Şırdancı Bedo: Adana’da Şırdan ve Mumbar Nerede Yenir?

Şırdancı Bedo: Adana’da Şırdan ve Mumbar Nerede Yenir?

Şırdancı Bedo yazısı ile bugün sakatatın nirvanası ve Adanalıların müptela olduğu özel bir lezzetten, şırdan’dan bahsedeceğim sizlere.. Eğer ıyyyy, uyyyy, ööögggh falan diyecekseniz ve konumuz pek ilginizi çekmeyecekse sizi farklı Adana lezzetleri için Adana Lezzet Durakları kategorimize alalım. 🙂

Hikmetine sual olmaz Adanalılar şırdan ve mumbarı çok seviyor. Hatta koca bir şehir akşamları sırf şırdan yemek için sokaklara dökülüyor desem sanırım yalan söylemiş olmam. Adanalıların severek yediği şırdan benim ise ilk defa tadacağım bir lezzet.

Şırdancı Bedo, Adana'da şırdan nerede yenir en iyi şırdancılar

Mekan olarak tercihimiz Adana’nın en iyi şırdancılarından biri olan Şırdancı Bedodur. Önce çürük çorbası ile başlıyoruz, iri taneli ve oldukça lezzetli. Mekanda paça çorbası, işkembe çorbası ve mercimek çorbası da çok tavsiye ediliyor eklemiş olalım. 

adanada-curuk-iskembe-paca-corba-nerede-icilir-yenir-corbacilar-sakatatcilar-sirdanci-bedo-adana

Şırdanın iyisi nasıl anlaşılır?

Adanalı dostlarımızın “iyi pişmiş, orta boy yapraklı şırdanın üzerine tanımayız.” tavsiyelerini dikkate alıyor, önce şırdan ardından mumbar sipariş ediyoruz. Çok kalabalık bir mekan olmasına rağmen servis takdire şayan, personel arı gibi çalışıyor. Siparişler bir kaç dakika içinde masaya geliyor.

adana-sirdan-sirdancilar-sirdanci-bedo-adananin

adanada-mumbar-kirkkat-nerede-yenir-mumbarcilar-sirdanci-bedo-adana

Şırdan Nasıl Baharatlanır?

Hemen baharatlama işlemine geçiyoruz. Şırdan yemenin farklı usulleri var. Bol pul biber – az kimyon, bol kimyon – limon sosu veya bol kimyon – az pul biber – tuz kombinasyonlarını deneyebilirsiniz. Bu arada üzerinde yer alan ipliği çıkarmayı unutmayın. Yörede bununla ilgili “şırdan ipliklerinden bedava çıksın” şeklinde bir geyik bile dönüyor. 🙂

Görüntüsü sebebiyle biraz çekinerek yememe rağmen beğendim, gayet lezzetliydi. Mumbar’da aynı şekilde başarılıydı. Bence bir kere de olsa ön yargılarınızdan arının ve mutlaka deneyin. Eğer mumbar veya işkembe çorbası seviyorsanız şırdanıda seveceğinizi düşünüyorum. Farklı bir lezzet. yeniliklere açık olanların veya yeni lezzetler keşfetmek isteyenler için ilk Adana akşamında yapılacak şeylerin başında Şırdancı Bedo’ya gitmek olmalı. Bu mekan şırdan, mumbar ve paça için tereddütsüz en iyi adres.

adana-sirdanci-bedo-menu-fiyat-nerede-nasil-gidilir

Tek handikap şırdan yerken çok fazla etrafınıza bakmamanız gerekiyor. Çünkü tencerelerin önüne çöküp elleriyle şırdan yiyenleri gördüğünüzde bir ihtimal iştahınız kaçabilir. Ben çok takılmadım, aksine benim için çok ilginç bir tecrübe oldu. 🙂

Temiz, lezzetli ve fiyat-performans dengesi çok iyi. kaliteli hizmet, hızlı servis ve güler yüzlü personel en büyük artıları. Her şey siz söylemeden yapılıyor ve masanızı gözetleyen sürekli bir personel bulunuyor. Mekan tadilat geçirmiş hem iç hem dış oturma yerleri güzel ve oldukça ferah.

Özetle Adana’nın yöresel yemekleri olan şırdan, mumbar, çürük ve kırkkat bu mekanda yenir.

en-iyi-sirdancilar-sirdan-tencere-seyyar-adanada-nerede-ne-yenir-sirdanci-bedoŞırdan Bedo Menü

Özellikle şırdan bir Adanalının asla vazgeçemeyeceği lezzetlerin başında geliyor. Dolayısıyla Adanalılar şırdanın iyisini bulmanın gerçekten zor olduğunu ve seyyarlar içinde daha iyilerini yapanların olduğunu söyleyeceklerdir. Fakat ilk kez deneyimleyecekler için bence seyyardan önce en iyi seçim kesinlikle Şırdancı Bedo’dur.

Uğrarsanız bizi hatırlayın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve dünyadan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexpo ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Şırdancı Bedo

Adres: Kocavezir Mahallesi, Karacaoğlan Caddesi Seyhan / Adana
Telefon: 0322 3654454

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik

Name

Website

Phone

Facebook ile Yorum Yazın