Portofino Yeme İçme Rehberi: Portofino’da Ne Yenir, Ne İçilir, Ne Yapılır?

Portofino Yeme İçme Rehberi: Ne Yenir, Ne İçilir, Ne Yapılır?

İtalya‘da Cinque Terre bölgesinde 3 gün konakladıktan sonra gezimizin 2. bölümünü oluşturan Santa Margharita L.Portofino tarafına doğru trenle yola çıktık. Santa Margharita, GenoaCinque Terre hattı arasında konaklama için mükemmel seçim oldu, biz Lido Palace Otelini tercih ettik. Fiyatlar Levanto ve Cinque Terre tarafına göre daha pahalı olsa da son derece güzel bir belde..

santa-margherita-italya-nerede-nasil-gidilir-ne-yenir-gezilecek-yerler

Cumartesi akşamı restaurantlarda yer bulmakta zorlanıyorsunuz, bu yüzden rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederiz. Haftaiçi ise daha sakin.. Hem halk plajları hem de özel plajlar mevcut.. Portofino’ya yakın olması da buradaki konaklamayı arttıran etkenlerden birisi..

santa-margherita-italya-nerede-yenir-gurme-gezi-rehberi

Santa-Margherita-sokaklari-ne-alinir-gezilecek-yerler-gezi-rehberi

Santa Margharita‘dan Portofino’ya 2 yoldan ulaşabiliyorsunuz. Denizden motorlar kalkıyor veya kara yolundan otobüs/kiralık araçla da gidebilirsiniz. Arabayla/otobüsle mesafesi 10 dakika bile sürmüyor ama yolu dar olduğu için trafik sıkışabiliyor.

Santa-Margherita-gece-hayati-eglence-mekanlari-restaurantlar

Santa Margharita Portofino arasında arabayla geçerken dikkatinizi çekecek bir koy Paraggi koyu..

Paraggi’yi görünce orada mutlaka yüzmek isteyeceksiniz. Paraggi koyunda özel plajlar var. Giriş tek kişi şezlong ve şemsiye dahil 25 euro.. Biz otobüsten Paraggi koyunda inip 1-2 saat yüzme molası verdikten sonra yürüyerek Portofino’ya devam ettik. Yürüyüş yolundaki manzara inanılmaz.. Çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Paraggi-koyu-italya-nerede-nasil-gidilir-nerede-yuzulur

Portofino’ya hem motorla gündüz hem karadan akşam gittik. İlk gördüğümüzde gerçekten büyülendik diyebilirim. Koy çok ufak, restaurantlar diğer beldelere göre pahalı, Wine Bar’da iki Bellini için 80 Euro ödüyorsunuz ama hayatınızda içebileceğiniz en güzel Bellini’yi içiyorsunuz.

portofino-wine-bar-bellini-nerede-icilir-italya

Liman ağzında günün her saati içebileceğiniz kahvede iyi hissettiriyor.

portofino-yemek-kahve-restoran-cafe

Loius Vitton, Pucci, Christian Dior gibi markaların butikleriyle karşılaşıyorsunuz. Hediyelik eşya içinde bir çok seçenek var.

portofino-ne-alinir-magazalar-alisveris-mekanlari-markalar

Resimlerdekinden daha romantik ve güzel diyebilirim. Yatlarda inanılmaz..

portofino-gezi-yazilari-blog-seyahat-yorumlari

portofino-italya-gezi-rehberi-gurme-turu-gezilecek-yerler

İtalya Portofino’da gezilecek yerlerin başında Castello Brown KalesiSan Giorgio Kilisesi, Botanik BahçeSan Giorgio FeneriSan Giorgio Mezarlığı..

