Ordu Yeme İçme Rehberi: Enfes Ordu Yemekleri ve Plasebo Etkisi..

Ordu Yeme İçme Rehberi: Enfes Ordu Yemekleri ve Plasebo Etkisi.. 

Sözlüklerde Plasebo etkisi için “Farmakolojik olarak etkisiz bir ilacın telkine dayalı bir etki ortaya çıkarma halidir.” deniyor. Yani aslında ilaç değil ama ilaç kadar etkili.. Kendinizi öyle iyi hissediyorsunuz ki yutunca içinde ilaç olmasa da hemen tedavi edildiğinizi anlıyorsunuz. İşte geçtiğimiz haftalarda Ordu Valiliğinin davetiyle gittiğimiz Ordu gezisi de aynen böyle idi. Dere tepe, dağ şelale gezdiğimiz halde verdiğimiz her yemek molasında yeniden dirildik. Enfes Ordu Yemekleri hem gözlerimize hem de midemize ilaç gibi geldi. Lezzet kısmının detaylarını çok irdelemeyecek olsakta, sizi görsel kısmından mahrum etmeyelim ve bu tedaviyi paylaşalım istedik:

Ordu Yemekleri (En azından bir kısmı)

yoresel-ordu-yemekleri-gurme-gezi-yeme-icme-blog

Dağ mantarı kavurması, fasulye turşusu, perzi ve karalahana kavurması.. Diğer bildiğimiz kahvaltıların hepsini unutabilirsiniz şimdi..

orduda-mihlama-muhlama-nerede-yenir-ordu-yemekleri-lezzet-duraklari

Sabah kahvaltısının baş tacı Mıhlama.. tüm Karadeniz yöresine ait bu lezzet, yöreye özel tereyağları ve “kolot peyniriyle” tam kıvamında bir enerji deposu..

orduda-kara-lahana-corba-nerede-yenir-icilir-yoresel-yerel-ordu-yemekleri

Ordu‘ya gelinir de karalahana çorbası yemeden dönülür mü? Yanında sıcacık mısır ekmeği ile ölümden başka her derde deva olduğu rivayet edilir.

orduda-kuzu-mangal-izgara-et-yemekleri-nerede-yenir-ordu-gezi-yeme-icme

Protein şart tabi.. Ordu‘nun tertemiz havası ve verimli yaylalarında otlayan kuzu eti açık havada daha mangala atmadan pişiyor. Size de bunca lezzeti eritmek için Aybastı yaylalarında, Perşembe ovasında koşturmak kalıyor.

orduda-tursu-kavurma-ezme-zeytin-nerede-yenir-ordu-gurme-rehberi

Lahana turşu kavurması ve yağlı yeşil zeytin ezmesi.. Her yemeğin yanına yakışan meze yapmışlar..

meshur-besibiryerde-ordu-pide-nerede-yenir-pideciler-ordunun-pidesi-yeme-icme-mekan-blog

Güveçte mantarın güzelliğini bir Aktaşlar Restaurant spesiyali olan “Beşibiryerde pide gölgelemesin lütfen.. Pidenin o akışkan kaşarları aklımızı başımızdan almadan daha az evvelinde sayıklıyorduk. Ordu’da ne yenir?” el cevap Pide!..

ordu-sutlac-tatli

Ordu’da ne yenir” sorusunun cevabı ve Ordu Yöresel Yemekler listesi bunlarla sınırlı değil elbette.. Hepsi birbirinden enfes tatlıları var.  Fakat biz bir tanesini zikredip mevzuyu nihayete erdiriyoruz. Çünkü üzeri bol fındıklı fırın sütlacın kesinlikle mutlulukla ilgisi var. Kendisi tek başına Ordu yemeklerinin plasebo etkisi yaratan en vurucu darbesi olabilir. Afiyet olsun..

Nazik davetleri için; Öncelikle Ordu Valisi Sayın İrfan Balkanlıoğlu ve Valilik Basın Danışmanı Sayın Mustafa Sezer‘e, Tomur Kafe ve Aktaşlar Restaurant‘a, bu harika organizasyon için gezgininayakizleri.com‘a ve gezi boyunca emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz.

orduda-ne-yenir-gezi-gurme-blog

Etiketler: Ordu yemekleri nelerdir, Ordu yemekleri hakkında bilgi, Ordu yemekleri isimleri, Ordu yemekleri resimli, Yöresel Ordu yemekleri

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik

Name

Website

Phone

Facebook ile Yorum Yazın