Ana sayfa Gıda Tarladan Tabağa Gıda Güvenilirliği

Tarladan Tabağa Gıda Güvenilirliği

453
0

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre 2010 yılında Dünya genelinde 582 milyon kişi yiyeceklerden bulaşan 22 farklı hastalığa yakalandı ve bu kişilerin 351 bini Salmonella, E.koli ve norovirüs gibi hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetti.

Söz konusu hastalıkların büyük bölümünün Afrika ve Güneydoğu Asya’da meydana geldiği ve yiyecek yoluyla hastalananların yüzde 40’ını beş yaş altı çocukların teşkil ettiği bildirildi.

DSÖ de konunun önemine dikkat çekmek amacıyla bu yılki Dünya Sağlık Gününün temasını üretimden, dağıtıma ve sofradaki tabağa kadar tüm süreçlerde gıdanın güvenilir kılınması olarak belirledi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon da 7 Nisan Dünya Sağlık Günü ile ilgili olarak yayımladığı mesajında tarladan tabağa güvenilir gıda için herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

Ban, bozuk gıdalardan 200’den fazla hastalığın insanlara bulaşabildiğini söyledi ve bozuk gıdalarda üreyen bazı bakteri türlerinin ilaçlara karşı dayanıklılık geliştirdiği uyarısında bulundu.

Gıda zincirinin zorlandığı günümüzde ulusal ve uluslararası seviyede güvenilir gıda üretiminin daha da önem kazandığını belirten Ban, “Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü Dünya Sağlık Gününde ülkeleri ve tüm ilgili tarafları tarladan tabağa güvenilir gıda anlayışını desteklemeye çağırıyor” dedi.

DSÖ de konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada yiyecekler yoluyla bulaşan hastalıkların yol açtığı sorunlara ve güvenli olmayan gıdaların küresel olarak teşkil ettikleri tehtide yer verdi.

DSÖ Başkanı Dr. Margaret Chan “Gıda üretimi endüstrelleşiyor ve küreselleşiyor. Bu alandaki yeni uygulamalar gıdalara zararlı bakteriler, virüsler, parazitler veya kimyasalların bulaşmasına yol açacak yeni ortamlar doğmasına neden oluyor” dedi.

Dr. Chan bu durum ile mücadele amacıyla koordineli, sınır aşan bir eylemin ortaya konması ve tarladan tabağa güvenilir gıda tedarik edilmesinin sağlanması gerektiğini söyledi. Yiyeceklerden kaynaklanan yerel sağlık sorunlarının hızla küresel bir sorun haline dönüşebileceği uyarısında bulunan Chan, paketlenmiş ve birden fazla ülkeden gelen yiyecekleri içeren bir gıda nedeniyle ortaya çıkan hastalıkların kaynağını tespit etmenin son derece zorlu bir işlem olduğunu belirtti.

guvenilir-gida

Türkiye’deki etkinlikler

Dünya Sağlık Günü vesilesiyle Ankara’da da Sağlık Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Hacettepe Üniversitesi ile Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)Türkiye Temsilcilikleri işbirliğinde bir etkinlik gerçekleştirildi.

Etkinlik kapsamında düzenlenen panelde katılımcılar güvenilir gıda konusunda Türkiye’de ve küresel ölçekte yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi, alınması gereken önlemleri tartıştı.

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here