Şarm El Şeyh Gezi Rehberi: Şarm El Şeyh’e Nasıl Gidilir, Ne Yenir, Ne Yapılır?

Şarm El Şeyh Gezi Rehberi: Şarm El Şeyh’e Nasıl Gidilir, Ne Yenir, Ne Yapılır?

FOTOĞRAF: EGYPTE.NL | SAVOY RESORT

Mısır, derin tarihi kadar hiç derin olmayan sularda bile size mucize güzellikler yaşatacak rengarenk denizi ile ünlü..

Aslında dünyada bana göre 3 farklı Mısır var! Biri o kitaplarda bol bol okuduğunuz piramitleri, tapınakları ve muhteşem hazinelerle süslü yer altı mezarlarının olduğu Mısır.. Bunları ülkenin güneyinde Luxor krallar vadisinde ve Kahire’de görebilirsiniz.

misir-gezi-rehberi-blog-sharm-el-sheikh

İkincisi yıllardır o kadim kültürün ekmeğini yiyen Mısır.. Biraz mistik, çokça kirli, Arap kültürüne eğer çok hayran değilseniz sizi biraz rahatsız edebilecek bir hali vardır. Etleri açıkta satılır. Taksi pazarlık usulüdür, eğer pazarlık etmezseniz direkt normal fiyatın 5 katını isterler. Aman dikkat!

sarm-el-seyh-insan-profili-misir-kultur-yasam-hayat-gezi-rehberi

Üçüncüsü Mısır‘ın yani benim hayranı olduğum Kızıldeniz’in muhteşem su altı dünyasıdır ki bu cennete ulaşmak için yanıp tutuşmamıza sebep olan cennetin adresi şüphesiz Şarm El Şeyh‘tir. Kızıldeniz rengarenk balıklar, mercanlar ve türlü türlü güzel canlıları içinde barındıran tam bir su altı cenneti..

sarm-el-seyh-nerede-konaklama-yapilir-en-iyi-oteller-misir-blogKaynak: www.thomson.co.uk

Bu rengarenk deniz öylesine bonkör ki ne dalış ustası ne de usta bir yüzücü olmanıza hiç gerek yok. Bu güzel dünyaya misafir olmak, onları saatlerce izlemek için bir deniz gözlüğü ve biraz cesaret gerekiyor. Bu berrak sularda bir çok deniz canlısı, pek çok balık, bitki türü ve bol bol mercan görebilirsiniz.

sarm-el-seyh-su-alti-kizildeniz-misir-gezi-blog

Şarm El Şeyh’e Nasıl Gidilir, Şarm El Şeyh’te Nerede Kalınır?” diye soracak olursanız bu güzel su altı cennetine Türkiye’den hem ucuz hem de çabuk gidebilmek mümkün.. Yalnızca bir ay evvelden aldığımız 199 €’luk THY Bileti ve Booking’den uzun araştırmalar sonucu bulduğumuz Hilton Shark Bay (her şey dahil) rezervasyonu toplam kişi başı 1100 TL tuttu (4 gece 4 gün). Gerçi ismine kanıp Hilton’u iyi bir şey sandık, yanılmışız. Ama bu fiyatlara o civarda onlarca otel var. Siz her şey dahil değil yarım pansiyon sistemiyle yine 4-5 yıldızlı otelde daha bile ucuza kalabilirsiniz.

sarm-el-seyh-denize-girilecek-yerler-kizildeniz-misir-gezi-blog

Hem THY, hem Pegasus Şarm El Şeyh‘e gece 3 civarı iniyor. Gece o saatte otele sadece yatmak için gidiyorsunuz ve bir gün kaybınız varmış gibi geliyor. Ancak son gün öğlen odayı boşaltıp gece yarısına kadar oteli, denizi ve çarşı pazarın olduğu Naama By semtini ya da Soho‘yu yaşama imkanınız oluyor. Yani 4 gece 4 günü dolu dolu kullanıyorsunuz. Yurt içinde deniz tatili yapmaktan çok daha hesaplı..

Mısır Kızıldeniz’de siyah ve vahşi bir güzel..

Ama bunların hepsi bir tarafa Mısır’da Siyah, vahşi ve güzel biri var ki hiç sormayın. Tüm gezi boyunca ekip birbirine hiç bir şey sormasa da aslında gizliden gizliye hep onu aradı. Onu gördüğümüzde ise suyun altında ve yüzer konumda olduğumuz halde herhalde hepimizin dizlerinin bağı çözülmüştü. Sırf bu anı tekrar yaşamak için bile tekrar tekrar gelmeye değer bir şehirdir Mısır Şarm El Şeyh..

sarm-el-seyh-ne-zaman-gidilir-hangi-mevsim-tarihler-misir-gezi-rehberi

Bizim amacımız ne ışıklı Şarm El Şeyh gece hayatı, ne havuz başı keyfi, ne de sakin bir tatildi. Soğuk havaya, buz gibi esen rüzgara ve tüm şanssızlıklara rağmen yılmadık. Harika insanlar tanıyıp, güzel dostluklar kurduk. Ama asıl amacımız farklıydı, herkese onu sorduk ve en derin köşelerde onu aradık. Oysa ki aradığımız canavar bir gün ansızın yanı başımızda beliriverdi. 2 metre boyunda dev simsiyah bir Müren Balığı!

