Midilli Adası (Lesvos) Yeme İçme Rehberi: Ne Yenir, Ne İçilir?

Midilli Adası (Lesvos) Yeme İçme Rehberi: Ne Yenir, Ne İçilir? – 1. Bölüm

Merhaba gözü tok karnı açlar..

Bu yazıda huzur dolu bir adayı, Yunanistan Midilli‘yi anlatmaya çalışacağım sizlere.. Denizine, havasına, ahtapotuna, zeytinyağına, kalamarına, sardalyasına doyamadık. Tabi bir de günbatımına! Petra ve Molyvos‘ta günbatımı sırasında yenilen yemeğin keyfi eşine zor rastlanır türdendi.

Uzun uzun anlatacağım Midilli adasını ve adaya has lezzetleri.. Şimdilik bu muhteşem ahtapot ızgarayla açalım dükkanı..

midilli-adasi-lesvos-yunanistan-10Midilli Lesvos Adası – Lokum Ahtapot

Adaya, Ayvalık‘tan düzenli ferry seferleri var. Vize işlerinizi hallettikten sonrası, arabalı vapurla Harem’den Yenikapı’ya geçmekten farkı yok. Bol bol yer gezelim diye araçla geçtik Midilli‘ye, fakat eşimin hamileliği planda yoktu 🙂 Midilli‘nin yolları sadece virajlardan oluştuğu için 75 km’lik yolu neredeyse 2 saatte gidiyorsunuz. Bu da eşimin midesinin çok bulanmasına neden oldu.

Tüm tatil boyunca Midilli‘nin kuzeyinde yer alan Petra, Anaxos ve Molyvos bölgesini gezebildik sadece, ama inanın 1 haftada hepsini bitiremedik. Kendime söz veriyorum, bu adaya tekrar geleceğim.

Ayvalık‘a geldiğimizde feribotun kalkmasına 1-2 saat vardı hemen Ayvalık tostu sıkıştıralım dedik araya.. Ha yedik de çok mu güzeldi? Hayır! 2 kuruş daha kar edicem diye kalite düşmüş de düşmüş. Tostçular çarşısında herkes aşağı yukarı aynı tostu satıyor. En ucuz sosis en ucuz salam yapıştır gitsin!

ayvalik-tostu-balikesirÇakma Ayvalık Tostu

Neyse bindik feribotumuza, adaya doğru yol almaya başladık. Feribottaki Yunan teyzelerin hepsinde poşet poşet tşört ve gömlek vardı. Leblebi gibi toplamışlar ürünleri 🙂 Adada en dandik tshirt 15 € olunca tutamamışlar kendilerini..

midilli-adasi-lesvos-yunanistanKarşıdaki ada Midilli Lesvos

Adaya vardığımızda akşam yemeğinden önce tatlı bişiler atıştırmak istedim. Girdiğim bir pastanede kadayıf ve baklava görünce heyecan yaptım. Kadayıf iyiydi ama baklava bizimkilerle kıyaslanabilir değil..

midilli-adasi-lesvos-yunanistan-2Midilli Lesvos – Baklava ve Kadayıf / Fiyatlar tane işi

Hemen akşam yemeğine geçiyorum. Otele de yakın olan, daha önceden araştırdığımız Women’s Cooperative ile giriş yaptık Midilli adası mutfağına..

midilli-adasi-lesvos-yunanistan-3Midilli Lesvos – Sağ üst köşede Petra kalesi gözüküyor

Öncelikle her restoranda olduğu gibi burada da çok sıcak bir ortam vardı. Bir anda kendinizi yan masayla sohbet ederken bulabilirsiniz.

Sardalya istedim fakat kalmadığından hamsiye yöneldik. Özür olarak da yanına bir kolyoz eklemişler 🙂 Hamsi, Karadeniz hamsisi gibi olacak değildi elbet, ama taze ve güzeldi. Güveçteki ise karides saganaki.. Salata ve saganakiyi yerken ne kadar ekmek tükettim bilmiyorum 🙂

midilli-adasi-lesvos-yunanistan-5

midilli-adasi-lesvos-yunanistan-4Midilli Lesvos – Yunan salatası

Ne var kardeşim, bizim söğüşe peynir eklemişler! diyebilirsiniz, Gerçekten de öyle 🙂 Söğüş, zeytin, turşu ve kutu kutu peynir.. Ben çok sevdim, her yerde aşağı yukarı aynı lezzet var ama en iyi salata buradaydı.

Ertesi günün sabahında, balkonda kahve keyfi yaptıktan sonra koşa koşa denize bıraktık kendimizi..

midilli-adasi-lesvos-yunanistan-8

Denizde kaybettiğimiz enerjiyi toplamak için Mermaid restorana gittik. Dün akşam kaçırdığım sardalyalara burada kavuştum.

midilli-adasi-lesvos-yunanistan-7

Balıklar yine taze ve çok lezzetliydi ama şu getirdikleri salataya bak utanmazların.. Bari domates atsaydınız be kardeşim 🙂

midilli-adasi-lesvos-yunanistan-6Lesvos: Nerede ne yediğini bil diye haritalı masa örtüsü dağıtıyor belediye 🙂

 Yemekten sonra deniz ve güneşe devam ettik. Akşam için aklımda Reef restoran vardı, rezervasyonu yapıp beklemeye geçtik 🙂

midilli-adasi-lesvos-yunanistan-9

Güneş batar, akşam yemeği başlar. Huzurlarınızda Reef restaurant..

midilli-adasi-lesvos-yunanistan-10

Ahtapot bacağı iyi pişirilmediği zaman yemesi tam bir işkence, saatlerce çiğneyebilirsiniz 🙂 Buradaki ise kusursuz pişmişti. İlk önce haşlayıp daha sonra ızgarada pişiriyorlar.

midilli-adasi-lesvos-yunanistan-11

Midilli adasında bütün pişmiş kalamarı her yerde bulabilirsiniz. Bizde ille dilimlenip yağda kızartılacak. Belli başlı yerde bütün pişmiş olarak bulabilirsiniz, fakat genellikle yağda kızartılmış olarak yemek zorunda kalıyoruz. Mis gibi ızgarada kalamar işte, böyle yapsanıza kardeşim..

midilli-adasi-lesvos-yunanistan-1

Daha önce de dediğim gibi bol bol sardalya tükettim adada.. Tam mevsiminde gittiğim için balıklar yağlı ve tazeydi. Izgaralanmış balığa servis sırasında az miktarda zeytinyağı da döküyorlar. Lezzete lezzet katıyor.

Reef restaurant için rahatlıkla Midilli adasının en iyi 5 restoranından biri diyebilirim. Fiyatları da makul seviyedeydi.

Midilli ile ilgili yazdığım ikinci yazımı okumak isterseniz buyurun 🙂

Lesvos Yeme İçme Rehberi: Nerede Ne Yenir?

Uğrarsanız bizi de hatırlayın.

Sağlıcakla kalın..

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik

Name

Website

Phone

Facebook ile Yorum Yazın