Ana sayfa Fransa Güney Fransa Gezi Rehberi: Cannes ve Nice Gezilecek Yerler

Güney Fransa Gezi Rehberi: Cannes ve Nice Gezilecek Yerler

860
0

Güney Fransa Gezi Rehberi: Cannes ve Nice Gezilecek Yerler 

Güney Fransa Cannes ve Nice gezilecek yerler yazısıyla merhabalar. Cannes’da ne yenir, Nice’de ne yenir, Nice ve Cannes’da neler yapılır gibi çoğaltılabilecek birçok konuda sorular alıyoruz. Bu yazımızda Cannes ve Nice başlığı altında sizler için Güney Fransa Gezi Rehberi oluşturmaya çalıştık.

Fransa’ya gidenlerin genelde yerleşik mekan olarak tercih edip, gezi rotalarını bu merkezden yürüttükleri Nice’i biz açıkçası 10 günü geçen tatilimizin son iki gününe bıraktık. İşin aslı bu seçimimizde de haklı olduğumuzu düşünüyoruz. Tavsiye etmek bize belki düşmez ama Nice’siz bir gezi de planlayabilirsiniz.

Güney Fransa Cannes mı Nice mi?

Öncelikle iki şehir arasındaki farklardan başlayalım. Cannes sahil kenti, Nice ise sahilin şehri. Cannes dinamik, Nice ise enerji emen yapıda. Cannes daha bir havalı, Nice daha bir ucuz. Cannes’da yol kenarında gördüğünüz Bentley sayısı kadar Nice’de gece müşteri avına çıkan kadınları görebilirsiniz. Cannes’da her yer dolu da olsa bir rahatlık var, Nice’de itiş kakış bir hayat.

Daha da sürer bu farklılıklar. Tabi ki bizim gözümüzle.

Güney Fransa Cannes Nice gezilecek yerler, Cannes Nice ne yenir

Güney Fransa Gezilecek Yerler

Eski Cannes çok cazip değil, tepeye çıkıp güzel bir resim çektirebilirsiniz belki ama şehrin merkezi sizi cezbeder. Nice ise eski şehrin devamı olmuş, ama herkesi eski şehirde toplayan bir halde.

Cannes’da gecelerseniz Cannes’ı. Nice’de gecelerseniz Nice’i tadacağınızın da farkında olacaksınız zaten. Nice’de bir gece bizim İstiklal caddesinde aldığımız herhangi bir gecenin tadını vermiyor. Bu kadar yeter herhalde.

O halde Cannes ile devam edelim.

Cannes Gezilecek Yerler

La Croisette şehrin can damarı. Bizim olduğumuz iki gecede iki farklı etkinlik sebebi ile gündüz dolu olan plajlardan daha da dolu idi gecelerdeki kumsal kalabalığı. Güney Fransa da en iyi havai fişek gösterisini ben yapıyorum yarışması olunca, ilk gecemizde insanların daha gün batımı ile beraber kumsalları kumu göstermeyecek şekilde doldurduğunu ve havai fişek gösterilerini izlediklerini yaşadık. Ne kadar kalabalık olduğunu gösteri bitince algılayabiliyorsunuz. Ki herhalde şehrin o anki kalabalığının 4/5 i o gece sahil şeridindeydi.

Ertesi gün ise elektronik festivali vardı ve bu kez kırmızı halılı festival merkezinin yan tarafındaki sahil kesimi hınca hınç doluydu. Tabi bir de Türkiye‘de tutmayan helikopterli reklamın oradaki yaygınlığı ile Paris Hilton’un özel partisinden haberdar olduk. Şehrin Palm Beach’e uzanan kısmındaki partinin yankısı da yaşandı.

Cannes Nice gezilecek yerler, Cannes Nice ne yenir Güney FransaGüney Fransa gezi rehberi

Cannes Nerede Kalınır?

Sahil şehrinin en önemli iki oteli Carlton ve Martinez. Şimdi açıkçası şunu belirtelim bu iki otelin denize bakan odalarından birinde konaklama tercihi yapacaksanız ve önlerinde yer alan beachlerinden denize girecekseniz doğru bildiğiniz bir şeyler vardır.

Diğer türlü biz bu iki otelde kalmayalım ama bulvarda kalalım biraz daha ucuz diyecekseniz tren istasyonu yakınında da güzel oteller var. Aradaki farkla da hem bu iki otelin restoranında şahane bir akşam yemeği yersiniz. Ayrıca bu iki otelin beach’ine gitmeseniz bile hemen yanlarındaki özel plajlarda hatta en ön taraflarda bulunarak güzel bir gün geçirebilirsiniz. Bunun sebebi aslında basit. Bu iki otele değer biçilen rakamlar polemik içermese bile aslında farklı bir tartışma konusudur. Sonuçta bu bir tercihtir ve zevktir. Ama bu iki otel dışında da denizi bulvarda görüyorum ne güzel demenin bir anlamı da çok yok gibi.