İstese bir hamlede bu meraklı ziyaretçilerini yutabilirdi. Burası onun dünyası, seçim onun seçimiydi, fazlalık olan bizlerdik. Etrafımızda dolandı, heybeti ve vahşi dünyadaki ünü suyun çok üzerindeydi. Konuklarının canını bağışladı ve uzaklaştı. Bizler ise geride şaşkın, ürkmüş ama bir o kadar mutlu bir şekilde kalakaldık. Dönüş yolunda yapılacak tek şey yeni bir ziyaretin planlarının hayallerini kurmaya başlamak oldu.

Hiç yüzme bilmeseniz bile otelinizin hemen önünde belinize kadar gelen suda bu muhteşem dünyanın konuğu olabilirsiniz. O güzelim renkleriyle o muhteşem şekilleriyle insanı “Allah’ım bu güzellikleri nasıl yarattın? Hadi onu yarattın da bunlar dururken bu çirkin insanoğlunu nasıl yeryüzüne hakim kıldın?” diye düşündürür.

Böyle güzel bir cennetten sonra hiç bir denizden keyif alamama tehlikesi ise en can yakıcı kısımdır.

Şarm El Şeyh ve su altı güzellikleri anlatmakla bitmez, yaşanmadan hissedilmez.

İşte size harika bir Şarm El Şeyh tatili için pratik bir yap/yapma listesi.. Ayrıntıları ve anlaşılmayan her noktayı yorum kısmından sorabilirsiniz.

Şarm El Şeyh Gezisinde Yapılacaklar ve Yapılmayacaklar Listesi

# Mısır vizesi maalesef gerekli.. Çok fazla evraka gerek yok basit birkaç evrakla vizenizi alabiliyorsun. Ancak kimi zaman 2 hatta bazen 3 haftayı bulabiliyor. O yüzden heyecan yaşamamak için 1 ay evvelden müracaatını yap!

# Rezervasyon yaparken otelin deniz kıyısı olduğundan kesinlikle emin ol! Kimi otellerin 2 ayrı binası oluyor. Hesaplı olacak derken çöl ortasında bir otelde konaklamak zorunda kalabilirsin. Bunu teyit ettirmeden rezervasyon yapma!

# Uçak bileti 00.15 gibi abuk bir saatte olduğundan hangi günün gece yarısı gidilecek, hangi tarihte dönülecek aman çok dikkat et! Ufak bir kafa karışıklığı senin bir önceki günün biletiyle havaalanında şok yaşamana sebep olabilir.

sarm-el-seyh-eglence-hayati-gezi-rehberi-misir

# Gecenin bir vakti uçaktan indiğinde eğer otelinden servis istemediysen taksiciye 15 dolardan fazla sakın verme! Normalde şehrin her yerine 10$’a giderler ama max 15$’dan fazlası fena kazıklanıyorsun anlamına gelir.

# Otele vardığında odan tam bir hayal kırıklığıysa sakın resepsiyonun “valla inanın en iyi odayı size verdim” yalanına kanma! Ertesi gün odanı değiştirmekten asla çekinme!

# Günlük öğle yemekli tekne turları tam bir zaman kaybıdır. Saatlerce limanda bekleşip öğle yemeği ve nerede olduğu belirsiz koylara ‘İşte Ras Muhammed’ demelerine kanma! 3 kez denize gireceğim diye kişi başı 25$ sakın verme! Onun yerine otelin sürat teknesiyle anlaşıp (Bizim otelde 8 kişilik teknenin saati 75$’dı.) çok daha sür’atli, konforlu enfes yerlerde (Tiran Adası veya Ras Muhammed Resifi) yüzebilirsin. Üstelik yolda sana yunusların eşlik etmesi de bonusun olur.

# Geceleri renkli, ışıklı ve müzikli Mısır Şarm El Şeyh eğlencelerini yaşamak için Naama Bay’a mutlaka uğra! Ücretsiz otel servisi yoksa her yer için taksi fiyatı 10$ unutma! Taksici verdiğin 10$’ı elinde değiştirip bu 1$ diye iddia ederse en yakın turizm polisine şikayetle etmekle kendisini tehdit et ve gerekirse bunu yapmaktan çekinme!

sarm-el-seyh-gece-hayati-misir-gezi-seyahat-rehberi-blog

# Ülkede Mısır Poundu kullanılıyor. Doları her yerde pounda çevirebilirsin ama poundu bir daha dolara çeviremezsin. Üstelik pek çok şeyi dolar ile almam mümkün. Çok fazla dolar bozdurup dönüşte elinde gereksiz poundlarla kalma!

