Ana sayfa Adana Ne Yenir İçilir Şırdancı Bedo Adana

Şırdancı Bedo Adana

3268
0

İçerik

Şırdancı Bedo Adana yazısı ile bugün sakatatın nirvanası ve Adanalıların müptela olduğu özel bir lezzetten, şırdandan bahsedeceğim sizlere… Eğer ıyyyy, uyyyy, ööögggh falan diyecekseniz ve Şırdancı Bedo ve Şırdan konumuz pek ilginizi çekmeyecekse sizi farklı Adana lezzetleri için Adana’da ne yenir kategorimize alalım. 🙂

Şırdan nedir Şırdancı Bedo
Şırdan Nedir?

Şırdan Nedir?

Şırdan; koyun ve inek gibi geviş getiren hayvanların midesinin dört bölümünden en sonuncusuna denir. Sıralama olarak işkembe, börkenek, kırkbayır ve şırdan (şirden) diye devam eden bu bölümler hayvanların midelerinin bağırsaklarına en yakın olan kısımlarıdır. Kısaca Şırdan olarak telaffuz edilse de mumbar dolması gibi uzun adı şırdan dolmasıdır.

Hikmetine sual olmaz Adanalılar şırdan ve mumbarı çok seviyor. Hatta koca bir şehir akşamları sırf şırdan yemek için sokaklara dökülüyor desem sanırım yalan söylemiş olmam. Dolayısıyla Adana’da sıkça tüketilen ve Adana’nın yöresel lezzetlerinden biridir. Adanalıların severek yediği şırdan benim ise ilk defa tadacağım bir lezzet.

Çürük çorbası Adana
Çürük Çorbası

Şırdancı Bedo Menü

Mekan olarak tercihimiz Adana’nın en iyi şırdancılarından biri olan Şırdancı Bedo ‘dur. Önce çürük çorbası ile başlıyoruz, iri taneli ve oldukça lezzetli. Mekanda paça çorbası, işkembe çorbası ve mercimek çorbası da çok tavsiye ediliyor eklemiş olalım. 

Şırdanın iyisi nasıl anlaşılır Şırdancı Bedo
İyi Şırdan Nasıl Anlaşılır?

Şırdan’ın İyisi Nasıl Anlaşılır?

Adanalı dostlarımızın “iyi pişmiş, orta boy yapraklı şırdan üzerine tanımayız.” tavsiyelerini dikkate alıyor, önce şırdan ardından mumbar sipariş ediyoruz. Şırdancı Bedo çok kalabalık bir mekan olmasına rağmen servis takdire şayan, personel arı gibi çalışıyor. Siparişler birkaç dakika içinde masaya geliyor.

Mumbar dolması
Mumbar Dolması

Şırdan Nasıl Baharatlanır?

Hemen baharatlama işlemine geçiyoruz. Şırdan yemenin farklı usulleri var. Bol pul biber – az kimyon, bol kimyon – limon sosu veya bol kimyon – az pul biber – tuz kombinasyonlarını deneyebilirsiniz. Bu arada üzerinde yer alan ipliği çıkarmayı unutmayın. Yörede bununla ilgili “şırdan ipliklerinden bedava çıksın” şeklinde bir geyik bile dönüyor. 🙂

şırdan nasıl baharatlanır
Şırdan Nasıl Baharatlanır?

Görüntüsü sebebiyle biraz çekinerek yememe rağmen beğendim, gayet lezzetliydi. Mumbar’da aynı şekilde başarılıydı. Bence bir kere de olsa ön yargılarınızdan arının ve mutlaka deneyin. Eğer mumbar veya işkembe çorbası seviyorsanız şırdanı’da seveceğinizi düşünüyorum. Farklı bir lezzet, yeniliklere açık olanların veya yeni lezzetler keşfetmek isteyenler için ilk Adana akşamında yapılacak şeylerin başında Şırdancı Bedo ‘ya gitmek olmalı. Şırdancı Bedo şırdan, mumbar ve paça için tereddütsüz iyi adreslerden biri.

Tek handikap şırdan yerken çok fazla etrafınıza bakmamanız gerekiyor. Çünkü tencerelerin önüne çöküp elleriyle şırdan yiyenleri gördüğünüzde bir ihtimal iştahınız kaçabilir. Ben çok takılmadım, aksine benim için çok ilginç bir tecrübe oldu. 🙂

şırdan tenceresi
Şırdan Tenceresi

Temiz, lezzetli ve fiyat-performans dengesi çok iyi. Kaliteli hizmet, hızlı servis ve güler yüzlü personel en büyük artıları. Her şey siz söylemeden yapılıyor ve masanızı gözetleyen sürekli bir personel bulunuyor. Şırdancı Bedo tadilat geçirmiş hem iç hem dış oturma yerleri güzel ve oldukça ferah.

Özellikle şırdan bir Adanalının asla vazgeçemeyeceği lezzetlerin başında geliyor. Dolayısıyla Adanalılar şırdanın iyisini bulmanın gerçekten zor olduğunu ve seyyarlar içinde daha iyilerini yapanların olduğunu söyleyeceklerdir.

Şırdancı Bedo adres telefon

Fakat ilk kez deneyimleyecekler için bence seyyardan önce en iyi seçim kesinlikle Şırdancı Bedo ‘dur. Özetle Adana’nın yöresel yemekleri olan şırdan, mumbar, çürük ve kırkkat Şırdancı Bedo ‘da yenir.

Uğrarsanız bizi hatırlayın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Şırdancı Bedo İletişim

Adres: Kocavezir Mahallesi, Karacaoğlan Caddesi Seyhan / Adana
Telefon: 0322 365 44 54

Gurmex Navigasyonu şimdi ÜCRETSİZ indirin!
Gurmex'i Instagramda takip edin!
GURMEX DEĞERLENDİRME
Temizlik
Lezzet
Servis Hizmet
Atmosfer
Fiyat Performans
Önceki makaleKaburgacı Yaşar Usta Adana
Sonraki makalePastabahçesi Adana
blank
Gurmex.com kurucusu. Uluslararası bir Catering şirketinde IT uzmanı. Koyu bir Bursaspor taraftarı ve kongre üyesi. Yemelere ve gezmelere doyamıyor. Hayatının özeti 4 kelime de saklı. Gez, Ye, Dua Et, Sev...

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here