Ana sayfa Gaziantep Ne Yenir İçilir Sakıp Usta Gaziantep: Antep’te Beyran Nerede içilir?

Sakıp Usta Gaziantep: Antep’te Beyran Nerede içilir?

670
0

Sakıp Usta Gaziantep: Antep’te Beyran Nerede içilir?

Sakıp Usta; 1972’den bu yana Gaziantep‘te bu mesleğin içinde olup, Antep’in en iyilerinin yanında kendini yetiştirmiş ve sonrasında “Bizim yemediğimizi başkasına yedirmeyelim.” düşüncesiyle kendi mekanını açmış. 2008’den bu yana da oğullarıyla birlikte Sakıp Usta Paça Beyran’ın hem şefliğini hemde işletmeciliğini yapıyor. Dolayısıyla bizce Gaziantep’te en iyi beyran noktalarından biriside burasıdır.

Anteplilerin özellikle sabah erken ve gece geç saatlerde yedikleri beyran hemen her kebapçıda bulabileceğiniz bir yemek. Ancak Sakıp Usta size beyranı burada yemeniz için birçok neden sunuyor. Öncelikle Beyranın sırrı suyundadır. Eti 12 saat boyunca pişirip iyice kıvamına getirmek gerekiyor. Sakıp Ustanın mekanında beyran suyunun odası ayrı. Bu odaya kendisi ve oğullarından başka hiç kimse girmiyor. Genelde Sakıp Usta sabah çok erken saatlerde geliyor ve işini kimseye bırakmadan beyranı en iyi hale getirecek tüm dokunuşları kendisi yapıyor. Mekandan ise işleri tamamen bittikten sonra ayrılıyor.

Sakıp Usta Antep,Gaziantepte en iyi beyranAntep’te Beyran Nerede içilir?

Sakıp Ustanın oğlu Ahmet Beye Antep’te en güzel beyran çorbalarından birisini yapmanızın sırrı nedir diye sorduğumuzda da aynı cevabı aldık. “Beyran suyunun tek bir kişiden çıkması yıllardır buraya gelenlerin ve gelecek olanların hep aynı tadı bulmasındaki en önemli nedenlerden biridir.”

Antep Beyran Nedir?

Beyran; Gaziantep’e özgü kuşbaşı etin bakır tabaklarda iç yağ, haşlanmış pirinç ve çeşitli baharatlarla yüksek ateşte pişirilmesi ile hazırlanan bir yemektir. Türkiye‘nin farklı şehirlerinde çorba olarak nitelendirilse de Beyran çorba değil Gaziantep’te bir ana yemektir. Hatta Gaziantep’in baklava ve katmeri ile yarışan en meşhur yemeklerinden biridir.

Sakıp Usta Antep,Gaziantep beyran çorbası nerede içilirBeyran Nedir?

Beyran Nasıl Yapılır?

Bilenleriniz vardır ama biz Sakıp Ustadan gördüğümüz kadarıyla beyranı anlatalım sizlere.. Bakır tabaklara hayvanın iç yağlarından elde edilen yağ koyuluyor. Ardından üzerine haşlanmış pirinç ilave edildikten sonra saatlerce pişerek lime lime olmuş kuşbaşı et eklenir. Üzerine karabiber, bol pul biber ve sarımsak eklenip kuvvetli ateşi gördükten sonra pişmiş etin suyunun eklenip kaynatılmasıyla beyran hazır hale gelir. İsteğe göre acılı acısız veya sarımsaklı sarımsaksız yapılabilir.

Sakıp Usta Gaziantep,Antepte en güzel beyranBeyran Nasıl Yapılır?

Beyran Eti Kavurma Nasıl Yapılır?