# Asla tek bir mercan, balık veya herhangi bir deniz canlısını dönüşte yanına alma! Normal insanı yeterince kaba ve küstahken bir de bu memleketin polisi, nezareti veya hapishanesiyle muhatap olmak istemezsin diye düşünüyorum.

# İlk defa gidiyorsan ve biraz tırstıysan tur şirketleriyle gidebilirsin. Ama orada terör, savaş falan var diyen eşi, dostu hiç umursama! Şarm El Şeyh’de bir şeycik yok. Rahat ol!

# Nisan – Mayıs ve Eylül – Ekim – Kasım arası en güzel zamanıdır bir kerecik olsun görmeye yaşamaya değer.. Kesinlikle bu cenneti kaçırma!

Şarm El Şeyh Gezisine Mutlaka Çıkmanız İçin 12 Süper Sebep..

1- İş hayatı, kış mevsimi ve ülkenin tüm sıkıntısını kısa bir süreliğine unutup kendinizi Mısır‘da Avrupalı bir turist gibi hissedebilirsiniz.

sarm-el-seyh-harita-gezi-rotalari-yapilacaklar-listesi-misir-gezi-blog-rehber

2- Hayır, söylendiği gibi o kadarda çok pis değil! Siz İstanbullusunuz unutmayın! Otelinizi 4-5 yıldızlı dahi seçip gayet lüks ve hesaplı bir tatil yapabilirsiniz.

sarm-el-seyh-nasil-gidilir-nerede-kalinir-misir

3- Tüplü dalışa hiç gerek olmadan hemen otelin önünden yalnız deniz gözlüğü ile bile su yüzeyinde dolaşırken 1-2 metre altınızdan geçen yüzlerce balık sürüsü, mercan ve rengarenk canlının göz alıcılığı ile kendinizi başka bir gezegeni röntgenleyen bir uzaylı gibi hissedebilirsiniz.

sarm-el-seyh-su-alti-dalis-nerede-yapilir-kizildeniz-misir-gezi-blog

4- Armut ve kavun karışımına benzer enfes bir meyve olan “Guava“yı tadabilirsiniz.

sarm-el-seyhte-ne-yenir-ne-icilir-gurme-gezi-rehberi-blog-misir

5- Akşamları otelinizin servisine binip hemen yakındaki turistik kasaba Naama Bay’da renkli Arap gecelerine akabilirsiniz.

sarm-el-seyh-geceleri-nasil-misir-gezi-rehberi

6- Çarşı esnafının ısrarcı davetlerine kanmayıp tam bir Türk gibi pazarlık yaparak alışveriş yeteneklerinizi sınayabilirsiniz.

sarm-el-seyh-gezilecek-yerler-misir

7- Her Mısırlının Türk olduğunuzu öğrendiğinde hevesle söylediği “Hasan Şaş, yavaş yavaş..” kelimelerine bir yenisini katmayı deneyebilirsiniz.

sarm-el-seyh-ne-alinir-misir-gezi-blog

8- Hiç gerçek piramit göremeseniz de, hediyelik piramitler, papirüs yaprakları, sfenksler ve daha bir çok ilginç obje satın alabilirsiniz.

sarm-el-seyh-mutlaka-gorulmesi-gezilmesi-gereken-yerler-misir

sarm-el-seyhten-hediyelik-ne-alinir-alisveris-yerleri-gezi-blog-misir

9- Tutankamon, Ramses, Nefertiti ve daha bir çok Eski Mısırlı ile foto çektirip eşe dosta bunlarla ilgili ilginç hikayeler anlatabilirsiniz.

misir-piramitler-sarm-el-seyh

10- Deve eti ve taze hurma yanında yılan balığı ve daha pek çok değişik deniz canlısının tadına bakabilirsiniz.

sarm-el-seyhte-nerede-ne-yenir-lezzet-duraklari-misir-gurme-blog

11- Süveyş ve Akabe körfezinin birleştiği yerdeki dünyanın en büyük su altı parkı olan “Ras Muhammed” resiflerine giden yemekli bir tekne turuna katılabilirsiniz.

12- Kış ortasında deniz, güneş, kum keyfi yaşayabilir. Soğuk ve çamurla boğuşan dostlarınıza güneş yanıklarınızdan dert yanabilirsiniz.

Uğrarsanız bizi hatırlayın..

sarm-el-seyh-gezi-seyahat-yazilari-notlari-misir

Etiketler: Şarm El Şeyh Gezi Rehberi, Şarm El Şeyh Ne Yenir, Şarm El Şeyh Ne Yapılır, Şarm El Şeyh Gezilecek Yerler, Şarm El Şeyh Gezi Yazıları, Şarm El Şeyh Nasıl Gidilir, Şarm El Şeyh Nerede Kalınır, Şarm El Şeyh Ne Alınır, Şarm El Şeyh Konaklama, Şarm El Şeyh Seyahat Blog, Şarm El Şeyh Gezi Blog

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik

Name

Website

Phone

Facebook ile Yorum Yazın