Ana sayfa Ramazan Ayı Özel Ramazan Ayı İçin 2 Kalp Sağlığı Önerisi

Ramazan Ayı İçin 2 Kalp Sağlığı Önerisi

393
0

Ramazanın bu yıl uzun ve sıcak günlere denk gelmesi oruç tutanların sağlıklarına ekstra özen göstermelerini gerektiriyor. Özellikle de kalp sağlığı açısından…

Oruç tutanların sıcak günlerde bazı noktalara dikkat etmesi gerektiğini, çünkü yapılan hataların geri dönüşü olmayan kalp sorunlarına neden olabildiğini belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Umut Karabulut, kalp sağlığı açısından önemli olan 2önerisini şu şekilde özetliyor:

1- MAKARNA VE PİLAV KAN BASINCINI ANİDEN YÜKSELTİR

Sağlıklı bir kalpte iftar yemekleri aşırıya kaçılmadığı sürece sorun yaratmıyor. Ancak iftarda, ara öğünlerde ve sahurda mutlaka bazı detaylara dikkat etmek gerekiyor. İftara öncelikle 1 bardak su ile başlayıp, ardından çorba ve hafif bir salata yenilebilir. Glisemik indeksi yüksek makarna ve pilav gibi hamur işi yiyecekler hem hazım güçlüğüne, hem de kan şekeri ve kan basıncında ani yükselmelere neden olabiliyor. Tereyağı ya da margarinle yapılacak yemekler ve kızartmalar zararlıdır. Bu tip yiyecekler kan basıncında ve kan şekerinde ani ve hızlı yükselmelere neden oluyor.

2- BAHARAT VE GAZLI İÇECEKLER KALBE ZARARLI

Yemeklerde fazla miktarda baharat kullanılması ve gazlı içecekler tüketilmesi reflü ve gastrit gibi sorunlara, akabinde de kalp şikayetlerine neden olabiliyor. Şişkinlik diyaframı sıkıştırıyor ve göğüs kafesinin hareketi zorlanıyor. Bu da çarpıntı ve tansiyon artışı ile göğüs ağrısı yapıyor. Bu nedenle özellikle oruç tutanların bu tip yiyecek ve içeceklerden uzak durmaları gerekiyor.

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here