Bunun dışında Sakıp Ustada tam ekmeği bana bana yemelik beyran eti kavurma da mevcut. Pişmiş beyran eti, yağ ve bol baharatın bir arada bulunduğu bakır tabağı bir kerpeten vasıtasıyla tutup kuvvetli ateşe götürüyorlar. Tabaktaki yemeğin havada çevrildiği el hareketiyle bir güzel kavruluyor o beyran etleri. Beyran eti kavurma yapılışını izlemek tam bir görsel ziyafet olurken tadı ise lezzet şölenine dönüşüyor.

Sakıp Usta Antep,Beyran eti kavurma nasıl yapılır GaziantepBeyran Eti Kavurma Nasıl Yapılır?

Beyin ve Dil Kavurma Nasıl Yapılır? Dil ve Beyin Kavurma Nerede Yenir?

Antep Beyin Kavurma

Kavurmanın konusu açılmışken beyin ve dil kavurmadan da bahsetmek istiyorum. Birçok yararı olan beyni yemenin en hafif ve en lezzetli yolu olan beyin kavurma birçoğumuzun bildiği haşlanmış beynin yağ ve baharatla kavrulmuş hali oluyor. Beyin kavurma nasıl yapılır diye soranlara cevabımız ise aslında beyran etinin kavrulmasına çok benziyor.

Sakıp Usta Gaziantep,Antep Beyin kavurma nasıl yapılır nerede yenirAntep Beyin kavurma nasıl yapılır nerede yenir?

Antep Dil Kavurma

Sakıp Ustanın beyran salonu Gaziantep’te Dil kavurma yiyebileceğiniz sayılı yerlerden biridir. İri kıyım doğradıkları haşlanmış dilleri yine aynı kavurma şekliyle yağ ve bol baharatla kavurup daha kaynar hali geçmeden servis ediyorlar.

Sakıp Usta Gaziantep,Antep Dil kavurma nasıl yapılır nerede yenirAntep dil kavurma nasıl yapılır nerede yenir?

Sakıp Ustaya gelenler beyran yanında yiyebilecekleri çeşit çeşit kavurmayı da burada bulabiliyorlar. Biz ağırlıklı olarak beyran ve kavurmalarından bahsetmiş olsakta birçok leziz kebap çeşitleri de mekanda mevcut. Kuşbaşı, küşleme, simit kebabı, tavuk kebapları ve mevsimine göre diğer kebap çeşitlerine de menülerinde yer veriyorlar.

Sakıp Usta antep,Gaziantepte paça beyran nerede yenir

Sakıp Usta antep menü,Gaziantep kuşbaşı küşleme simit kebabıAntep kebap çeşitleri: Küşleme, Kuşbaşı ve Simit kebabı 

Sakıp Ustanın şüphesiz kebapları da damakta tat bırakacak kıvamda servise sunuluyor. Tüm bu kebapların yanında servis edilen bulgurlu köfteleri, ezme salataları ise yemeğe başlangıç için hafif ve leziz seçenekleri oluşturuyor.

Sakıp Usta Antep,Gaziantep'te beyran nerede içilirPaça Beyran menü Gaziantep

Sakıp Ustada enfes kebap çeşitleri, dumanı üzerinde servis edilen ve yapımının izlenmesi sırasında ağız sulandıran beyran, dil kavurma, beyin kavurma ve beyran eti kavurma hem doyurucu, hem besleyici hem de lezzetiyle tatmin ediyor.

Sakıp Usta Paça Beyran ailesi, her zaman onları ileriye götürenin daima işlerinin başında olmaları olduğunu söylüyorlar. Biz de onların ellerine sağlık diyor, işlerinin başında olacakları ve leziz yemekler yapacakları, sizlerin de gidip afiyetle yiyeceğiniz günler diliyoruz!

Sakıp Usta paça beyran Gaziantep telefon adres iletişim

Uğrarsanız bizi hatırlayın.

Sevgiyle ve afiyetle kalın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer Gaziantep Lezzet Durakları için linke tıklayın.

Sakıp Usta Paça Beyran
Adres: Alleben Mahallesi, Kemal Köker Caddesi No: 55 27010 Şahinbey / Gaziantep
Telefon: 0342 2201819

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here