Ana sayfa Adana Adanada Kahvaltıda Ne Yenir? Adana Sabah Kahvaltısı

Adanada Kahvaltıda Ne Yenir? Adana Sabah Kahvaltısı

6453
0

İçerik

Adanada Kahvaltıda Ne Yenir? Adana’da Sabah Kahvaltısı Nasıl Yapılır?

Adanada kahvaltıda ne yenir diye sorduğunuzda alacağınız cevaplar arasında ciğer, sıkma, çorba, börek ve serpme kahvaltı gibi alternatifler yer alır. Adanada kahvaltıda yenilecek gerçekten çok fazla lezzet var.

Adana’da sabah kahvaltısını Seyhan Baraj Gölü kıyısında veya Baraj Gölünü tepeden iyi konumda gören bir mekanda yapabilirsiniz. Nehir manzaralı kahvaltıcılara çok fazla alternatif bulunuyor. Fakat bizim tavsiyemiz serpme kahvaltıyı listenizden direkt elemeniz yönünde olur. Çünkü Adana’da serpme kahvaltının bize göre çok özel bir cazibesi yok. Benzer bir kahvaltıyı her zaman her yerde yapabilirsiniz.

Biz Adana’da kahvaltı nerede yapılır sorunuza dört tavsiye ile cevap vereceğiz. Adanada kahvaltıda birinci tavsiyemiz ciğer şiş, ikinci tavsiyemiz sıkma, üçüncü tavsiyemiz çorba ve son tavsiyemiz ise börek olacaktır.

Adanada kahvaltıda ne yenirAdanada kahvaltıda ne yenir? Adana sabah kahvaltısı nasıl yapılır?

Adana Ciğerciler: Adana’da Ciğer Nerede Yenir?

Ciğer Adana’da gerçek bir kahvaltı ritüelidir. Evet yanlış duymadınız Adanada kahvaltıda ciğer şiş yenir. Sabah sabah ciğer mi yenir demeyin! 🙂 Ciğer, Adana sabah kahvaltılarının vazgeçilmezidir. Güne farklı bir başlangıç için mutlaka deneyiniz. Ciğer şiş yemek için mutlaka uğramanızı önerdiğimiz mekanlar ise aşağıdaki gibidir.

1- Ciğerci Mahmut

Ciğerci Mahmut Adana’da ciğerin en iyi adreslerinden biridir. Taze ve günlük erkek kuzu ciğeri pamuk gibi yumuşak. Daha masaya oturur oturmaz ezmesi, soğan salatası ve yeşilliği servis ediyorlar. Ocakbaşı bölümü var, farklı kebap çeşitlerini de deneyebilirsiniz. Fakat Ciğerci Mahmut’ta bizim önereceğimiz yegane lezzet içi kurutulmadan pişirilmiş ciğer olacaktır. Çünkü Adanada kahvaltıda ciğer, ciğer ise Ciğerci Mahmut’ta yenir. Ciğer tercih etmeyenlere çöp şişi alternatif lezzet olarak önerebiliriz fakat burada ön yargısı olanların bile ciğeri seveceğine inanıyoruz. Bir de unutmadan domates ezmesi ve tablacı salatası şahane. Alkolsüz mekanda kredi kartı geçiyor.

Adres: Reşatbey Mahallesi, Ordu Caddesi No: 36/A Seyhan / Adana Telefon: 0322 458 85 95

Adanada kahvaltıda sabah kahvaltısı nerede yapılırAdanada kahvaltıda ciğer yenir.

2- Birbiçer

Birbiçer, 1940’lı yıllarda Bakımyurdu Caddesinde (Hacı Bayram) hizmete başlamış Adana’da iyi ciğer yiyebileceğiniz noktalardandır. Mekanda Adana kebap, kaburga, çöp şiş ve çiğ köfte gibi farklı lezzetlerde var. Fakat Birbiçer ciğer şişi ile nam salmış Adana’nın güzide mekanlarından biridir. Masaya oturur oturmaz roka-maydanoz ve taptaze yeşillikler, domates, soğan ve sirkeli nar ekşili salatalar büyük porsiyonlar halinde tabak tabak önünüze seriliyor.

İki katlı oldukça büyük ve salaş olan Birbiçer’de sabah, öğle, akşam veya gece hiç fark etmez her daim kaliteli malzeme, uygun fiyat ve iyi hizmet bulacaksınız. Ciğer tam kıvamında, kurutulmadan pişirilmiş. Yediğimiz en güzel ciğerlerden biri diyebiliriz. Bakır kapta gelen yayık ayranı da keza lezzetli. Birbiçer’de yılların birikimi tecrübeyle birleşince, sabah akşam sürekli kalabalık olmasına rağmen size hızlı servisin ve aksamayan hizmetin keyfini yaşatıyor. Alkolsüz mekanda fiyatlar uygun, kredi kartı geçiyor. Adanada ciğer nerede yenir Birbiçer ile ilgili detaylı bir yazı kaleme aldık okumak için linke tıklayın.

