Ana sayfa Beslenme & Sağlık Geç Saatlerde Meyve Tüketmeyin! Doğrudan Yağ Yapar

Geç Saatlerde Meyve Tüketmeyin! Doğrudan Yağ Yapar

Geç Saatlerde Meyve Tüketmeyin! Doğrudan Yağ Yapar

Geç Saatlerde Meyve Tüketmeyin! Meyvelerin tüketiminin porsiyonlar halinde ve yemekten belli bir saat sonra olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Mehmet Demirci, meyvelerdeki fruktoz denen şekerin kana daha kolay geçtiğini ifade etti.

Herkes genel olarak akşamları belli bir saatten sonra yemek yemenin ne kadar zararlı olduğu konusunda hemfikir. Fakat meyveler konusunda insanların çok fazla bilinçli olmadığını belirten Prof. Dr. Demirci, geç vakit yenen meyvenin de zararlı olduğunu dile getiriyor. Konuşmasını detaylarını ise “Akşamları belli bir saatten sonra yeme, içmeyi kesmek lazım. Saat 6 veya 7 yeme içmenin kesilmesi açısından uygun vakit olabilir. Eğer geç vakit yatmadan önce meyve tüketilirse meyvedeki şekerin yağa dönüşmesi çok daha kolay olduğu için şişmanlamaya, obeziteye zemin hazırlar.” şeklinde açıklayarak tamamlıyor.

Geç Saatlerde Meyve yemek zararlıGeç Saatlerde Meyvelerin Tüketimi Zararlıdır.

Geç Saatlerde Meyveleri Yemek Doğrudan Yağ Oluşumuna Yol Açıyor

Meyveyi uygun saatlerde 3 veya 5 porsiyon yemek gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Demirci açıklamasına aşağıdaki şu bilgiyi de ekledi, “Geç vakit yediğimiz zaman meyvede bulunan şeker kana geçip doğrudan doğruya yağ oluşumuna neden oluyor ve vücuda zarar veriyor.”

Daha fazla Beslenme Sağlık ile ilgili bilgi almak için linke tıklayın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmex'i instagramda takip edin
Önceki makaleKiraz Sapına Kadar Faydalı
Sonraki makaleYoğurt Yemeniz İçin 5 Süper Neden
Yaz mevsiminin en ılımlı zamanı haziranda Samsun’da dünyaya geldim. Öğretmen bir baba ve hemşire bir anne ile eğitim, sağlık alanındaki temelim okul öğreniminden çok önce başlamış oldu. Lise öğrenimini Samsun Anadolu Lisesi’nde fen bilimleri bölümünü tercih ederek başarı ile bitirdim. Lisans öğrenimine Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Beslenme Diyetetik Bölümü ve Erasmus öğrenci değişim programı ile katıldığım Lizbon ESTeSL’de devam ederek hastane, okul, özel bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde; toplu beslenme, klinik ve poliklinik üzerine stajlarımı gerçekleştirdim. Yüksek lisans eğitimini tamamlayıp uzman diyetisyen olarak İstanbul’da 2015 yılından itibaren global bir catering firmasında; menü planlama, reçete geliştirme, sağlıklı beslenme üzerine eğitim seminerleri gerçekleştirme, çalışanların vücut analizi ve parametre yorumlamaları üzerine görev yapmaktayım.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here