Sakarya Mutfağı: Sakarya Yemekleri, Tatlılar ve Lezzetler

Sakarya Mutfağı: Sakarya Yemekleri, Tatlılar ve Lezzetler

Ülkemizin hemen hemen her şehrinde olduğu gibi, Türk Kültürü açısından Sakarya mutfağındaki zenginliğin temelini aldığı yoğun göçler oluşturmaktadır. Sakarya; Manavlar, Yörükler, Kafkasya halklarından; Çerkesler, Abhazlar, Acaralı Gürcü, Mohti Lazlar, Hemşinliler.. Kırım Tatarları, Balkanlar ve Rumeli göçmenleri; Boşnak, Arnavut, Pomak, Sırp ve Bulgaristan ile Yunanistan‘dan göçen Muhacirler.. Doğu Karadeniz’den gelen Karadenizliler, Abdallar, Romanlar, az miktar da olsa Rum, Ermeni ve Arap’ın yaşadığı çok geniş kültürleri içinde barındıran bir şehirdir.

Dolayısıyla çok kültürlü yapı; şehre özel yapılan 900’den fazla yemek türünün ortaya çıkmasınında bir göstergesidir. Gelin “Sakarya’da ne yenir?” ve “Sakarya Yemekleri Nelerdir?” sorularının cevaplarına birlikte bakalım.

Sakarya yöresel yemekler denilince aklınıza ilk “ıslama köfte” ve “kabak tatlısı” gelir.  Abazaların pastası, Karadenizlilerin hamsi buğulaması, Gürcülerin hallobyası, Muhacirlerin kapaması şehre hem lezzet hemde zenginlik katmıştır.

Sakarya yemekleri ıslama köfte

Sakarya yemekleri yöresel, sütlü kabak tatlısı

Sakarya‘da kültürel olarak Manav, Kafkas, Rumeli ve Karadeniz etkileri görülür. Kafkasya halklarından Sakarya‘da yaşayan Abaza, Çerkez, Gürcü, Hemşin ve Laz halkları; Çerkez tavuğu (epışıps), sızbal, agudırşışı, abısta, haluja, kara lahana çorbası, ısırgan çorbası, mıhlama, hamsili pilav ve Laz böreği gibi pek çok yemek türleriyle kültürlerini yaşatmaya devam ederler.

Sakarya mutfağı, çerkes çerkez tavuğuÇerkez Tavuğu

Sakarya yemek kültürü, hamsi buğulama, hamsili pilav

Hamsili Pilav

Sakarya mutfak kültürü, laz böreğiLaz Böreği -İsmi börek kendisi baklavadan öte bir lezzet 🙂

Sakarya'da ne yenir, karalahana sarmasıKara Lahana Sarması

Sakarya‘da Rumeli yemeklerinden kentin simgesi haline gelen; ıslama köfte ile boza, Boşnak böreği, Pomak pastırması, Arnavut ciğeri, damat paçası, kaçamak, lutuka, ciğer sarma, mamaliga, kaymakçina, preşa, prazenika, gurnik gibi yemekler yapılmaktadır.

Sakarya yemekleri genel bilgi, rumeli mamaligasıRumeli Mamaligası

Manavların meşhur yemekleri ise şunlardır: Tereyağlı keşkek, dartılı keşkek, gözleme, cevizli lokum, cizleme ve bazlama, uhut tatlısı, üre, köpük helvası, kabak tatlıları, kabak kıvırması, incir uyutması ve sütlü üzüm..

Sakarya yemekleri hakkında, keşkekTereyağlı Keşkek

Sakarya yemekleri nelerdir, dartılı keşkekDartılı Keşkek

Sakarya yemekleri isimleri uhud tatlısıUhut (Uhud) Tatlısı

Sakarya yemekleri,Taraklı köpük helvası

Köpük Helvası

Sakarya yemekleri, incir uyutmasıİncir Uyutması

Sakarya Adapazarı‘nda yemeden asla dönmemeniz gereken yemek tavsiyemiz şüphesiz ıslama köfte olacaktır. Yanında turşu, soğan ve ayran tercihinize göre şıra doğru bir seçim olur.

Diğer yiyebileceğiniz Sakarya yöresel lezzetleri ise Kabaklı Kol Böreği, Sütlü Kabak Tatlısı, Peynirli Çerkez Pastası, Dartı, Ezme fasulye, Kabak dolması ve Ada kıvırma..

Sakarya yemekleri, kabak dolmasıKabak Dolması

Sakarya yemekleri, ada gıvırmaAda Gıvırma (ada kıvırma)

Aslıhan ALTINTAŞ – Gurmex Sakarya

Diğer Sakarya yazıları için linke tıklayın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve dünyadan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexpo ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz.


Bu rehber hazırlanırken Sakarya Valiliğinden destek alınmıştır.

Sakarya Gezi Rehberi : Huzurun En Yeşil Hali..

Etiketler: Sakarya yemekleri isimleri, Sakarya yemekleri nelerdir, Sakarya yemekleri yöresel, Sakarya yemekleri yerel, Yöresel Sakarya yemekleri, Yerel Sakarya yemekleri, Sakarya yemekleri genel bilgi, Sakarya yemekleri hakkında.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik

Name

Website

Phone

Facebook ile Yorum Yazın