Adres: Meydan Mahallesi, Bakımyurdu Caddesi No: 63/A Adana Telefon: 0322 365 14 44

Adana'da kahvaltı yerleri Adanada kahvaltıdaAdana sabah kahvaltısı ciğer ile yapılır.

3- Ciğerci Ulaş

Ciğerci Ulaş (eski Ciğerci Bedo) markası 1985 yılından beri kebap sektörünün içinde olan Ulaş ustanın amcasından devraldığı bayrağı tecrübe ve kalite ile birleştirmesiyle ortaya çıkmış.

Ciğerci Ulaş, ismiyle müsemma ciğeriyle meşhur. Fakat billur, dalak, böbrek ve yürek gibi her türlü sakatatı şiş olarak mekanda bulmak mümkün. Adana Kebap, uykuluk ve kaburga ise tercih edebileceğiniz diğer lezzetler. Mekanın lezzet sırrı hayvan seçimi ve pişirme tekniğinde gizli. Kebaplarda 1 yaş altı erkek koyunları tercih ediyorlar ve etler günlük olarak kullanılıyor.

Biz Ciğerci Ulaş’ta ciğer ve uykuluk denemenizi öneriyoruz. Bildiğiniz üzere uykuluk dana ve kuzu gerdanı, yürek ve ciğer bölgelerinden çıkarılıyor. Ciğerci Ulaş’ta uykuluk kebabı, yalnızca ciğer ve yürek arasındaki bölgeden çıkan et ile yapılıyor. Uykuluğun lezzeti çıktığı bölgeye göre değiştiği için mekanın kullandığı et lezzet konusunda belirleyicidir. Aynı zamanda mezeleri ve bol köpüklü ayranı da enfes. Alkolsüz mekanda servis ve hizmet başarılı. Fiyatlar normal, kredi kartı geçiyor. Uykuluk nerede yenir Ciğerci Ulaş Adana ile ilgili detaylı bir yazı kaleme aldık, okumak için linke tıklayın.

Adres: Güzelyalı Mahallesi, Turgut Özal Bulvarı No: 74 Çukurova / Adana Telefon: 0322 232 84 86 – 0322 232 84 87

Adanada kahvaltıda ciğer nerede yenirAdana en iyi ciğer şiş yenilecek yerler


Adanada kebap nerede yenir merak ediyorsanız Adana Kebapçıları 2018 isimli yepyeni ve dolu dolu bir yazı daha yazdık. Okumak için linke tıklayın.


Adana Sıkma: Adana’da Sıkma Nerede Yenir?

Sıkma; elde hazırlanan lavaş ekmeğinin içine çoğunlukla peynirli soğanlı harç ilave edilmesi ile hazırlanıyor. Oldukça hafif ve doyurucu bu lezzet Adanalıların vazgeçilmezlerindendir. İsmini ise lavaşın içine eklenen malzemelerin dürüm haline getirilmesi akabinde iyice sıkılmasından alıyor. Adana kahvaltılarının baştacı sıkmayı mutlaka deneyin!

Hemen hemen Adana’nın bir çok noktasında karşılaşabileceğiniz sıkmayı biz Tarsus karayolu Zafer Sıkma Ayran veya Çatalan yolunda yer alan Hazalım’da denemenizi tavsiye ederiz.

Adanada kahvaltıda sıkma nerede yenirAdanada kahvaltıda sıkma yenir.

Adana Çorbacılar: Adana’da Çorba Nerede İçilir?

Adana deyince akla ilk kebap ve ciğer şiş geliyor olsa da bu şehre gelmek için çok daha fazla sebep var aslında. Nasıl Adana’ya gelipte kebap ve ciğer şiş yemeden dönülmezse gece veya sabah erken saatlerde bir paça çorbası içmeden de dönülmez. Adana’da mutlaka içmenizi tavsiye edeceğimiz iki çorba var. Bunlar yöresel çürük çorbası ve paça çorbası.

Paça çorbasını hepinizin bildiğinizi varsayarak detaylandırmıyoruz. Çürük ise hayvanın yanak kısmındaki siyah etlerden yapılıyor. Paça çorbası için Seyhan Paça Salonu ve Meşhur Kuruköprü Paça Salonu’nu hususi olarak tavsiye ederiz. Bu kadar bol etli çorbaları başka bir yerde daha önce içmiş olamazsınız!

1- Seyhan Paça Salonu

Seyhan Paça Salonu bizim Adana’daki favori çorbacımızdır. Burada paça çorbasını mutlaka içmelisiniz. Ayrıca diğer yöresel lezzetler çürük, şırdan ve mumbarı da deneyebilirsiniz gayet güzeldir. Hatta işkembe-mercimek, paça-mercimek gibi çorbaların farklı farklı karıştırılmış varyasyonlarını denemenizde mümkün.

Seyhan Paça Salonundan sakatatın bin bir türlüsü ile karşılaşabilirsiniz. Kuzu yanak ve dil ile yapılan Ceylani mutlaka denenmesi gereken alternatif önerilerimizden biridir. Salaş mekanda fiyat performans güzel, kredi kartı geçiyor.

