Ana sayfa İzmir İzmir’de Gezilebilecek En Güzel Yerler

İzmir’de Gezilebilecek En Güzel Yerler

470
0

İçerik

İzmir’de gezilebilecek en güzel yerler seyahat etmeyi sevenler içindir. Bu seferki rotanız ise İzmir. Bilet.com üzerinden İstanbul İzmir uçak bileti de aldınız. O halde İzmir’e hoş geldiniz. Çiğdemi, kumrusu, boyozu ile farkını her alanda ortaya koyan şehir İzmir. Tarihi Karşıyaka Göztepe rekabeti bile sadece sportif bir rekabet olmaktan çıkmış. İzmir’e geldiğinizde sizi birbirinden sıcak insanları karşılıyor. İzmir’in her köşesinde ise adeta tarih fışkırıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurtuluş Savaşı bu şehrin işgali ile başlamış ve kurtulması ile bitmiş. Bu özelliğiyle de dünyada ender kentler arasında yer alıyor. Türkiye‘nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın kabri ise İzmir’in incisi olarak anılan Karşıyaka’da bulunuyor. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan felsefe ve bilimin başlangıç noktaları; Efes Antik Kenti Selçuk ilçesi ve Bergama Antik şehri de sizi bekliyor. İzmir’in her ilçesi sizi tarihte yolculuğa çıkarıyor.

Kemeraltı Çarşısı

Konak Meydanı’na geldiğinizde sizi Tarihi Kemeraltı Çarşısı karşılıyor. Liman kenti olan İzmir, geçmişte çeşitli ürünlerin geldiği ve buradan denizyolu ile farklı ülkelere gönderildiği bir yer. Kemeraltı Çarşısı ise o zaman ticaretin kalbinin attığı yer. Eski ticari hareketliliği bugün azalmış olsa da canlılığını halen koruyor. Kemeraltı Çarşısı’na otobüs, metro, tramvay gibi ulaşım araçlarıyla varıyorsunuz. Kemeraltı Çarşısı’na geldiğinizde Kızlarağası Hanı’na uğrayarak yorgunluk kahvesi için.

Kemeraltı Çarşısı

Smyrna Antik Kenti

İzmir Agorasının yer aldığı antik kent MS 2. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edildiği biliniyor. Buradan çıkan eserler ise İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. İzmir’e geldiğinizde kentin her ilçesi sizi geçmişe götürecek. Agora’ya metro ile ulaşıyorsunuz. Metro Çankaya durağında indiğinizde yaklaşık 5 dakikalık bir yürüyüş ile Agora’ya geliyorsunuz.

Smyrna Antik Kenti

Asansör ile İzmir’e Kuşbakışı

Mithatpaşa Caddesi ile Halil Rıfat Paşa arasında 155 basamaklı bir merdiven ile ulaşım sağlandığından ulaşımı kolaylaştırmak için Nesim Levi tarafından Asansör yapılmış. Asansör’e metro ile Üçyol’dan, İZBAN veya vapur ile Karşıyaka’dan ya da İzmir’in neresinde olursanız olun Konak’a giden otobüsler ile ulaşabilirsiniz. Asansör’e geldiğinizde İzmir’e kuşbakışı bakacak ve İzmir’in güzel manzarasını anılarınızda yaşatacaksınız.

Tarihi Asansör İzmir

Alsancak Sevgi Yolu

Sevgi Yolu’na geldiğinizde sizi yolun 2 tarafında bulunan palmiyeler karşılıyor. Ayrıca Yeşilçam’ın usta isimlerine saygı göstermek için hazırlanan isim plakaları da burada bulunuyor. Hediyelik eşya, takı, kitapçıların stantlarının olduğu Sevgi Yolu yılın her dönemi canlılığını koruyor.

Vapurla Pasaport iskelesi, tramvay, metro, İZBAN ya da İzmir’in pek çok bölgesinden kalkan otobüslerle Sevgi Yolu’na kolayca ulaşıyorsunuz.

Sevgi Yolu Alsancak

Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi

İzmir’in sıcaklığı ile sizi karşılayacak yerlerden biri de Alsancak’ta bulunan Kıbrıs Şehitleri Caddesi. Cadde’de herkese ve her kesime hitap eden mekanlar bulunuyor. Siz de bu mekanlardan birisinde kahvenizi yudumlarken şehrin enerjisini gözlemleyebilirsiniz. Buraya Vapur ile Alsancak İskelesi’nde inerek ya da İZBAN, Metro, otobüs ve tramvay ile ulaşabiliyorsunuz.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi Alsancak

Karşıyaka Kemalpaşa Çarşısı

Karşıyaka İzmir’in marka ilçeleri arasında yer alıyor. O kadar ki 35.5 denince Karşıyaka’dan bahsedildiğini birçok kişi anlıyor. Karşıyaka’da bulunan Kemalpaşa Çarşısı Karşıyaka’nın sosyal yaşam merkezleri arasında yer alıyor. Buraya geldiğinizde sıra sıra karşı karşıya mağazalar sizi karşılıyor. Buraya Karşıyaka İskelesi’nden ulaşacağınız gibi otobüs, dolmuş, İZBAN ya da tramvay ile de ulaşabiliyorsunuz.

Kemalpaşa Çarşısı Karşıyaka

Antik Dönemden Kalma Selçuk Efes Antik Kenti

Selçuk’a geldiğinizde burada bastığınız her yerde tarihe yolculuk yapıyorsunuz. Yaklaşık 100 senedir gerçekleştirilen kazılar neticesinde yaklaşık M.Ö 9000’lerden kalma izlere rastlanmış. Dönemin bilim, sanat ve kültür merkezi olan Efes, liman kenti de olduğu için Roma’nın adeta Asya’da bulunan başkentiymiş. Bu yüzden Efes’e geldiğinizde gezeceğiniz tarihi kalıntıların çoğu Roma dönemine ait.

Efes Antik Kenti Selçuk

İzmir’e geldiniz. Hem güzelliklerini hem tarihi mekanlarını gördünüz. Bilet.com üzerinden kolaylıkla THY uçak bileti alarak geri döndüğünüzde aklınızın bir köşesi İzmir’de kalacak…

Gurmex Navigasyonu şimdi ÜCRETSİZ indirin!
Gurmex'i Instagramda takip edin!

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here