Somunarası Değirmendere: Kocaeli’de Balkan Köfte Nerede Yenir?

Somunarası Değirmendere: Kocaeli’de Balkan Köftesi Nerede Yenir?

Balkanlardan sadece soğuk hava gelmez köfte de gelir. Bu harika mottoyla yola çıkan Somunarası, Balkan köftelerinin asırlar süren lezzet yolculuğunda tüm Türkiye‘de Balkan havası estirmeye kararlı görünüyor. Dolayısıyla bu yazımızda sizlere “Kocaeli’de köfte nerede yenir?” sorusunun cevaplarından birini vereceğiz. Lezzetinin sırrını asırlara dayanan bir mutfak kültüründe saklı olarak tanımlıyorlar. İzmir, Antalya, Afyon, Denizli, Isparta, İstanbul ve Kocaeli‘de şubeleri var, yakın zamanda da Yozgat‘ta bir şube açılacağını öğreniyoruz. Türkiye’nin en iyi köftecilerinden biri olma yolunda ilerleyen Somunarası; burger değil köfte yiyeceğiniz gerçek bir köfteci..

loading...

Somunarası Kocaeli, İzmit Gölcük Değirmendere köfte nerede yenirTahin soslu piyaz salata

Kocaeli, Gölcük Değirmendere‘de yol kenarında yer alan bu yol üstü lezzet durağı harika bir Balkan Köftecisi olarak karşılıyor bizleri.. Girişte hoş bir karşılama ve evinize giriyor sıcaklığında doğal bir ortam var. Tuğla iç mekan dizaynı, siyah beyaz tablolar ve en çok dikkat çeken de minik minik ağaçlar oluyor. 110 kişi kapasiteli, bahçe teraslı Somunarası‘nda evinizde mangal yapıyormuş hissine kapılıyorsunuz. Mekan bence Kocaeli‘de köfte cenneti olmaya en büyük aday..

Somunarası İzmit, Kocaeli Gölcük Değirmendere balkan köftecisiOtantik Sıra Dışı Dizaynı ile Dikkat Çekiyor.

Mekan sahibi Mustafa Bey daha doğal bir ortam olması için çeşitli ağaçlarla salonu süslemeye çalıştıklarını belirtti. Hatta tadına da bakabilirsiniz her biri harika diye de ekledi. 🙂 Mandalina, limon ve kumkuat ağaçları yeşil turuncu renkleriyle bahçedeymiş havası veriyor.

Kocaeli izmit gölcük nerede ne yenir,Somunarası

Köfte denilince aklımıza gelen çeşitlerin hepsini yerle bir eden bir menü var karşımızda.. Her biri Balkanlardan gelen enfes lezzetler dolayısıyla orijinal isimleri ile de süslenmiş, merak içinde siparişlerimizi veriyoruz. Tabi tavsiye almadan da edemiyoruz. Kısa Köfte (Cevapcici), Ev Tipi Sucuk Köftesi (Sucukise), Yassı Köfte (Pleskavisa), Kaşarlı Yassı Köfte (Pleskavisa sa sirom) ve Acılı Yassı Köfte (Lyuta pleskavisa) en çok dikkat çekenler arasında..

Kocaelide sucukise ev tipi sucuk köftesi nerede yenir, somunarası kocaeli gölcükSucukise Ev Tipi Sucuk Köfte, Acı Sos, Közde Soğan ve Patates

Bunun yanında köfte sevmeyenler olur diye tavuk çeşitleri de menülerde yerini almış. Piliç Şiş ve natürel piliç bonfile önerilen tavuk çeşitleri arasında.. Balkan köftecisine geldim ve menüde ne varsa tadına bakmak isterim derseniz eğer, Balkandan Karışık tercih etmeniz yeterli.. 4 adet kısa köfte, 4 adet kasap köfte, 2 adet piliç şiş ve 2 adet ev tipi sucuk köfte şeklinde güzel bir tadım menüsü olabilir.

