Ana sayfa Eskişehir Ne Yenir İçilir Kırım Tatar Çibörek Evi

Kırım Tatar Çibörek Evi

1072
0

Kırım Tatar Çibörek Evi bana göre Eskişehir’de çibörek yiyebileceğiniz en iyi adreslerden biridir. Çibörek denildiğinde aklıma ilk Eskişehir geliyor. Eskişehir denildiğinde ise Tatarlar. Malumunuz Türkiye’de en çok Kırım Tatarı Eskişehir’de yaşıyor. Tatarların hamur işlerindeki hünerlerini bilmeyenimiz yoktur. Bugün yazacağım Kırım Tatar Çibörek Evi ‘nin mihenk taşını da Eskişehir ile özdeşleşmiş özel lezzetlerden biri olan çibörek oluşturuyor.

Kırım Tatar Çibörek Evi
Çibörek Eskişehir

Çibörek

Aranızda “Nihayetinde hamur işi o kadar abartılacak bir şey yok!” diyenler de olacaktır. Hatta farklı şehirlerde veya evlerinde bu lezzeti süper yapanlarda olabilir. Lakin Eskişehir’e gelip de çibörek yemeden dönmek benim için adaba mugayir bir harekettir. 🙂

Eskişehir’de hemen hemen her noktada bir çibörekçi ile karşılaşıyorsunuz. Fakat bu işi hakkıyla ve lezzetli yapan yani “Eskişehir’de en iyi çibörek nerede yenir” sorusuna cevap olacak mekan bence Kırım Tatar Çibörek Evi ‘dir.

Odunpazarı’nın tarihi otantik evlerini ve Kurşunlu Külliyesini gezdikten sonra hem acıkan karnınıza derman olacak hemde size farklı bir lezzet keşfinin mutluluğunu yaşatacak Kırım Tatar Çibörek Evi, Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu Kırım Tatar Müzesinin arkasında geniş ve ferah bir bahçede yer alıyor. Bu sakin ve huzurlu ortam dinlenmek içinde tercih edilebilir.

Kıymalı Çibörek
Kıymalı Çibörek

Özellikle ilk defa yiyecekler için bu mekanı kesinlikle tavsiye ediyorum. Kızartma işlemi çok iyi yapılmış, yağı o kadar hafif ki hiç rahatsız etmiyor. İncecik açılan hamuru, kararında baharatı ve kıyması ile lezzetten lezzete koşuyorsunuz. Yumuşak desen yumuşak, kıtır desen kıtır, sulu desen sulu. Aynı anda birkaç farklı lezzet patlaması yaşayacaksınız.

Ben mekana açıkçası sağlam bir kahvaltıdan 1-2 saat sonra yarı tok gittim. Amacım sadece tadım yapmak ve namını daha önce duyduğum mekan ile ilgili bir fikir sahibi olabilmekti. Ancak bir oturdum pir oturdum arkadaş. 🙂

Kırmızı Biber Turşusu
Kırmızı Biber Turşusu

Kırmızı Biber Turşusu

O kadar lezzetliydi ki çayla beraber 1,5 porsiyona tekabül eden sıcak sıcak 7 tane çibörek yedim. Tabi ikram edilen kırmızı biber turşularının da çok yememde kabahati var. Arzu ederseniz yanında ayranda güzel seçim olur.

Masaya ilk teşrif eden acı kırmızı biber turşusu gerçekten çok başarılı. Eğer yeriniz kalırsa baklavayı andıran içinde incir ve ceviz bulunan samsa tatlısına mutlaka şans veriniz. Hem çok hafif hem de çok lezzetli. Bunun dışında Kırım Tatar Çibörek Evi ‘nin mantısı (Tabakbörek) ve sarması da enfes.

Samsa Tatlısı
Samsa Tatlısı
Tabakbörek (Mantı)
Tabakbörek (Mantı)

Mekan temiz, personel ilgili, kibar ve güler yüzlü. Küçük bir yer olduğu için yoğunluğa bağlı olarak serviste aksama olabiliyor. Fiyat gayet uygun, 1 porsiyon yani 5 adet çibörek 15 TL. Kredi kartı, bankamatik kartı ve türevleri geçmiyor. Kasada ki abla cashleri görelim diyor. 🙂

Kırım Tatar Çibörek Evi

Eğer Eskişehir’e yolunuz düşerse mutlaka gezmeniz gereken noktalardan biri zaten Odunpazarı olacaktır. Odunpazarı’na kadar gelmişken Kırım Tatar Çibörek Evi ‘ne uğramadan gitmeyin derim.

Uğrarsanız beni hatırlayın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer Eskişehir Restoranları için tıklayın.

Kırım Tatar Çibörek Evi İletişim

Adres: Orta Mahallesi, Şeyh Şemsettin Sokak, Vakıflar Müdürlüğü Karşısı No: 15/1 Odunpazarı / Eskişehir
Telefon: 0222 220 65 10 – 0554 908 69 74

Gurmex'i instagramda takip edin
GURMEX DEĞERLENDİRME
Temizlik
Lezzet
Servis Hizmet
Atmosfer
Fiyat Performans
Önceki makaleMuammer Usta Cağ Kebap
Sonraki makaleSağlık Pide
Gurmex.com kurucusu. Uluslararası bir Catering şirketinde IT uzmanı. Koyu bir Bursaspor taraftarı ve kongre üyesi. Yemelere ve gezmelere doyamıyor. Hayatının özeti 4 kelime de saklı. Gez, Ye, Dua Et, Sev...

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here