Ana sayfa Edirne Ne Yenir İçilir Necatiye Dondurması (NEDO): Edirne’de Dondurma Nerede Yenir?

Necatiye Dondurması (NEDO): Edirne’de Dondurma Nerede Yenir?

1350
0

Necatiye Dondurması (NEDO): Edirne’de Dondurma Nerede Yenir?

Necatiye Dondurması yediğim gün çok keyif aldığım ve harika bir dondurma keşfi yaptığım için mutlu olduğum andır ve zaman kaybetmeden de yazıyorum sizlere.

Edirne’nin Havsa ilçesine bağlı Necatiye köyünde tescil edilen Necatiye Dondurması (NEDO) köylünün de destekleri ile güzel bir girişim hikayesine dönüşmüş. Bugün Necatiye köyünde bu güzel hikayenin de gururunu yaşıyorum aynı zamanda.

Necatiye Dondurması, Edirnede dondurma nerede yenir

Necatiye Dondurması, Edirnede dondurma nerede yenir

1988 yılında Hüseyin Aydın beyin girişimi ile Necatiye Köyünde başlanan dondurma imalatı, 28 yılllık birikimden sonra NEDO ismi ile Trakya’da oldukça popüler hale gelmiş.

Türkiye çapında istediği üne henüz kavuşamayan NEDO; Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ ve ilçelerinde 300’e yakın satış noktasına sahip.

Necatiye Köyünün kısaltması olan NEDO, dondurma bahçesinin hemen yanında bulunan iki katlı satış ve üretim tesisinde sadece köyün sütünü kullanarak imalat yapıyor. Ve tüm dondurma çeşitleri sadece süt kullanılarak hazırlanıyor. NEDO’yu NEDO yapan temel unsur ise tamamen inek ve keçi sütü karışımı bol sütlü dondurma üretiyor olmaları. Üretim içinde su kesinlikle kullanılmıyor. Dondurmanın lezzet formülü orijinal olarak köye ait.

Necatiye Dondurması, Edirnede dondurma nerede yenir, Trakyanın en iyi dondurmacıları

Edirne’de Dondurma Nerede Yenir?

Necatiye Dondurma Bahçesinde satışta 22 çeşit dondurma mevcut. Vanilya, kakao, karamel, fıstık, limon, böğürtlen, İtalyan karamel, çilek, damla sakızlı, kahve, muz, kivi, bal badem, portakal, ceviz, furutti, elma, kayısı, frambuaz, fındık, vişne ve kavun.

Şimdi Necatiye Dondurmasının lezzetine bakalım. Ben tercihimi klasik dondurma seçimim olan vanilya, karamel, böğürtlen ve cevizden yana kullanıyorum. Eşim ise İtalyan karamel, limon ve damla sakızlı dondurma alıyor. Diğer dostlarımızda farklı farklı dondurmalar tercih ediyorlar.

Necatiye Dondurması, Edirne'de dondurma nerede yenir

Dondurmalar harika görünüyor. Renkleri, kokuları ve lezzetleri gerçekten enfes. Kaliteyi gözünüzle görüp, damaklarınızda yaşıyorsunuz. Aradığım bol sütlü dondurma işte budur. Karamel ve böğürtlene bayıldım. Eşimin dondurmasında da tattım İtalyan karamel mükemmeldi. Limonlu da keza öyle. Meyvelilerin aromaları ve kıvamları inanılmaz tutturulmuş. Sadece damla sakızlı dondurmayı çok beğenmedik.

Sunumda çok orijinal külah veya külah tabağı tercih edebiliyorsunuz. Tabi dondurmaya üzerine eklenen olmazsa olmaz fındık parçaları ve çikolata sos eşlik ediyor.

Necatiye Dondurması, Edirnede dondurma nerede yenir, Eedirnenin en iyi dondurmacıları

Necatiye Dondurması, Edirnede dondurma nerede yenir

Türkiye’nin en iyi dondurmalarından biri NEDO

Kahramanmaraş dondurması kadar olmasada bence Necatiye Dondurması’da üne kavuşmayı hak ediyor. Türkiye’nin en lezzetli dondurmalarından biri bence bu köyde üretiliyor.

22 çeşit enfes doğal dondurmanın keyfini çınar ağaçlarının gölgesinde doyasıya çıkarabilirsiniz ki biz öyle yaptık. 🙂 Kış sezonunda kapalı olan NEDO, mayıs ayından eylül ayına kadar Necatiye Köyünde hizmet veriyor.

Güzel bir bahçe, bol ağaç ve muhteşem dondurma. Bir yandan dinlenirken bir yandan da içiniz huzurla doluyor.

Necatiye Dondurması, Edirnede dondurma nerede yenir

Çocuklarda unutulmamış oyun grupları ve elektronik oyuncaklar bahçede yerini almış.

Edirne deyince akla ilk olarak her ne kadar tava ciğeri gelse de Edirne’nin en büyük ikinci lezzeti bu dondurmadır.

Edirneliler çok şanslı. Türkiye’nin en güzel dondurmalarından biri hemen yanı başlarında üretiliyor. Kilometrelerce yol bile Necatiye Dondurmasını yemek için bence gidilir, kıymetini mutlaka bilmeliler. 🙂

Kapanışı Türk kahvesi ile yapıyoruz. Self servis hizmet verilen NEDO Dondurma Bahçesinde fiyatlar oldukça uygun. 500 gr. şoklu paket 10 TL, 1 top dondurma 1 TL, 1 şişe su 50 kuruş.

Necatiye Dondurması, Edirnede dondurma nerede yenir

Necatiye Dondurması, Edirnede doğal dondurma nerede yenir

Unutmadan Supangle, Peynir helvası, Hayrabolu tatlısı ve Trileçe tatlısı üzeri dondurma da deneyimleyebilirsiniz.

Necatiye Dondurması, Edirnede dondurma nerede yenir

Çok memnun kalacaksınız benden söylemesi.

Uğrarsanız bizi hatırlayın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer Edirne Lezzet Durakları için linke tıklayın.

Necatiye Dondurması – NEDO Dondurma Bahçesi

Adres: Necatiye Köyü, Havsa / Edirne
Telefon: 0284 366 51 14 – 0284 366 58 58 – 0284 366 58 59

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here