Somunarası nerede nasıl gidilir menü fiyat adres telefon kocaeliŞeflerin hazırlıkları izlenebilecek şekilde şeffaf mutfak tercih edilmiş

Eski Yugoslavya‘ya özgü Pleskavisa hem tabakta porsiyon hem de somunarası olarak sevilenler arasında, somunarası olarak tercih ettiğiniz menüler yanında közde soğan, ev tipi patates ve acı sos ile ikram ediliyor. Hangi menüyü alırsanız alın bu üçlü standart olarak masanıza servis ediliyor. Tahin soslu piyaz, beyaz lahana salatası ve cacık bizim ilave olarak istediklerimiz.. Ayrıca içecek olarak yoğun tavsiye üzerine Hoşaf ve Adana‘dan özel olarak gelen acılı şalgam tercih ediyoruz. Menüler geldiğinde masada tarihi bir hava esiyor. Paslanmaz çelik tabaklarda süslenmiş köfte menüleri gözümüzü, gönlümüzü şenlendiriyor. Köfteler deki mangal tadı muazzam, bu tadı Kocaeli‘de her köftecide bulmak mümkün değil..

Kocaelide pleskavisa yassı köfte nerede yenir, somunarası bir balkan köftecisiSomuna Sığmayan Mangal Yürekli Köfteler..

pileskavisa, cevabi,cevapcici balkan köfteleri kocaeli izmitPleskavisa: Yassı köfte, kaşarlı ve acılısı da var.

Salatalar gerçekten doyum olmayacak şekilde lezzetli, böylesini yemediniz dedikleri kadar var. Cacık kendine has yoğun kıvamı ve yoğun lezzeti ile fark ediliyor.

Kocaeli izmitte cevapcici cevabi köfte nerede yenir, somunarasu gölcük değirmendereCacık ve Beyaz Lahana Salatası

İçeceklerden en çok ilgimi 3 çeşit meyve ile yapılmış olan hoşaf çekiyor. Üzüm, erik ve kayısı taneleri tarçın ile birleşerek, meyve şekerinden pekte fazlasını içermeyecek şekilde hazırlanmış, muazzam bir tadı var. Sunumları da oldukça güzel, özellikle kaşıkla servis ediliyor.

kocaelide hoşaf nerede içilir, somunarası kocaeliÜzüm, kayısı ve erik üçlüsü ile üç meyveli hoşaf

Mekanda “Köfte ama gerçek..” mottosunu hatırlıyor ve harbi köfte yedik diyerek ayrılıyoruz. Köfte‘de oldukça iddialı bir mekan Somunarası, ayrıca saydığımız köfte çeşitleri dışında tavuk ve sucuk çeşitlerini de göz ardı etmemek gerek. Osmanlı Sucuğu‘da sevilen tatlar arasında..

Ayrıca her güne has bir çorba da menüde dikkat çekiyor. Mercimek Çorba, Domates Çorba, Kremalı Tavuk Çorba gününe özel olarak servis ediliyor.

Yemek sonrası tatlı tercihimiz özel vanilya çiçeği dondurması ile sunulan peynir tatlısı oluyor, Trakya bölgesine has bu tatlı oldukça hafif..

Kocaelide peynir tatlısı nerede yenir, izmit somunarasıVanilya çiçeği dondurması ile servis edilen peynir helvası

Somunarası, Balkan mutfağının tadına doyum olmayan lezzetlerini Kocaeli‘ye taşıdı. Bence İzmitliler olarak çok şanslıyız. Somunarası‘nda çıkacağınız lezzet yolculuğunda yediğiniz hiç bir lezzetin tadını unutamayacaksınız.

Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın, uğrarsanız bizi de hatırlayın..

Sevgiler..

Diğer Kocaeli Lezzet Durakları için linke tıklayın.

Somunarası Balkan Köftecisi
Adres: Yalı Mahallesi, Karayolu D130. No: 140 Değirmendere – Gölcük / Kocaeli
Tel: 0262 4264040

loading...

Yorum Yazın

Facebook ile Yorum Yazın