Gıda Fiyatları 2016 Endeksi Yedi Yılın En Düşük Seviyesinde

Gıda fiyatları 2016 endeksi yedi yılın en düşük seviyesinde

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafında hesaplanan küresel Gıda Fiyatları Endeksine göre Ocak ayında başta şeker olmak üzere tüm gıda maddelerinin fiyatları Aralık ayına oranla yüzde 1,9 oranında düşüş gösterdi.

Gıda Fiyatları Endeksi, FAO tarafından uluslararası pazarlarda tahıl, bitkisel yağ, süt ürünleri, et ve şekerden oluşan beş ana gıda maddesinin fiyatları ve ticareti takip edilerek belirleniyor. Fiyat endeksi Ocak ayı için 150,4 olarak hesaplanmış bulunuyor. Bu rakam endeksin geçtiğimiz yıla oranla yüzde 16 düştüğünü ve 2009 Nisan ayından bu yana ki en düşük seviyede olduğunu gösteriyor.

gida-fiyatlari-2016-endeksi-gida-ekonomisi

FAO, üretimin yüksekliğini, yavaşlayan dünya ekonomisini ve ABD Dolarının güçlenmesini gıda fiyatlarındaki düşüşün ana nedenleri arasında gösteriyor.

FAO, ayrıca, tüketim miktarındaki azalma ve 2015 hasatının beklenenden fazla olacağının öngörülmesi nedeniyle 2016 yılı tahıl stok miktarının da artacağını tahmin ediyor.

Kaynak: UnicAnkara

Gurmex

Gurmex; Ne Yenir, Yemek Nerede Yenir ve Gezilecek Yerler hakkında bilgiler veren Türkiye’nin en kapsamlı Yeme İçme endeksli gurme gezi sitesidir. Şuana kadar 30 ülke 10’larca şehirden gurme, yeme içme, mekan ve gezi deneyimlerimizi eğlenceli bir dille sizlerle paylaştık. Bizi özellikle sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik

Name

Website

Phone

Facebook ile Yorum Yazın