Ana sayfa Gıda Somali ’de 850 binden fazla insanın gıda güvenliği yok

Somali ’de 850 binden fazla insanın gıda güvenliği yok

425
0

Somali ’de 850 binden fazla insanın gıda güvenliği yok

Birleşmiş Milletler 4 yıldır devam eden kıtlık sonrası acil yardıma ihtiyaç duyan insan sayısının yüzde 17 artış ile 850 bine yükseldiği, gıda bulmakta zorlanan insan sayısının 2.3 milyona çıktığı Somali’de insani durumun çok endişe verici olduğunu bildirdi.

BM İnsani Yardım Koordinatörü Peter de Clercq konuyla ilgili Somali’nin başkenti Mogadişu’da yaptığı açıklamada, Somali için “Gıda güvensizliği ve yetersiz beslenme düzeyleri kritik seviyede. İnsani yardım çalışanları ve donörler sayesinde durumun çok daha kötü bir seviyeye gelmesi engellendi ancak hepimiz daha fazlasını yapmalıyız Ülke içinde yerlerinden edilmiş insanların durumu ise özellikle endişe verici ”dedi.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’ne (OCHA) göre, 2011 yılında Somali’de yaşanan korkunç kıtlık sonrası ülkede olumlu gelişmeler yaşansa da hala insani yardıma muhtaç insan sayısı yaklaşık 3 milyon civarında. Ülkenin meydana gelebilecek çatışma veya doğal afetler gibi kriz durumlarını karşılayabilme olanakları ise son derece sınırlı durumda.

somali

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından hazırlanan “Somali Gıda Güvenliği ve Beslenme Değerlendirmesi ”ne göre şiddetli yetersiz beslenme Somali’de yaygın olarak devam ediyor ve Aralık 2015 tarihine kadar çok sayıda insan gıda bulmakta zorlanacak.

Gıda sıkıntısı nedeniyle acil yardıma muhtaç yaşayanların üçte ikisi yani yüzde 68’ini ülke içinde yerlerinden edilmiş kişiler oluşturuyor. Ülkede 5 yaşın altında 215 bin çocuk yetersiz beslenirken bu çocukların 40 bini şiddetli yetersiz beslenme nedeniyle ölüm riski ile karşı karşıya bulunuyor.

De Clercq “ Hayat kurtaran yatırımlarımıza devam etmeliyiz. İnsani kalkınmalar cephesinde attığımız adımlarda gerilemeye izin veremeyiz. Aynı zamanda bu çıkmazın altında yatan nedenleri ele alıp kalıcı çözümler üretip çekilen acıyı azaltırken daha dirençli bir Somali inşa etmeliyiz” dedi.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here