Ordu Mutfağı: Yöresel Ordu Yemekleri, Tatlılar ve Lezzetler

Ordu Mutfağı: Yöresel Ordu Yemekleri, Tatlılar ve Lezzetler

Ordu doğal zenginlikleri, tarihi dokusu, denizi, dereleri, şelaleleri ve yaylalarıyla sadece Türkiye‘nin değil dünyanın en güzel noktalarından biridir. Renklerin bütün tonlarını Ordu‘da görebilirsiniz. Bir günde dört mevsimin yaşandığı Ordu doyumsuz yaylalarda balık yemek ve yöresel yemeklerin tadına bakmanız için sizleri bekliyor.

loading...

Ordu mutfağı ve Ordu yemek kültürü, hiç şüphesiz yörenin coğrafi özelliklerine göre şekillenmiştir. Ordu, Karadeniz kıyısında yer alması sebebiyle balık, sebze ve meyve yönünden çok zengin bir şehrimizdir. Ordu mutfağının gelişmesinde en büyük etkenlerden biri dağ, yayla, deniz kültürünün iç içe olması ve ekonominin balıkçılık, fındık, arıcılık, mısır tarımı ve yaylacılığa bağlı olmasından kaynaklanıyor.

sakarca-kayganasi-ordu-yemekleri-mutfagi-yemek-kulturuSakarca kayganası

Ordu merkezde ve sahil kesimlerinde yeme içme kültürü farklılıklar gösterirken yüksek kesimlerde ve yaylalarda ise coğrafi koşullardaki değişiklik nedeniyle yöre insanlarının yiyecek ve içecek kültürleri değişebiliyor. Kıyı kuşağı yağışlı ve ılıman iklime sahip olduğundan bitkisel ve hayvansal (özellikle balık) temelli beslenme revaçta..

Özellikle Perşembe, Gülyalı, Fatsa ve Ünye balık, bal, et, köfte ve ekmeği ile ün yapmıştır. Perşembe Karadeniz‘in doğal liman özelliğine sahip nadir kıyılarından biridir. Bölge genelinde Perşembe kıyılarında olta ve ağlar ile avlanan mezgit balığı çok talep görüyor. Beyaz etli mezgit balığının tavası ve buğulaması lezzetli bir şekilde yapılıyor. Her tür balığın avlandığı Perşembe‘de son yıllarda kültür balıkçılığı da gelişmiştir. Buna bağlı olarak hamsi, levrek ve somon balığı günümüzde sofralarda çok sık görülmektedir.

levrek-bugulama-ordu-yemekleri-mutfagi-yemek-kulturuLevrek buğulama

Yüksek kesimlere çıkıldıkça kar daha çok yağdığından ve daha uzun süreli olarak varlığını koruduğundan iklim biraz daha sertleşiyor. Bu sebeple yayla kültürüne geçilmektedir. Mesudiye, Kabadüz, Kumru, Gölköy, Korgan, Gürgentepe, Aybastı, Kabataş, Akkuş yörelerinde yaylalara bağlı olarak yapılan hayvancılık uzun yıllardır temel geçim kaynaklarından biridir. Bu sebeple etli, hamurlu, mısır, patates ve buğday ürünlerini bu yörelerin sofralarında daha fazla görürsünüz. Kıyı kuşağında sığır eti, yüksek rakımlı yaylalarda ise koyun eti tüketimi daha fazladır. Yaylalar sahil kesime nazaran daha çok kapalı toplum yapısına sahiptir. Bu yüzden geleneksel mutfak kültürü günümüze kadar korunmuştur.

