Tallinn Gezi Rehberi: Tallinn’e Nasıl Gidilir? Tallinn’de Nerede Kalınır?

Tallinn Gezi Rehberi: Nasıl Gidilir? Nerede Kalınır?

FOTOĞRAF: TRUEANOMALY.ORG

Estonya’nın başkenti Tallinn, büyülü Ortaçağ atmosferi ve engin ormanları ile kesinlikle görülmeye değer bir şehir.. Peki bu güzel şehre “Nasıl Gidilir” ve “Nasıl Gezilir” diye merak ediyorsanız gelin Seyahat İpuçlarına hemen bir göz atalım;

estonya-tallinne-nasil-gidilir-ucak-ucus-biletler-fiyatlar-tallinn-nasil-gezilir-gezi-rehberi

Estonya Tallin’e Nasıl Gidilir?

Elbette en pratik yolu THY tarifeli seferleri.. Türk Hava Yolları haftanın 6 günü karşılıklı İstanbulTallinn seferi yapıyor. Bu cümlenin sonunda hemen THY sayfasını açıp kontrol edeceğinizi ve “Ooo çok pahalı yaa!” diyeceğinizi tahmin ediyorum.

Ama iyi haber şu: Estonya Tallinn, Letonya Riga ve Litvanya Vilnius hatları THY’nin en sık kampanya yaptığı hatlar arasında.. THY’nin indirim kampanyalarını duyurduğu “Wingo” ya üye olursanız bu hatlara bazı dönemler yapılan indirimlerle her şey dahil 110$ hatta 99$’a bile uçma şansını yakalayabilirsiniz. THY İstanbul Tallinn uçuşu yaklaşık 3,5 saat sürüyor. Konforlu bir uçuşla nasıl vardığınızı anlamıyorsunuz bile.. İkramlar da gayet güzel..

tallinn-nasil-gidilir-nerede-kalinir-estonya

Tallinn’de Nasıl Gezilir? (Şehir İçi Ulaşım ve Toplu Taşıma)

Tallinn gezilecek yerler açısından tam bir cennet.. Hem şehir içinde de şehir çevresinde gezilecek bir çok yer var. Old Town zaten çok güzel korunmuş ve küçücük bir bölge.. Sokaklarında yürümek, o çağların bozulmamış büyüsünü hissetmek için ayaklarınız şişene kadar her binayı her ara sokağı keşfedin! Bu keyif hiç bir şeyde yok. Ancak hemen şehrin çevresinde de çok nefis parklar, gezilecek alanlar var. Gitmişken buraları da atlamamalı. Tallinn şehir içi ulaşım için eğer birden fazla kişiyseniz taksi tutmak en iyi fikir.. Ama şehirde taksi fiyatları sabit değil. Değişik firmaların değişik km. fiyatları var.

İşte size bir püf noktası daha: Estonya’da tıpkı bizdeki taksi uygulamaları gibi bir taksi uygulaması var Adı “Taxify” Bunu gitmeden akıllı telefonunuza indirin. Yurtdışı internet paketiniz olmasa bile şehrin her köşe başında free wifi bulabilirsiniz. Uygulamayı açıp taksi çağırdığınızda çevrenizdeki tüm taksilerin hem firma isimlerini hem de km başına aldığı ücreti rahatça görebilirsiniz.

tallinn-nasil-gezilir-sehirici-ulasim-nasil-taxi-taksi-app-estonya

Tallinn’de gezilecek yerler için diğer yazımda pek çok öneri bulacaksınız. Ancak buraya kadar kadar gelmişken günübirlik de olsa Finlandiya Helsinki’ye uğramamak olmaz. Peki “Tallinn’den Helsinki’ye nasıl gidilir?“, Tallinn Limanından her gün kalkan büyük feribotlar var. Yolculuk aslında yalnızca 2,5 saat. Ancak bu gemiler size kısacık bir süre de olsa Cruise keyfi yaşatacak kadar konforlu. Linkteki siteden gemilerin Tallinn’den Helsinkiye ulaşım saatlerini, firma isimlerini ve fiyatları kolayca görür, rezervasyon yaptırıp bilet alabilirsiniz. Tarihe ve doluluk oranına göre değişse de TallinnHelsinki ulaşım fiyatı 35€ (gidiş-dönüş) tutuyor bu güzel gemilerle.. gitmeden olmaz 🙂

tallinnden-helsinkiye-nasil-gidilir-ne-yapilir-nasil-gezilir-estonya-gezi-rehberiAr yu redi beybi? Talinn Helsinki yolcusu kalmasın.

Tallinn şehir içi ulaşım için ise metro, tramvay veya otobüsü güvenle kullanabilirsiniz. Tüm bunlarda kullanacağınız 3 tip bilet sistemi var. İsterseniz tek kağıt bilet alıp (2€) isterseniz de sınırlı veya sınırsız akıllı kart alıp şehir içi ulaşım, hatta müze ve ücretli parklara da girebilirsiniz. Toplu ulaşım ve bilet bilgilerinin ayrıntılarını linkteki siteden öğrenebilirsiniz.

Estonya Tallinn’de Nerede Kalınır?

Bunca modernliğe rağmen ortaçağ kültürünü son derece iyi koruyan ve çok güzel yansıtan bir başkentleri var “Old City“de.. Ortaçağ’dan kalma surlar ve 22 taneden 21‘i halen sapasağlam ayakta olan kuleler var. Kiliseler, katedraller, taş sokaklar, yerel mutfak ve büyüleyici atmosfer size hangi çağda olduğunuzu unutturuyor. Bu nedenle Tallinn’de kalınacak yerler konusunda en iyi seçenek Old Town içindeki binlerce yıllık binalardan dönüştürülmüş küçük oteller olabilir. Orijinal taş duvarlı ahşap tavanlı hoş otellerde kendinizi uyanır uyanmaz başka bir çağda hissedebilirsiniz.

Estonya ve Tallinn hakkında kısa kısa ilginç bilgiler öğrenmek ve “Tallinn Yeme İçme Rehberi“mize göz atmak isterseniz buyurun;

Tallinn Yeme İçme Rehberi: Tallinn’de Ne Yenir, Ne İçilir, Ne Yapılır?

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik

Name

Website

Phone

Facebook ile Yorum Yazın