Ana sayfa İzmit Kocaeli Ne Yenir Somunarası Değirmendere

Somunarası Değirmendere

Somunarası Değirmendere Kocaeli‘de Balkan köftesi nerede yenir diye soran okuyucularımıza önerimizdir. Aslında zincir lokanta deneyimi pek paylaşmıyoruz fakat Somunarası Değirmendere francheising işletmesinin çok başarılı bir hizmet verdiğini düşünüyoruz.

Somunarası
Somunarası Değirmendere

Balkan Köftecisi

Somunarası Kocaeli yazısı Balkanlar‘dan sadece soğuk hava gelmez köfte de gelirin ispatı. Bu harika mottoyla yola çıkan restoran, Balkan köftelerinin asırlar süren lezzet yolculuğunda tüm Türkiye‘de Balkan havası estirmeye kararlı görünüyor. Dolayısıyla bu yazımızda sizlere Kocaeli’de köfte nerede yenir sorusunun cevaplarından birini vereceğiz.

Lezzetinin sırrını asırlara dayanan bir mutfak kültüründe saklı olarak tanımlıyorlar. İzmir, Antalya, Afyon, Denizli, Isparta, İstanbul ve Kocaeli’de şubeleri var, yakın zamanda da Yozgat’ta bir şube açılacağını öğreniyoruz. Türkiye’nin en iyi Balkan köftecilerinden biri olma yolunda ilerleyen Somunarası; burger değil köfte yiyeceğiniz gerçek bir köfteci.

Tahin soslu piyaz salata
Tahin Soslu Piyaz Salata

Kocaeli, Gölcük Değirmendere’de yol kenarında yer alan bu yol üstü lezzet durağı harika bir Balkan Köftecisi olarak karşılıyor bizleri. Girişte hoş bir karşılama ve evinize giriyor sıcaklığında doğal bir ortam var. Tuğla iç mekan dizaynı, siyah beyaz tablolar ve en çok dikkat çeken de minik minik ağaçlar oluyor. 110 kişi kapasiteli, bahçe teraslı Somunarasında evinizde mangal yapıyormuş hissine kapılıyorsunuz. Mekan bence Kocaeli’de köfte cenneti olmaya en büyük aday.

Değirmendere Somunarası
Otantik Sıra Dışı Dizaynı ile Dikkat Çekiyor.

Restoran sahibi Mustafa Bey daha doğal bir ortam olması için çeşitli ağaçlarla salonu süslemeye çalıştıklarını belirtti. Hatta tadına da bakabilirsiniz her biri harika diye de ekledi. 🙂 Mandalina, limon ve kumkuat ağaçları yeşil turuncu renkleriyle bahçedeymiş havası veriyor.

Kocaeli Balkan Köftecisi
Kocaeli Balkan Köftecisi

Somunarası Menü

Köfte denilince aklımıza gelen çeşitlerin hepsini yerle bir eden bir menü var karşımızda. Her biri Balkanlardan gelen enfes lezzetler dolayısıyla orijinal isimleri ile de süslenmiş, merak içinde siparişlerimizi veriyoruz. Tabi tavsiye almadan da edemiyoruz. Kısa Köfte (Cevapcici), Ev Tipi Sucuk Köftesi (Sucukise), Yassı Köfte (Pleskavitsa), Kaşarlı Yassı Köfte (Pleskavitsa sa sirom) ve Acılı Yassı Köfte (Lyuta pleskavitsa) en çok dikkat çekenler arasında.

Sucukise Ev Tipi Sucuk Köfte
Sucukise Ev Tipi Sucuk Köfte (Acı Sos, Közde Soğan ve Patates)

Bunun yanında köfte sevmeyenler olur diye tavuk çeşitleri de menülerde yerini almış. Piliç Şiş ve natürel piliç bonfile önerilen tavuk çeşitleri arasında. Balkan köftecisine geldim ve menüde ne varsa tadına bakmak isterim derseniz eğer, Balkandan Karışık tercih etmeniz yeterli. 4 adet kısa köfte, 4 adet kasap köfte, 2 adet piliç şiş ve 2 adet ev tipi sucuk köfte şeklinde güzel bir tadım menüsü olabilir.

