sabancı camine dönüşmüş. Daracık sokak altı şeritli çevre yoluna, sokağın kenarındaki branda çadır da, 1500 kişilik şubeleri olan bir zincir haline gelmiş. Ama bu yıllar boyu Yaşar Usta’nın ilk gün belirlediği standartları hep sabit kalmış. Hep Siirt yaylalarından, 18 ayı geçmemiş erkek küçükbaş etleri getirtilmiş, etin kalitesi her sabah bizatihi Yaşar usta tarafından muayene edilmiş. Ayrıca katkısız baharatsız pişirilip çeşit çeşit salatayla servis edilmiş. Dolayısıyla bize göre Adana’da kaburga kebabı nerede yenir sorusunun cevaplarından birisi de burasıdır.

Kaburgacı Yaşar, Kaburga kebabı nedir nasıl yapılırAdana’da kaburga nerede yenir?

Kaburga Kebabı Nedir, Nasıl Yapılır?

Kaburga kebap deyimi ilk duyulduğunda, mangala atılmış cızırdayan bir pirzolayı çağrıştırsa da pek bununla alakası yok. İçyağı, dana döşü, damar, sinir, tendon karışımı kıymayla değil; kuzu kaburga etinden ve yağ katkısı olmadan hazırlanıyor. Kaburga kebabı geniş ağızlı krom şişlerde alışılmıştan daha geniş yayılıp, alttan ince şişlerle desteklenerek pişirilen bir Adana kebap türevidir. İstek üzerine pişirme esnasında dökülen hafif tuz haricinde hiç bir baharat kullanılmaması da et severlere katıksız bir kuzu tadım deneyimi yaşatıyor.

Kaburgacı Yaşar, Kaburga kebap nasıl yenirAdana’da en iyi kaburga nerede yenir?

Kaburga Kebabı Nasıl Yenir?

Önerilen yeme metodu, ince lavaşa çatalla iri bir parça koyup, soğan söğüşü ve közlenmiş kırmızı biber ile mini dürümler yaparak yemek. Bizim üç kişilik servisimizde, yanında dörder şiş küşleme ve kuşbaşı, her biri birbirinden lezzetli renk renk salatalar, el yapımı ayran ve Adana’nın vazgeçilmezi şalgam sunuldu. Her bir et parçasının, diş kullanmaya dahi ihtiyaç olmadan dille ezerek parçalanması bizi mest etti. Altı üstü domates biber ve soğanı kombine ederek bu kadar farklı lezzetlerin yaratılmasının hayranlık uyandırdığı bu sofraya tam not verdik.

Bizi karşılayıp hikayesini paylaşan Yaşar Ustayı, ona eşlik eden ikinci kuşak temsilcisi çocukları, ve kimileri ta branda çadır günlerinden beri beraber çalıştığı güler yüzlü çalışanları ile Kaburgacı Yaşar Usta, Adana gezimizdeki en sevdiğimiz lezzet duraklarından biri oldu.

Kaburgacı Yaşar usta Adana yeme içme

Kaburgacı Yaşar usta Adana en iyi kaburgacılarKaburga kebabı nedir, nerede yenir?

Gökten üç porsiyon kebap düşmüş, biri Gurmex takipçilerine, biri ilerde Gurmex takipçisi olacaklara, biri de bu güzel kebabı tadıp size anlatacak olanlara… :))

Yaşar Usta’ya güzel bir video ile veda edelim. Uğrarsanız bizi hatırlayın. Sevgiyle ve afiyetle kalın.

Dr. Ferhat Çetin & Dr. Erdal Mahir Cüran

Yaşar Usta Adana Kaburga Kebabı


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer Adana Lezzet Durakları için linke tıklayın.

Kaburgacı Yaşar Usta

Adres: Sinanpaşa Mahallesi, 4038. Sokak No: 13 Yüreğir / Adana
Telefon: 0542 7848970

Gurmex'i instagramda takip edin
Önceki makaleEsma Sultan Bursa: Cumalıkızık’ta Kahvaltı Nerede Yapılır?
Sonraki makaleSevgililer Günü Mekanları: 14 Şubat İçin En İyi 14 Mekan Tavsiyesi
Şöyle irice bir kazan alalım. İçine; otuz küsur anne işi yaş günü pastası, yayıkta çalkalanmış babaanne tereyağı, babadan karne hediyeliği döner rayihası ekleyip, Karabük'ün yüksek ısılı demir fırınlarında yavaşça karıştıralım. Kulak memesi kıvamına gelince, ortaokul edebiyat öğretmeninden imla kılavuzu, yatılı okul günlerinden ev yemeği hasreti ekleyelim. Üniversitenin tuzu biberi olsun diye, İzmit körfezine deneysel “portakallı tavuk” girişimleri (öğrenci evinde ördek vardı da, biz mi yemedik?) serpelim biraz. İki taşım asistanlık yapmak üzere İstanbul ateşinde kaynatalım bu karışımı. Zaman zaman lezzet katsın diye, birer tutam dalış, motor, koşu, fotoğraf, trekking, hiking, medikal arama kurtarma, dağcılık, tiyatro, bisiklet, amatör radyoculuk falan katalım. Terbiyesi için, neredeyse tüm Anadolu'yu gezdirelim ki; Antep’ten İzmir’e, Kars’tan Rize’ye, her mutfaktan biraz koku sinsin üzerine. Buralar tadılıp sindirildikçe, “oralar” merak edilmez mi hiç? Dünya haritasının da üzerine çizikler atalım fırsat buldukça. Tarifim şimdilik böyle.. Halen İstanbul'da Göztepe civarlarında pişmeye devam ediyorum. Bir yandan doktorluk yapıyor, bir yandan da yediğimi, içtiğimi, gezip gördüğümü yazıyorum bu aralar. Bakalım, beğenecek misiniz elimden çıkanları?

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here