Sahur için Önemli Uyarılar

Sahurda tükettiğiniz besinler, hazım, susuzluk, acıkma ve sindirim sisteminiz için önemlidir…

Sahurda, tükettiğiniz besinlerin sindirim sisteminiz açısından yorucu olmayan besin maddelerinden olması, Ramazan ayı boyunca doğru izlenmesi gereken bir süreçtir ve önemsenmelidir.

İşte sahurda yemeniz gereken besinler ve özellikleri!

Kesinlikle sahura kalkılmalıdır. Akşam yenilip yatıldığında, hem sağlığınızı bozarsınız hem de kan şekeriniz düşeceği için aşırı kilo alırsınız.

Kahvaltı, sahur yemekleri için en uygunudur. Tuzlu ve şarküteri ürünlerinden mümkün olduğunca uzak kalınmalıdır.Yağ ve tuz sindirimi zorlaştırır, susamayı çoğaltır. Sahurda özellikle proteinden zengin yumurta, peynir gibi besinler tüketilmeli.

sahur-saglik-onerileri

Sahura kalkmak

Bu tür besinler midenin boşalma süresini uzatarak, acıkmayı geciktirir. Bir porsiyon meyve ile başlanmalı; peynir, ekmek ya da tok tutması açısından patatese zaman zaman yer verilmelidir. Sahurda söğüş olarak hazırlanan domates, salatalık yenilebilir.

Bir su bardağı yağsız süt ya da yoğurt tüketilmelidir. Kahvaltının dışında gününe göre çorba, yanında 1 kase yoğurtla birlikte börek de yenilebilir. Sahurda tatlı yenilirse susamayı erkene alır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik

Name

Website

Phone

Facebook ile Yorum Yazın