Natürköy Sapanca: Sakarya’da Kahvaltı Nerede Yapılır?

Natürköy Sakarya : Köyden Gelen Güzellik..

Evliya Çelebi Sakarya‘dan bahsederken, buranın son derece gür ormanlarının olduğunu, adeta bir ağaç denizi biçiminde göründüğünü İzmit‘ten anlatır: “Doğu tarafından dağlara ‘Ağaç denizi’ derler. İçinde adam kaybolur. Öyle göklere baş uzatmış büyük ağaçlar vardır ki gölgesinde on bin koyun gölgelenir.

Evliya Çelebi’nin Sakarya topraklarından ilk geçişi 1641 yılıdır. Doğuya gitmek amacıyla İstanbul‘dan yola çıkan Evliya Çelebi, İzmit‘ten sonra Sapanca topraklarına ayak basar: “İzmit‘te bir gün bekleyerek ertesi gün nefir çaldırıp altı saatte doğu tarafa, ağaçlar ve ormanlar arasında gittikten sonra Sapanca kasabası durağına geldik. Vaktiyle İzmitli bir koca ihtiyar buradaki dağlık dikenleri kırıp saban yürüttüğünden “Sabanca Koca” adıyla bir köy olmuştur. Sonra zamanla mamur olup, Koca Süleyman Han zamanında bir kasaba şekline girer.

naturkoy-sakarya

  İşte bir ağaç denizine kurulmuş doğallıklar diyarı NatürköySapanca‘nın Mahmudiye Köyünde bir vadinin ortasında kurulmuş güzellikler diyarı.. Sabah saatlerinde gitmemize rağmen epey yoğun bir mekanla karşı karşıyayız. Natürköy keyifle kahvaltı yaparak güne başlamak ve ardından treking alanında vakit geçirmek için oldukça elverişli..

naturkoy

naturkoy-sapanca

Natürköy‘ün bulunduğu vadide pek çok ağaç mevcut.. Çam ağaçları, defne, karayemiş, ceviz bunlardan bazıları.. 2008 yılında hizmete açılan Natürköy içerisinde göletler, şelaleler, retoran, kır düğün alanı, yürüyüş parkurları ve mini futbol sahası bulunuyor. Ayrıca toplantı ve seminer odaları, serender tipi ahşap konaklama evleri ve mini hayvan yaşam alanları da mevcut..

naturkoy-mahmudiye

naturkoy-e-nasil-gidilir

naturkoy-neredeSu üzerinde kahvaltı keyfi

naturkoy-ne-yenirÖrdek bakım evleri

naturkoy-ne-yapilirMini şelaleler

naturkoy-neler-yapilirYeşilin her tonu sanki Natürköy ‘de buluşmuş..

Natürköy’de dikkat çeken kahvaltı saatlerinin çok yoğun olması.. Zengin ve doğal serpme kahvaltısı ile mideleri fetheden bir lezzet turu var burada.. Rezervasyon yaptırmadan çıka gelmiş olmamıza rağmen (her zamanki gibi 🙂 ) güzel bir masaya oturabiliyoruz. Zaten köy içindeki her alan paha biçilemez güzelliklerle dolu olduğundan yer pekte fark etmiyor. Hizmette bir aksama olmaksızın kahvaltılıklar masayı donatıyor. Çay sınırsız ve termos ile geliyor. Böylelikle serviste bekleme yaşanması da engellenmiş.. Güveçte kızarmış peynir özellikle dikkat çeken lezzetler arasında başı çekiyor. Bir kahvaltı masasında olması gereken tüm malzemeler de mevcut.. Peynir tabağı, reçel çeşitleri, tereyağ, zeytin, kızarmış biber ve patlıcan, patates, omlet, yeşil ürünler ve salatalık domates, sucuk, sigara böreği, gözleme enfes kahvaltı soframızı süsleyen tatlardan.. Köy havası zaten başlı başına bir iştah açıcı 🙂

naturkoy-yemekleri

naturkoy-kahvaltiKızarmış peynir denemeye değer..

Kahvaltı sonrası köy içinde bulunan yürüyüş parkurundan ilerleyerek keşfe çıkıyoruz. Mini hayvan bakım alanları, geleneksel Türk evlerinin olduğu konaklama alanları, gölet çevresi ve tüm bunların yanında doğanın muhteşem güzelliği ile yürüyüş yapılabilecek harika bir parkur.. Yemek yeme alanları dışına sipariş gönderilmiyor. Fakat harici alanlarda kitap okuma, boyama, doğayı dinleme gibi dinlendiren aktiviteler yapmak mümkün..

naturkoy-gurme-turu

naturkoy-sakarya-sapancaHobi saatleri için mükemmel bir alan..

Akşam yemeği için de harika menüler mevcut.. Yöresel yemek çeşitleri dikkat çekiyor. Ayrıca günün spesiyal menüsünün de mutlaka sorulup denenmesi tavsiye ediliyor. Gölet yanında barbekü keyfi de tercih edilebilir. Yemek için kapalı ve açık restoranlar mevcut..

Şehir stresinden uzak ve doğa ile baş başa bir gün geçirmek istiyorsanız doğru adrestesiniz..

Bazı mekanları anlatıma dökmekte zorlanır ya hani insan.. İşte öyle yerlerden Natürköy..

Uğrayın, tadın, hissedin ve bizi hatırlayın..

Sevgilerle..

naturkoy-bahce

Natürköy Sapanca
Mahmudiye Köyü Dereiçi Mahallesi Sapanca / Sakarya
Tel: 0264 3101060 – 61 / 0533 6195388
Çalışma Saatleri: 09:00 – 22:00

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik

Name

Website

Phone

Facebook ile Yorum Yazın