Somunarası Kocaeli
Açık Mutfak

Eski Yugoslavya’ya özgü Pleskavitsa hem tabakta porsiyon hem de somun arası olarak sevilenler arasında, somun arası olarak tercih ettiğiniz menüler yanında közde soğan, ev tipi patates ve acı sos ile ikram ediliyor. Hangi menüyü alırsanız alın bu üçlü standart olarak masanıza servis ediliyor. Tahin soslu piyaz, beyaz lahana salatası ve cacık bizim ilave olarak istediklerimiz.

Pleskavitsa Yassı köfte
Pleskavitsa: Yassı köfte, Kaşarlı ve Acılısı da var.

Ayrıca içecek olarak yoğun tavsiye üzerine Hoşaf ve Adana‘dan özel olarak gelen acılı şalgam tercih ediyoruz. Somunarası menüler geldiğinde masada tarihi bir hava esiyor. Paslanmaz çelik tabaklarda süslenmiş köfte menüleri gözümüzü, gönlümüzü şenlendiriyor. Köfteler deki mangal tadı muazzam, bu tadı Kocaeli’de her köftecide bulmak mümkün değil.

Pleskavitsa
Somuna Sığmayan Mangal Yürekli Köfteler

Salatalar gerçekten doyum olmayacak şekilde lezzetli, böylesini yemediniz dedikleri kadar var. Cacık kendine has yoğun kıvamı ve yoğun lezzeti ile fark ediliyor.

Cacık ve Beyaz Lahana Salatası
Cacık ve Beyaz Lahana Salatası

Hoşaflar

İçeceklerden en çok ilgimi 3 çeşit meyve ile yapılmış olan hoşaf çekiyor. Üzüm, erik ve kayısı taneleri tarçın ile birleşerek, meyve şekerinden pekte fazlasını içermeyecek şekilde hazırlanmış, muazzam bir tadı var. Sunumları da oldukça güzel, özellikle kaşıkla servis ediliyor.

Üç meyveli hoşaf
Üç Meyveli Hoşaf (Üzüm, Kayısı ve Erik Üçlüsü)

Lokantada “Köfte ama gerçek.” mottosunu hatırlıyor ve harbi köfte yedik diyerek ayrılıyoruz. Köftede oldukça iddialı bir mekan Somunarası, ayrıca saydığımız köfte çeşitleri dışında tavuk ve sucuk çeşitlerini de göz ardı etmemek gerek. Osmanlı Sucuğu’da sevilen tatlar arasında yer alıyor.

Ayrıca her güne has bir çorba da menüde dikkat çekiyor. Mercimek Çorba, Domates Çorba ve Kremalı Tavuk Çorba gününe özel olarak servis ediliyor. Yemek sonrası tatlı tercihimiz özel vanilya çiçeği dondurması ile sunulan peynir helvası oluyor, Trakya bölgesine has bu tatlı oldukça hafif.

Vanilya çiçeği dondurması ile peynir helvası
Peynir Helvası ve Vanilya Çiçeği Dondurması

Somunarası, Balkan mutfağının tadına doyum olmayan lezzetlerini Kocaeli’ye taşıdı. Bence İzmitliler olarak çok şanslıyız. Somunarasında çıkacağınız lezzet yolculuğunda yediğiniz hiçbir lezzetin tadını unutamayacaksınız.

Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın, uğrarsanız bizi de hatırlayın.

Sevgiler.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer Kocaeli Restoranları için linke tıklayın.

Somunarası İletişim

Adres: Yalı Mahallesi, Karayolu D130 No: 140 Değirmendere – Gölcük / Kocaeli
Telefon: 0262 426 40 40

Gurmex'i instagramda takip edin
GURMEX DEĞERLENDİRME
Temizlik
Lezzet
Servis Hizmet
Atmosfer
Fiyat Performans
Önceki makaleİkilim Tantuni Yahya Kaptan
Sonraki makaleMasala Kebap
İstanbul doğumluyum. İzmit’te yaşayan Karadenizli bir ailenin en küçük üyesiyim. 2013 yılından beri Gıda Mühendisi olarak çalışmaktayım. Seyahat etmeyi, sokak sokak gezip keşfetmeyi seviyorum. Deniz, doğal hayat ve hayvan sevgisi yaşama sevincim. 3 yıl kadar gönüllü olarak çalıştığım TEGV ve çocuklar da en sevdiklerim, özlediklerim...

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here