Ordu mutfağı, tarihsel gelişim sürecinde alınan göçler, yörede yaşayan insanların örf adetleri, gelenek ve görenekleri ile zenginlik kazanmıştır. Özellikle Gürcü yemekleri ile Ordu mutfağı çok gelişmiştir. Ordu mutfağına balık ve sebze yemekleri, turşu kavurmaları, doğada kendiliğinden yetişen yöreye özgü bitkilerden yapılan yemekler, hamur işleri ve evde açılan özellikle fındıkla yapılan tatlılar hakimdir.

ordu-tursu-cesitleri-ordu-yemekleri-mutfagi-yemek-kulturu

Ordu yöresine ait çorbalar; Pancar (kara lahana) Çorbası, Isırgan Çorbası, Kabak Çorbası, Beyaz Mısır Çorbası, Balık Çorbası, Gendime Çorbası.

pancar-kara-lahana-corbasi-ordu-yemekleri-mutfagi-yemek-kulturuPancar karalahana çorbası

isirgan-corbasi-ordu-yemekleri-mutfagi-yemek-kulturuIsırgan çorbası

Ordu yöresine ait etli yemeklerYahni, Keşkek (Gendime), Pancar Döşemesi, Zetiyani, Gürcü Kavurması, Gürcü Tavuğu, Akkuş Kuru Fasulyesi.

yahni-ordu-yemekleri-mutfagi-yemek-kulturuYahni

akkus-kuru-fasulyesi-ordu-yemekleri-mutfagi-yemek-kulturu-blogAkkuş kuru fasulyesi

Ordu yöresine ait sarmalarEtli Pancar (Karalahana) Sarması, Mısır Unlu Kara Lahana Sarması, Mısır Yarmalı Aş Sarması, Zeytinyağlı Kara Lahana (Pancar) Sarması, Beyaz Lahana (Kelem) Sarması.

etli-pancar-kara-lahana-sarmasi-ordu-yemekleri-mutfagi-yemek-kulturuEtli pancar karalahana sarması

Ordu yöresine ait balık yemekleriİçli Tava, Hamsi Köftesi, Hamsi Tava, Levrek Buğulama, Mezgit Buğulama, Mezgit Tava.

icli-tava-ordu-yemekleri-mutfagi-yemek-kulturuİçli tava

Ordu yöresine ait sebze yemekleriPancar (Kara Lahana) Diblesi, Fasulye Turşusu Diblesi, Fırın Fasulyesi Kavurması, Galdirik Kavurması, Hoşkıran Kavurması, Melocan Diblesi, Melocan (Diken ucu) Kavurması, Pezik (Pazı) Kavurması, Tirmit Mantar (Tirmit Nedir?) Kavurması, Sakarca Kayganası, Sakarca Mıhlaması, Pezik (Pazı) Mıhlaması, Top Köfteli Pezik(Pazı) Yoğurtlaması, Isırgan yağlaşı, Pırasa Kayganası, Gürcü Pancarı, Kurutulmuş Kabak Kavurması, Kurutulmuş Kabak Yoğurtlaması, Lobye, Kabak Kayganası.

pancar-kara-lahana-diblesi-ordu-yemekleri-mutfagi-yemek-kulturuPancar karalahana diblesi

lobye-ordu-yemekleri-mutfagi-yemek-kulturu-blogLobye

Ordu yöresine ait hamur işleriYağlı (Pide), Su Böreği, Puf Böreği, Kuru Yufka, Kuru Yufka Böreği, Fındıklı Ballı Kuru Yufka Böreği, Bileki Ekmeği, Mısır Ekmeği, Ordu Tostu, Mısır Unu Yağlaşı.

yagli-pide-ordu-yemekleri-ordu-yemekleri-mutfagi-yemek-kulturuYağlı pide

misir-unu-yaglasi-ordu-yemekleri-mutfagi-yemek-kulturuMısır unu yağlaşı

Ordu yöresine ait tatlılar ve reçeller; Ev Baklavası, Fındıklı Burma Tatlısı, Aşure, Balkabağı Tatlısı, Fındıklı Un Helvası, Pekmez Yağlaşı Tatlısı, Papa (Siyah üzüm), Dut Pekmezi, İncir Reçeli, Çilek (dağ çileği) Reçeli, Perşembe Ceviz Helvası.

pekmez-yaglasi-tatlisi-ordu-yemekleri-mutfagi-yemek-kulturuPekmez yağlaşı tatlısı

Ordu yöresine ait turşu kavurmaları ve turşularTaflan Turşusu Kavurması (Taflan Nedir?), Kelem Lahana Turşusu Kavurması, Fasulye Turşusu Kavurması, Salatalık Turşusu Kavurması, Salatalık Turşusu, Kırmızı Kocabaş Turşusu ve sayfaların yetmeyeceği kadar daha turşu çeşidi..

