Ana sayfa Prag Ne Yenir İçilir Eska Prag – Michelin Restaurant 2019

Eska Prag – Michelin Restaurant 2019

289
0

Eska Prag deneyimimi kaleme aldığım ilk Gurmex yazısıyla sizleri selamlamak isterim. Buna paralel olarak seçtiğim restoranın ilk yazıya yakışır kalitede olması da kesinlikle tesadüf değil. Eska Prag 2017-2018-2019 yıllarında Michelin Rehberine girmiş, biz de iz bırakan şık bir restoran oldu.

Çek Cumhuriyeti‘nin başkenti Prag’ın Karlin bölgesinde yer alan ve Michelin’in (bib gourmand) listesine girmeyi başaran Eska; hem ambiyansı hemde fırın ve kafe özelliği ile dikkat çekiyor. Restoran, ilhamını ise İskandinav mutfağından alıyor. Eski bir imalathane’den restorana dönüştürülmüş restoranın ambiyansı güzel, ama çok da etkileyici veya benzersiz değil baştan söylemiş olayım.

Michelin Guide Eska Prag

Michelin Restaurant 2019

Michelin Guide; henüz içerisine Türkiye‘nin dahil edilmediği, her yıl gizli gıda müfettişleri tarafından yıldız ile değerlendirilen restoranların yer verildiği ve yılda bir kez basılan kırmızı renkli kitabın adıdır.

Michelin, restoranları genel olarak her yıl bir yıldız sistemiyle derecelendiriyor. Eska Prag gibi restoranlar, bu derecelendirme sonucunda yemeklerin kalitesine göre bu yıldızlar ile ödüllendiriliyor. Bir yıldız, kategorisinde iyi bir restoran olduğunu gösterirken, iki yıldız mükemmel bir mutfağa sahip olduğunu, üç yıldız ise restoranın olağanüstü yemekler sunduğunu ifade ediyor. Yıldız alan lokantalar arasında 3 yıldızlı olanların sayısı tüm dünyada 100 tane bile değil. Yıldızlar ise çiçek simgesiyle gösteriliyor.

Michelin Restaurant Eska

Bib Gourmands

Rehberde yıldızlı olmayan, ama Michelin’in tavsiye ettiği lokantalara ise Bib Gourmands kategorisinde yer veriliyor. Yine bu lokantalar da Michelin’in gıda müfettişleri tarafından her yıl belirlenmektedir. Bir restoranın Bib Gourmand listesine dahil olabilmesi için $$ veya daha düşük bir ücret karşılığında (vergiler hariç) yemek, şarap, tatlı servis ediyor olması gerekiyor. Bib Gourmands kategorisi restoranları meşhur Michelin maskotunun resmiyle belirtiliyor.

Eska Prag gibi restoranlar Michelin rehberinde yer alabilmek için mutlaka gizli gıda denetçisinin dikkatini çekecek kadar yaratıcı olmak zorundadırlar. Yine menülerinde taze ve yerel malzemelerden hazırlanmış benzersiz ürünlerin bulunması önemli bir kıstastır.

Fırın Prag

Michelin yıldızı neden bu kadar önemseniyor? Çünkü bu yıldızların restorana ve restoranın şefine kazandırdığı şöhret sayesinde müşteri sayısında ve müşteri profilinde ciddi bir artış yaşanıyor.

Michelin hakkında yeterli olduğunu düşündüğüm özet bilgiyi verdikten sonra tekrar Eska Prag deneyimimize dönebiliriz.

Eska Prag Menü

Eska Prag sıradan malzemeler ile geleneksel teknikler kullanarak bence göze ve mideye hitap eden lezzetli ürünler sunuyor.

Eğer Eska Prag’a bir gün gitmeyi düşünürseniz, aperitif önerilerim olan deneme yanılma yöntemiyle buldukları el yapımı özel içecekleri, nefis kruvasanları, ev yapımı kahve kekini, sandviçleri ve çıtır kabuklu ekmeklerini mutlaka deneyin.

kuzu ciğer ve dil
Kuzu Ciğer ve Dil

Biz son Eska Prag ziyaretimizde kuzu ciğeri ve dil ile üzerine karamelize edilmiş kabak çekirdeği bulunan mayalanmış kırmızı buğday tercih ettik. Vejetaryen seçim olan mayalanmış kırmızı buğday peynir ve kabak eşlikçileri ile servis ediliyor.

Mayalanmış Kırmızı Buğday
Mayalanmış Kırmızı Buğday

Bakmayın resimlerdeki şekilli kadehlerin olduğuna, yanına ise lokantanın özel içeceklerinden biri olan elmalı, havuçlu limonata istedik. 🙂 Restoranda kola türevi asitli içecekler satılmıyor, sadece 3 çeşit limonataları var. Restoran biraz organik ve sağlıklı yaşamı ön plana almış gibi gözükse de çeşit çeşit biralar ve geniş bir şarap kavı mevcut.

Michelin star Eska

Biz restorandan gayet mutlu ayrıldık. Zaten açıldıktan 15 ay sonra Michelin Bib Gourmand ödülünü almış olması mekanın kalitesinin bir göstergesi olsa gerek. Arzu edenler Eska Prag menü ve fiyatlarına buraya tıklayarak ulaşabilirler.

Eska, geleneksel ve moderni bir araya getirirken özel fırını ile şaşırtıyor. Restoranın Şefi Martin Štangl‘ın cesur bakış açısı, Çekya’nın doğal ve taze malzemelerinden yapılmış lezzetleri, tabakta ve hatta lokantanın her detayında hissediliyor.

Eska Prag ‘da kahvaltının, iş yemeğinin veya samimi bir akşam yemeğinin keyfini sürebilirsiniz. Mutlaka uğrayın!

Sevgiler.

Diğer Prag Restoranları için linke tıklayın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Eska Prag İletişim 

Adres: Pernerova 49 186 00 Prag 8 – Karlín
Telefon: +420 731 140 884
Michelin Guide: Bib Gourmand 2017, 2018, 2019

Gurmex'i instagramda takip edin
GURMEX DEĞERLENDİRME
Temizlik
Lezzet
Servis Hizmet
Atmosfer
Fiyat Performans
Önceki makaleBudva’da Ne Yenir? En İyi 5 Restoran
Sonraki makaleAdam & Siam Thai Restaurant
Gurmex; yüzlerce şehir ve ülkeye ait yeme içme kültürü bilgisi veren Türkiye’nin en kapsamlı gurme gezi sitesidir. 2 Doktor 7 Mühendis 17 Yazar 124 Ülke. Bizi Instagram/gurmexcom hesabımızdan takip edebilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here