portofino-seyahat-rehberi-gezilecek-yerler-yat-limani

portofino-italya-yemekleri-kulturu-lezzet-duraklari

Portofino’dan sonra motorla devam ederseniz San Fruttoso adlı manastır koyuna geliyorsunuz. GenoaCinque Terre bölgesi arasındaki en muazzam deniz burada.. Koya arabayla ulaşım yok, motorla Santa Margharita’dan, Portofino’dan veya Camogli’den ulaşabiliyorsunuz. İki tane restaurant var, denize girip manastırı gezebiliyorsunuz. Mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz.

san-fruttuoso-kilisesi-nerede-sahil-turu

san-fruttuoso-manastiri-portofino-nerede-nasil-gidilir-ne-yenir-nerede-yuzulur

Özetlemek gerekirse Santa Margharita.. Romantizmin gerçek adı.. Portofino ise büyüleyici.. Çok daha öte bir şey.. İlk görüşü vurgun yapıyor.. Bu kesin.. Santa Margharita ise çağırıyor..

portofino-genova-ne-yenir-nerede-yenir-ne-alinir-gurme

portofino-gezisi-turlari-gurme

Hele tepeden inme fırsatı bulursanız karayolu ile o güzelliği seyredin.. Aynı şey Paragli sonrası Portofino‘ya yürüyün mutlaka demeyi de beraberinde getiriyor.

portofino-nerede-ne-yenir-gece-hayati

portofino-italya-sanat-resim-galerileri-gezi-rehberi

Kısacası bölge inanılmaz.. Günlük bırakılmaz.. Elinde olan Santa Margharita‘da 3-4 gece geçirmeli.. Portofino‘nun yürüyüş bölgelerinde flora inanılmaz. 1300 çeşitten fazla çiçek var deniliyor ki, gören bayılıyor. İyi ki gittik diyeceğiniz bir bölgeyi anlattık.  “Portofino’da Ne Yenir?“, “Portofinoda Ne İçilir?“, “Portofinoda Ne Yapılır? kısmı ise çeşitli.. Bu manzara ile bizce ne yeseniz gider 🙂

portofino-kahvalti-nerede-yenir-yemek-fiyatlari

portofino-kahvalti-mekanlari-kahve-nerede-icilir

Santa Margharita.. Massimo Meda ile tanışmalı inanılmaz bir sanat, resim-heykel ve ışık kombinasyonu..

massimo-mede-sanat-portofino-italya

Rene‘de yemek öneriyoruz. Santa Margharita çarşısında kahve, alışveriş için Portofino ideal.. Bellini içmeden dönmemek gerek..

portofino-yeme-icme-gurme-mekanlar-restoran-gezi-rehberi

portofino-ne-yenir-nerede-yenir-pastane

santa-margherita-da-ne-icilir-nerede-icilir-kahve-gurme

Santa-Margherita-italya-ne-icilir-nerede-icilir-cafe-restoran-yemek-kulturu

Portofino ve Santa Margharita daha önceki bölgemiz Levanto değil, çok farklı.. Fiyat olarak da.. Zaten Portofino‘ya demirli yatları görünce normal oluyor. Ve bir de resim çekmek için Portofino‘nun tepesine çıkmak önemli..

portofino-italya-nerede-nasil-gidilir-ne-yapilir

I found my love in Portofino şarkısı sebebiyle herkes tarafından bilinen ama gidip gördüğünüzde resimlerdekinden daha da güzelmiş dedirttiren bir yer.. Portofino’da kalmayacaksanız konaklama olarak Santa Margharita’yı tercih edip daha sonra günübirlik geçebilirsiniz. Bu bölgeye gidip gitmemekte kararsız kaldıysanız fırsatınız varsa mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

Dalida‘nın seslendirdiği I found my love in Portofino şarkısı eşliğinde yazdıklarımızı tekrar okuyabilirsiniz 🙂

portofino-gezi-rotasi-gezi-yorumlari-oneriler

Uğrarsanız bizi hatırlayın..

Yorum [2]

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik

Name

Website

Phone

Facebook ile Yorum Yazın