Midilli Adası (Lesvos) Yeme İçme Rehberi: Nerede Ne Yenir?

Midilli Adası (Lesvos) Yeme İçme Rehberi: Nerede Ne Yenir, Ne Yapılır? – 2. Bölüm

FOTOĞRAF: Midilli Adası – Şarap soslu ahtapot

Merhaba gözü tok karnı açlar..

İlk bölümünü  “Lesvos Yeme İçme Rehberi: Ne Yenir, Ne İçilir?” yazımızla aktardığımız Yunanistan Midilli adasının ikinci bölümüne giriş yapabiliriz. Bu bölümde de deniz mahsulüne doyacağız.

Tatilin tamamını adanın kuzeyinde geçirdiğimiz için genellikle Anaxos sahilinde denize girmeyi tercih ettik. Bir Plomari değil ama yine de çok iyiydi.

Burası balık çeşitliliği bakımından cennet.. Suda yüzerken sayısız mırmır, pisi, kefal gördüm. Henüz dizlerinize kadar girdiğiniz suda bile sargozlar, ispariler ayaklarınızın dibinde, kaldırdığınız kumdan yem arıyorlar. Daha sonra merakımı yenemeyip açıktaki kayalıklara yüzdüm. Sayısız eşkina vardı kayaların altında, zıpkınsız olunca içi içini yiyor insanın 🙂

Midilli Lesvos Adası DenizMidilli Adası – Anaxos

Öğlenleri, sahilden ayrılmak istemediğimiz için Mythos Gyros‘dan döner alıp geliyordum. Adada diğer fast food tarzı ürünler çok kötü, buranın da döneri gayet güzel olduğundan öğle vakitlerini bu şekilde değerlendirdik.

Midilli Lesvos Adası Döner

Mythos Gyros adada baya meşhur, kocaman dürüm 2€. Maalesef dürümleri resimlememişim 🙁 Dönerleri alıp sahile doğru dönerken bir bardaki tabela dikkatimi çekti.

Midilli Lesvos AdasıMidilli Adası – Marketing

Bunun bir benzerini Phuket’te görmüştüm ama orada konsept biraz daha farklıydı 🙂

Günü Anaxos‘ta geçirdikten sonra, rezervasyon yaptırdığımız Angelos Taverna‘ya doğru yola çıktık. Ada’da deniz görmeyen konumdaki bu restoran neden bu kadar meşhur olmuş anlam veremedim. Bana göre herşey tam bir fiyaskoydu! Kayış gibi ahtapot, 1 saate yakın süren servis, tamamen yanmış sarımsaklı ekmekler.. En kötüsü de adanın sıcak insanlarının aksine suratı beş karış çalışanlarıydı.

Midilli Lesvos Adası AhtapotMidilli Adası -Senelerce çiğneseniz öğütemeyeceğiniz ahtapot 🙂

Buradan çıkıp gün batımını yakalamak için Molyvos‘a geçtik. Molyvos‘da iki restoran vardı listemizde, Betty’s Restaurant ve Gatos.. Ama iştah falan kalmadığı için sadece bişiler içip manzarayı izlemek üzere Gatos‘a geçtik.

Midilli Lesvos Adası Gatos RestoranMidilli Adası – Aşağıdan Gatos Restoran

Midilli Lesvos Adası ManzaraMidilli Adası – Günbatımı

Midilli Lesvos Adası Gatos ManzaraMidilli Adası – Gatos’tan Molyvos manzarası

Angelos Taverna‘da karnı doymayan hanım, burada bir patlıcan musakka patlattı. Çift can taşıyınca doymuyor insan 🙂

Midilli Lesvos Adası 1

Gatos‘un olduğu tepeye çıkmak için uzun yokuşlar çıkmak gerekiyor, ama karşılaştığınız manzara buna kesinlikle değiyor. Bir de, sokaklar o kadar güzel ki yorgunluk çok umurunuzda olmuyor.

Midilli Lesvos Adası Sokakları

Midilli Lesvos Adası Xamam

Gatos‘tan balkonunu görüp merak ettiğimiz bu mekan kahveci çıktı, tahminimce Xamam‘ın anlamı da hamam.

Adamın tek masası olduğundan bekleyemedik ve oturamadık burada.. Alttaki resimdeki balkon buraya ait. Bu manzarada Türk kahvesi içmek şahane olurdu.

Midilli Lesvos Adası First Kiss Gallery

Ertesi gün Petra‘nın ara sokaklarında Kanadalı Paul Henry tarafından kurulup, namını tüm adaya yaymış First Kiss Gallery‘ye gittik. İçeride harika eserler vardı, adadan eve güzel bir anı getirmek istiyorsanız mutlaka uğrayın derim.

Midilli Lesvos Adası First Kiss Gallery 1

Midilli Lesvos Adası First Kiss Gallery 2Midilli Adası – Achilleas

 Akşam olduğunda adadaki son durağımıza Betty’s Restaurant‘a doğru yola çıktık. Gatos ile çok yakın konumlanan Betty’s, adadaki favorilerimizden oldu. Tıpkı Gatos gibi burada da şahane manzara vardı.

Midilli Lesvos Adası Betty Restaurant

Restorana girişte Betty‘nin kendisi sizi karşılıyor. Yemek sırasında da mutlaka gelip sohbet ediyor. O, İstanbul anılarını anlattı, biz Midilli tecrübelerimizi aktardık sohbet uzadı gitti.

Midilli Lesvos Adası Bettys Restaurant

Kabak çiçeği dolmasına da şarap sosunda pişmiş ahtapota da notum 10. Ahtapot neredeyse ağızda dağılıyordu. Bunu sağlayabilmek için mükemmel bir pişirme sürecinden geçmeli bacaklar..

Greek salad‘da yine Midilli Adasındaki en iyi restoranlardan biriydi, benim favorim Women’s Cooperative‘deki salata fakat daha sonra da burası gelir diye düşünüyorum.

Midilli Lesvos Adası Kabak Çiçeği DolmasıMidilli Adası – Kabak çiçeği dolması

Midilli Lesvos Adası Deniz keyfi

En başta dediğimiz gibi, denizine, havasına, ahtapotuna, zeytinyağına, kalamarına, sardalyasına, günbatımına doyamadığımız adadan ayrılık vakti geliyor. Buraya tekrar geleceğim günü iple çekiyorum. Adanın güneyinde ve batısında hala keşfedecek çok yer var. Ve bir dahaki sefere muhakkak oltamla geleceğim :))

Midilli Lesvos Adası Turyol FeribotMidilli Adası – Dönüş feribotu

Adada edindiğimiz tecrübeleri dilimizin döndüğünce anlatmaya çalıştım. Burayı ziyaret etmeyi düşünenlere bir tavsiyem olacaksa, Midilli Adasının en iyi restoranlarından olan The Reef, Women’s Cooperative ve Betty’s Restaurant‘tan en az birini deneyimlemeniz olur. Kuzeyde Anaxos sahilini mutlaka deneyin. Ben sürekli araba kullandığım için çok fazla uzo tüketemedim, siz bol bol tüketin 🙂

Uğrarsanız bizi de hatırlayın.

Midilli AdasıLesvos Yeme İçme Rehberi: Ne Yenir, Ne İçilir?”  tekrar okumak isterseniz buyurun 🙂

Sağlıcakla kalın..

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik

Name

Website

Phone

Facebook ile Yorum Yazın