Güney Fransa Cannes Nice gezilecek yerler, Cannes Nice ne yenirGüney Fransa ne yenir içilir?

Bulvarın hemen arkasındaki cadde alışverişin daha canlı olduğu güzergah. Bütün ışıltılı ünlü markalar bulvarda kalınca, bulvarda yer bulamamış herhalde diye düşündüğünüz bir ya da iki marka dışındaki diğer bütün mağazalar da bu cadde üzerinde. Aradaki yollarda irili ufaklı barlar, bulvara göre daha hesaplı restoranlar var. Bulvarla kesişim noktasında ise ikinci el şık ürünlerin satıldığı ufak bir Pazar ve civarda cafeler mevcut.

Cannes gece hayatı oldukça renkli. Hemen herkesin müzik ve show tercihine göre sabahı bulabileceğiniz mekanlar şehrin yaşantısını uzatmaktalar.

Festivalin olduğu ve hemen herkesin kırmızı halı üzerinde resim çektirerek kendisine Cannes hatırası bıraktığı yerin hemen dibindeki turizm ofisi en azından ufak hediyelerle ülkeye dönmek isteyenler için çeşit olarak az ama öz seçimler sunmayı başarmış.

Cannes’da Ne Yapılır?

Cannes’da yapılacakları bir kaç madde ile listeleyelim.

  • Şehri tanımaya mini tren turu ile başlayın, işinizi kolaylaştıracaktır.
  • Eski Cannes’dan fotoğraf çekin.
  • Carlton otelinde konaklamak, önünde denize girmek veya restoranında yemek yemek seçimlerinin 3’ü de olmasa bile içinde kahve içmek, yandaki özel plajında denize girmek veya hemen otele varmadan yer alan küçük ama bilindik, bulvar üzerindeki restoranında Fransız mutfağı ile tanışmak iyi seçim olur.

**

Nice Gezilecek Yerler: Nice’de Nerede Ne Yenir?

Massena meydanı şehrin can damarı. Fakat hem yeni şehre uzanan hem de eski şehirde kalan iki tarafı da o kadar kalabalık ki, nerede yemek yesem tercihiniz bir anda nerede yer bulabilirime dönüşüyor. Eski şehirde bitişik restoranlar ve kalabalık sebebiyle burnunuza gelen ağır kokular bile duyuyorsunuz. Eğlence belirttiğimiz tarzda. Geceyi uzatmak isteyenler için tercihler var. Bizim gezimizin artık son 2 günüydü. St. Tropez, Cannes, Monte Carlo derken belki de Nice bu yüzden bize yavan geldi.

Güney Fransa Cannes Nice ne yenir içilir

Cannes Nice yemek nerede yenir?

Yine de tıpkı Cannes’da olduğu gibi mini trenle şehir turu almalı ve şehri tanıma işini kolaylaştırmalısınız. Kale tepesi en güzel Nice manzaralarından birini sunuyor kaçırmayın!

Promenade des Anglais şehrin bulvarı. Palmiye ağaçları ve çiçek bahçeleri gerçekten güzel. Oteller, villalar, butikler belle epoque mimari tarzı ile kenti yansıtıyor. Müze çok, kilise çok.

Hediye alarak ülkeye dönmek isteyenler için çok sayıda alışveriş yapılacak mekan var şehirde. Göreceli olarak da Güney Fransa içinde en hesaplı kent. Zeytinyağı ve sabun bizlerin pek ilgisini çekmese de şehrin turistlere herhalde en çok sattığı iki ürün.

Şehirdeki plajlarda bir doldur boşalt havası var, kumsallar taşlı. Fakat bunlara rağmen gelmişken denize girmeden dönmek olmaz diyor ve şikayet etmiyorsunuz. Söylenenlere göre Güney Fransa içinde en çok yankesicisi bu şehirde. Dikkatli olmakta fayda var.

Cannes Nice gezilecek yerler Güney FransaGüney Fransa gezi notları

Antibes: Cannes ve Nice’ye Yakın Gezilecek Yerler

Merak ettik, gittik ve işin açıkçası çok kısa zamanda geri döndük. Picasso müzesi, şehrin merkezindeki cafe ve restoranlar ile çok da öne çıkmayan hediyelik eşya satan dükkanlarını sayabiliriz. Nice’de kalıp çakıl taşlı kumsal istemem diyenler için bir tercihtir. Biz Antibes merkezden kumsala kadar gittik. 5-6 km ötesinin çok güzel ve hatta lüks olduğu da belirtilmekte. Bu da bu yazıyı okuyacakların aklında dursun deriz.

Güney Fransa gezi planlarınızda varsa ve uğrarsanız bizi hatırlayın, sevgiyle kalın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.


Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here