taflan-tursusu-kara-yemis-kavurmasi-ordu-yemekleri-mutfagi-yemek-kulturuTaflan turşusu kavurması

fasulye-tursusu-kavurmasi-ordu-yemekleri-mutfagi-yemek-kulturuFasulye turşusu kavurması

Ordu’da Yemeden Dönme Listesi

 • Hazinedaroğlu (Bolaman) konağına uğramadan ve Bolaman köyünde pide yemeden,
 • Mahalli yöresel Ordu yemekleri  (sakarca, mellocan, galdirik, mısır ekmeği, pancar çorbası, pancar sarması, turşu kavurması, hamsili içli tava) yemeden,
 • Çikolatasını (tadelle ve sarelle) tatmadan, fındık ve fındıklı ürünler almadan,
 • Günlük, taze balık veya hamsi yemeden,
 • Yalıköy köftesi tatmadan,
 • Ceviz helvasını tatmadan,
 • Ordu tostu, Ordu pidesi (yağlısı) yemeden dönmeyin!

persembe-ceviz-helvasi-ordu-yemekleri-mutfagi-yemek-kulturuCeviz helvası

Ordu’dan ne alınır?

 • Ülkemiz bal üretiminin %13,8’i Ordu‘da yapılmaktadır. Hediyelik olarak Ordu balı alabilirsiniz.
 • Dünyanın en çok fındık üreten şehri Ordu‘dur. Hediye olarak Ordu fındığı alabilirsiniz. Her gün sadece 25-30 gr. Türk fındığı yemek E Vitamini ihyacının %100’ünü karşılar.
 • Ülkemizin kivi üretiminin %17,6’sı Ordu‘da yapılmaktadır. Hediyelik olarak “Ordu Kivisi” alabilirsiniz.
 • Bir çok noktadan Ordu yöresel hediyelik eşyaları satın alabilirsiniz.

Ordu Yeme İçme Hakkında Bilgiler (Biliyor muydunuz?)

 • Ordu dünyanın en çok fındık üreten şehridir.
 • Türkiye‘de bal üretiminde Ordu birinci sıradadır.
 • Türkiye‘de kivi üretiminde Ordu ikinci sıradadır.
 • Türkiye‘nin en önemli balık merkezlerinden biridir.
 • Uzmanların önerdiği üç yağ çeşidinden biri fındık yağıdır.
 • Akkuş Şeker Fasulyesi tescilli bir Ordu lezzetidir.

ordu-yemekleri-tatlilari-yoresel-lezzetleri-yeme-icme-gurme-rehberi-ordu-yemekleri-mutfagi-yemek-kulturu

ordunun-yoresel-yemekleri-lezzetleri-urunleri-gurme-blog-ordu-yemekleri-mutfagi-yemek-kulturu

Ordu yemekleri ve mutfak kültürü rehberi hazırlanırken Ordu Kültür ve Turizm Müdürlüğünden destek alınmıştır. Fotoğraflar: Ordu Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi,Ordu Üniversitesi Öğr. Gör. Necati TAŞKIN, Sevim GÜRDAL, Müfit Ozan ÖZDEMİR ve Ordu İl Özel İdaresi (Yazı İşleri Müdürlüğü) Arşivi.

Etiketler: Ordu mutfağı nedir, Ordu mutfağı yemekleri, Ordu mutfağı kültürü, Ordu mutfağı hakkında bilgi, Ordu mutfağı tatlılar, Ordu mutfağı çorbalar, Ordu mutfağı kavurmalar, Ordu mutfağı hamur işleri, Ordu mutfağı et yemekleri, Ordu mutfağı turşular, Ordu mutfağı sebze yemekleri, Ordu mutfağı reçeller, Ordu mutfağı sarmalar, Ordu mutfağı balık yemekleri, Ordu yemekleri, Ordu yemek kültürü, Ordu mutfak kültürü.

loading...

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik

Name

Website

Phone

Facebook ile Yorum Yazın