Adres: Cemalpaşa Mahallesi, Gazipaşa Bulvarı, Cevdet Yurdakul Caddesi No: 41/C Seyhan / Adana Telefon: 0322 454 37 88

Adanada kahvaltıda çorba nerede içilirAdanada kahvaltıda kelle paça çorba içilir.

2- Meşhur Kuruköprü Paça Salonu

Kuru Köprü Paça Salonunda her türlü sakatattan çorba yapıyorlar. Ayrıca haşlama içli köfte, şırdan ve mumbar gibi lezzetleri de deneme fırsatına sahipsiniz. Fakat biz size bu mekanda çürük ve paça çorbası içmenizi tavsiye ediyoruz. Fiyat performans gayet iyi, kredi kartı geçiyor.

Adres: Yeşilyurt Mahallesi, Necip Fazıl Kısakürek Bulvarı No: 4/A Seyhan / Adana Telefon: 0322 227 18 34

Adanada kahvaltıda kelle paça çorbası nerede içilirAdanada kahvaltıda en iyi çorbacılar

Adana Börekçiler: Adana’da Börek Nerede Yenir?

1- Börekçi Rıza

Adana son yıllarda börekçileri ile ülke çapında ses getirmeye başladı. Adana’da böreğin namını yükselten ilk mekan bize göre Börekçi Rıza’dır. Fakat Börekçi Rıza’ya börek yemek içinsabah kahvaltısında değil akşam yemeğinde veya gece gelmeniz gerekiyor. 🙂

Akşam saat 19.00 – 05.00 arası hizmet veren Börekçi Rıza kıymalı ve peynirli olmak üzere servis ettiği iki çeşit böreği ile mest ediyor.

Adres: Alidede Mahallesi, Saydam Caddesi, 29006. Sokak No: 13 Seyhan / Adana Telefon: 0532 425 35 97

Adanada kahvaltıda börek nerede yenirAdanada kahvaltıda en iyi börekçiler

2- Levent Börekçilik

Levent Börekçilik’te Adana’da güzel börek yiyebileceğiniz mekanlardan biridir. Adana’da aşağı yukarı börekçiler benzer börekleri yapıyorlar. Börekçi Levent’te gece 03.30’da başlayan lezzet yolculuğu sabah saat 10.00’a kadar her gün devam ediyor. Mutlaka sabah erken saatlerde geliniz. Ve her halükarda uzun kuyruklarda sıra beklemek durumunda kalacağınızı unutmayınız!

Adres: Cumhuriyet Mahallesi, Madeni Sanatkarlar Derneği Altı 780 Sokak Yüreğir / Adana

Adanada kahvaltıda en iyi börekçilerAdanada kahvaltıda su böreği yenir.

3- İzol Baklava ve Börek

İzol her ne kadar baklavası ile bilinse de böreği de gayet başarılıdır. Börek sevdalıları Adana’ya yollarını düşürür de bu mekanın böreğini yemeden dönerlerse gerçekten ayıp olur.

Adres: Saydam Caddesi No: 55 Seyhan / Adana Telefon: 0322 352 30 77

Adanada Kahvaltıda: Adana’da Serpme Kahvaltı Nerede Yapılır?

Adana’da kahvaltı yerleri ile ilgili yazımızın artık sonuna geldik. Aranızda hala ben illede serpme kahvaltı yapmak istiyorum diyenler varsa size tek bir mekan önerimiz olacak. Konumu, kalitesi ve enfes açık büfe kahvaltısı ile Pastabahçesi’ni tavsiye ederiz. Geçmişte Pastabahçesi ile ilgili detaylı bir yazı kaleme almıştık, okumak için linke tıklayabilirsiniz.

Adanada kahvaltıda serpme kahvaltı nerede yapılırAdanada kahvaltıda – serpme kahvaltı nerede yapılır?

Listede olmayan ve gerçekten iyi olduğunu düşündüğünüz Adana’da kahvaltı mekanları varsa lütfen yorum kısmına ekleyin. Yazdığımız tüm Adana kahvaltıcıları bizzat deneyimlediğimiz yerlerdir. Önerdiğiniz Adana kahvaltı yerleri en kısa zamanda denenip listemize eklenecektir.

Tüm yönleriyle ele aldığımız Adana yeme içme rehberimizi okumak için linke tıklayın.

Adana’nın en iyi restoranları hakkında bilgi almak için linke tıklayın.

Adana’da kebap dışında ne yenir merak ediyorsanız linke tıklayın.

Adana yeme içme mekanlarını listeden kendiniz seçmek isterseniz linke tıklayarak Adana’da ne yenir kategorimize göz atabilirsiniz.

Adanada kahvaltıda ne yenir yazımız burada sona eriyor. İsmi geçen mekanlardan birine uğrarsanız bizi hatırlayın.

Sevgiyle ve afiyetle kalın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmex Navigasyonu şimdi ÜCRETSİZ indirin!
Gurmex'i Instagramda takip edin!

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here